b_300_300_16777215_10_images_W0201611223167471255821.jpg

اساس نیوز،عبدالقیوم شکاری:خبرنگاری از جمله مشاغل حساس و پر خطر است.در قوانین غالب کشورهای جهان، این شغل در زمره مشاغل سخت و پرهزینه ذکر شده است.

در زمینه نقش رسانه ها و خبرنگاران در دنیای مدرن،مباحث مختلفی بیان شده است .فعالیت آزاد رسانه ای لازمه پویایی اجتماعی است.در سایه فعالیت رسانه های آزاد، می توان به درجات قابل قبولی از سلامت سیستم اداری و سیاسی کشورها امید داشت.

نهادینه شدن فعالیت رسانه ها در جوامع مختلف به تبع میزان نهادمندی "اصل مهم چند صدایی" در آنهاست.هر اندازه که یک سیستم سیاسی اصل "تکثر دیدگاه ها در جوامع" را بپذیرد، به همان اندازه تاب و تحمل فراخ تری برای فعالیت های پرچالش رسانه ها در آن کشور فراهم می گردد.

در کشور ما فعالیت های رسانه ای، همواره در مرزهایی از تردید و محدودیت حرکت کرده است .تجربه چهار دهه گذشته نمایانگر این واقعیت است که فضای فعالیت های رسانه ای در ایران به تبع نگاه سیاسی حاکم بر دولت های مختلف،فراز و نشیب هایی را شاهد بوده است.در این فراز و نشیب در پاره ای از اوقات فعالیت ها محدود و محصور شده و برخی از اوقات به سمت شکوفایی حرکت کرده است .

  در یک نگاه واقع نگرانه و بدور از هر گونه بغض یا جانبداری می توان گفت که علی رغم فراز و نشیب های مذکور، فضای نقد و بیان دیدگاه های مختلف در کشور در دوره های مختلف زمانی،همواره وجود داشته است.البته در این بین خبرنگارانی  هم بودند که بخاطر فعالیت های رسانه در منگنه قانون و دو اتهام رایج در فعالیت های رسانه ای گیر افتاده اند!

نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی

  به شکل عام، فعالیت های رسانه ای در فضای عمومی کشور ما با دو اتهام " نشراکاذیب و تشویش اذهان عمومی"همراه و همنشین بوده است .عدم تدقیق قانونگذار در تعیین مصادیق این دو اتهام حقوقی، باعث تفسیری موسع از این مفاهیم شده و خبرنگاران را به راحتی در شمول مصادیق خود جای داده است.

در این شرایط، اصحاب رسانه در مواقع حساس، درگیر این دو اتهام شده و به علت عدم آشنایی به جزئیات حقوقی و قانونی گرفتار مجازات هایی مثل حبس و جزای نقدی شده اند.

اصل فراموش شده دقت در صحت خبر

در غالب کتب تخصصی که در زمینه خبر و گزارش نویسی منتشر شده است، اصل نخستین و بنیادین برای تهیه یک خبر وگزارش ، دقت در صحت خبر عنوان شده است. قاطبه صاحب نظران این حوزه اعتقاد دارند، عدم تایید صحت یک خبر از طرف دو یا چند منبع موثق، ممکن است خبرنگار را در مسیر خطرناک نشر شایعه قرار دهد. در برخی از اوقات خبرنگاران رعایت این اصل مهم و حرفه ای را فراموش می کنند.در نظر نگرفتن اصل مهم تایید صحت خبر در حرفه خبرنگاری به دو علت رخ می دهد:

  • علت نخست، اهمیت زمان و سرعت عمل در انتشار اخبار است .در این زمینه خبرنگاران تلاش می کنند به عنوان نخستین منبع انتشار یک خبر و رویداد مطرح گردند.این علاقه به سرعت انتشار اخبار در پاره ای از اوقات، دقت را فدای سرعت در انتشار اخبار می کند.
  • عامل دومی که خبرنگاران را به سمت چشم پوشی از انجام دقت های لازم برای تایید صحت خبر سوق  می دهد ،چموشی ها و جسارت های خاص خبری است. جسارت های حرفه ای خبری در کسوت خبرنگاری یک عنصر لازم و ضروری است، اما تلقی و برداشت برخی از خبرنگاران این است که برای جذب مخاطب باید همواره به سراغ رویدادهای حاشیه ای یا حاشیه سازی های خبری رفت .از دیدگاه روانشناسی حاشیه ها برای مخاطبان رسانه ها جذابیت دارند و بر همین اساس خبرنگاران علاقه خاصی به ورود در مسائل حاشیه دارند.همین علاقه در پاره ای از اوقات خبرنگاران را به سمت انتشار اخبار خلاف واقع سوق می دهد.

  در این شرایط ممکن است خبرنگاران ناخواسته خود را گرفتار تفسیر موسع انجام شده از مفاهیم نشر اکاذیب و تشویق اذهان عمومی نمایند.تلقی نادرست برخی از فعالان رسانه ای این است که در مواقع گرفتار شدن در تنگناهای حقوقی، می توانند کم دقتی های خود را در پوشش فعالیت های رسانه ای و ضرورت حفظ جایگاه رسانه ها از طرف مسئولان امر قرار دهند.این تلقی کاملا نادرست است.

    در نهایت بنظر می رسد که مشکلات حقوقی ناشی از دو اتهام نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی از یک طرف نشات گرفته از کم ظرفیتی مدیران و دستگاه های نظارتی در تحمل نقد های رسانه ای بوده و از طرف دیگر نشات گرفته از کم دقتی برخی از همکاران رسانه ای در مرحله تایید صحت خبر است. برای کاهش اثرات منفی این قبیل رویدادها باید در هر دو حوزه اصلاحاتی انجام پذیرد.

 در این زمینه بیشتر بخوانید:

مطالب مرتبط:

ادغام بی­‌سابقه دو حزب اسلامی در الجزایر

عامل حمله تروریستی لندن سال‌ها ساکن عربستان بوده ا

ساخت بزرگترین مسجد اروپا در داغستان

رهبر طالبان درخواست مذاکرات مستقیم با آمریکا را مط

افتتاح بزرگترین مرکز آموزش دفاعی ترکیه در قطر

الله نام خانوادگی شد!+ عکس

وجود عوامل تفرقه در میان امت اسلامی، مهمترین دلیل

گشایش دفتر حفاظت منافع حجاج ایران درعربستان

فجایع طبیعی سال 2017 میلادی

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات