b_300_300_16777215_10_images_ra46336.jpg

اساس نیوز : از منظر روانشناسی اجتماعی بدون شک یکی از مهم ترین مشکلات جامعه ما در شرایط کنونی سرخوردگی و افسردگی اجتماعی است .

اگر به عنوان یک مشاهده گر عادی، یک روز در کنار خیابان توقف کرده و به چهره افراد جامعه، نگاه کنیم به راحتی می توانیم سگرمه های گره خورده و افکار مشغول شهروندان را مشاهده کنیم.این شرایط برای مدیران کلان کشور یک زنگ هشدار قابل توجه است .

در بررسی علل پیدایش این شرایط، غالب افراد وضعیت پرتلاطم اقتصادی را به عنوان عامل اصلی موثر قلمداد کرده و اعتقاد دارند که افزایش مشکلات مالی و اقتصادی ،آرامش روحی و فکری شهروندان را به هم ریخته است .

  بررسی واقع بینانه شرایط موجود حکایت از این دارد که بخش قابل توجهی از دغدغه های فکری و روحی مردم نشات گرفته از تنگناهای مالی است.به قولی، جیب خالی آرامش فکری و روحی مردم را زایل می کند.

اما در کنار شرایط نابسامان اقتصادی، یک پدیده دیگر باعث تقویت سرخوردگی اجتماعی در جامعه شده است .شادی گریزی اجتماعی و کم توجهی ساختارهای فرهنگی و اجتماعی کشور به مقوله مهم ایجاد فرصت های شادی اجتماعی، یکی از مهم ترین معضلات کشور در شرایط کنونی است .

در کشور ما یک دهم توجه و اهمیتی که به مناسبت های خاص عزاداری می گردد، به ایام شادی نمی شود.گویا جریانی تلاش دارد تا همیشه اشک از چشمان مردم جاری باشد.این رویه از دیدگاه کلان و آینده نگرانه ، یک راهبرد اشتباه و پرهزینه است.

در غالب ممالک پیشرفته دنیا به هر بهانه ای تلاش می کنند در تقویم کشور فرصت هایی برای شادی و خوشحالی مردم در مراسم های جمعی فراهم نمایند.اما در کشور ما به هر بهانه ای تلاش می کنیم تعطیلی های مناسبت های شادی را حذف کرده و به جای آن تعطیلی روزهای عزا را جایگزین نماییم.این سیاست برای آرامش فکری و اجتماعی مردم بسیار زیان بخش است .

باید فکری برای سگرمه های جمع شده مردم داشته باشیم !

چند وقت پیش یکی از علما در سخنرانی خود تاکید داشت که به قدری در شادی زدایی از جامعه افراط کرده ایم که مردم در حال فراموشی شادی کردن هستند.ثمره تداوم این اشتباه، تعمیق افسردگی اجتماعی شهروندان است .

یکی از زمینه های مهم ایجاد این شرایط،خطوط قرمزی است که در برخی از اوقات اصحاب دین با نگاهی سخت گیرانه بر جامعه تحمیل می کنند.مراد از بیان این جمله این نیست که مبانی شرعی را در زندگی اجتماعی نادیده بگیریم .هدف از این بحث این است که علمای دینی ما باید در کنار بیان پررنگ منکرات و محذورات ،معروفات را نیز برای جامعه تبیین نمایند.

اسلام همانگونه که دین بی قیدی و لاابالی گری نیست ، دین غم و عزا هم نیست.

بر خلاف این واقعیت بدیهی، رفتار و بیان برخی از علمای دینی به گونه ای است که جامعه را از هر گونه شادی و خوشحالی منع می کند.

  حوزه موسیقی و نگاه شرعی به این مقوله (حداقل در شیوه و سبک سنتی) نیز بنظر می رسد نیاز به بازبینی هایی دارد.بنظر می رسد بعد از چهل سال باید به این جمع بندی رسیده باشیم که عنصر موسیقی و ترانه را نمی توان از جامعه جدا کرد و صدور فتاوی حرام بودن آن جز تعمیق کج دهنی های جامعه و بویژه نسل جوان به امور دینی ، ثمر دیگری برای علمای بزرگور ما ندارد .بنظر می رسد بهترین کار در این حوزه پالایش آثار و قالب های فاخر از قالب های غیر وزین است .

برگزاری نشست های بی رحمانه علمی با حضور اساتید دانشگاهی و حوزوی در مسیر اصلاح این روند، یک ضرورت حیاتی است .همین امروز برای این کار خیلی دیر است .سلامت روحی و روانی زیربنای سلامت همه ارکان جامعه است .

 

مطالب مرتبط:

چین برای رویارویی با آمریکا در دریای جنوبی اعلام آ

 

ویزای آمریکا به شرط ارائه «رمز عبور» تمامی شبکه‌ها

رزمایش مشترک دریایی قطر و ترکیه در خلیج فارس

احتمال درگیری نظامی در ایالت کاتالونیای اسپانیا به

کمیته آزادی مذاهب آمریکا: برای عربستان استثنا قائل

ا

دعوتگران بی حجابی /بخش دوم

دادستان کل آمریکا به دلیل مخالفت با طرح جلوگیری از

اعتراض مجدد لیبی به فرانسه

 

وهابیت سرطان عقیدتی

دیدگاه‌ها   
یوسف
0 #1 یوسف 1397-10-20 18:11
در مورد نقش رسانه ها و فضای مجازی در تشدید این فضای ناامیدی هم توضیح بدهید
شما هم کم نقش ندارید
اساس نیوز:به نکته درستی اشاره کردید.بدون شک یکی از اضلاع ایجاد این فضا، رسانه ها و بویژه فضای مجازی است.اینکه در فضای مجازی یکسره پمپاژاخبار منفی را داشته باشیم، در میان مدت و بلند مدت باعث ناامیدی شهروندان خواهد شد.کاملا با شما هم عقیده هستیم.تشکر
نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات