b_300_300_16777215_10_images_photo_20170115_030139280x280.jpg

اساس نیوز،علاء الدین حیدری :سالهاست از وحدت می‌گوییم و گفتنی‌ها گفتیم،اما آنچه جای تامل دارد اینست که چرا پس از این همه سال و این همه هفته وحدت ها بازهم به هفته وحدت نیاز داریم؟ چرا جای خالی وحدت را حس می‌کنیم؟

چرا علی‌رغم آنکه می‌دانیم و بر مزایای وحدت و برادری واقفیم باز هم وحدت را نیافتیم؟ این چرا؟ و چراهای دیگر؟ ذهنم را بدجوری به خود مشغول داشته‌اند. آنقدر از خوبی‌ها و بایدهای وحدت گفتیم که شاید گفتنش دیگر محلی از اعراب نداشته باشد .
براستی مگر فلسفه وحدت چیست؟ چرا باز هم حس وحدت کم رنگ است؟ از نظر مفهومی وحدت بمعنای «باهم و در کنار هم بودن» است. اما چرا وحدت؟ مسلما الزامات جهان اسلام، تفرق و چند دستگی مسلمانان، رواج خشونت‌های داخلی، شیوع تفکرات انکار دیگری و خودحق پنداری، افول همگرایی و رشد تضادهای مذهبی در جهان اسلام را می‌توان از عوامل چرایی ضرورت وحدت اسلامی دانست.
اما چرا وحدت در ایران اهمیت بسزا و خیلی بیشتری دارد؟ ایران سرزمینی متشکل از ایرانیانی با اقوام و مذاهب مختلفی است که بسان قطعات یک پازل زیبا، سازنده ایرانیت ایرانند.اگر وحدت در ایران نهادینه گردد، قطعا هم بر یک‌رنگی‌ها، همدلی و تقویت ایران موثر است و هم بر منازعات و تنشهای جهان اسلام تاثیر مثبتی خواهد گذاشت. ازآنجائی‌که وحدت مذاهب شیعه و سنی محور این همگرایی بوده و ایران نیز تنها قدرت مسلط شیعه در جهان است، تحقق وحدت در داخل ایران بدون شک بر مناسبات برادران شیعه و سنی در سایر کشورها تاثیر خواهد داشت .
اگر سنی در ایران به تمام معنا احساس وحدت کند، قطعا منادی آن در جهان خواهد بود. اگر نخبه سنی در ایران احساس کند که نگرانی بابت ارتقای علمی و اداری‌اش ندارد قطعا برادری را با تمام وجودش فریاد می‌زند. اگر نگرانی علمای دینی اهل سنت رفع گردد، مطمئنا منبرهای ما جز بانگ مهر و همدلی نخواهند نواخت. اهل‌سنت ایران همۀ این برادری‌ها را اثبات و همیشه راویان یکدلی و منادیان وحدت بوده و هستند.
به‌نظر می‌رسد مفهوم وحدت زمانی تعبیر خواهد شد که قدم‌های نزدیک بیشتری از طرف گروه مسلط به‌سوی گروه اقلیت برداشته و دست برادری دراز گردد. ما در ایران هم ایرانی و هم مسلمان هستیم. حافظان سرزمین و مدافعان آرمان‌های انقلاب هستیم. یاران نظام و رهبری و همدلان ملتیم. برادران دینی و منادیان وحدت هستیم. در واقع تمام بسترهای یک وحدت کامل را داریم و بساط برادری را سالهاست گسترده‌ایم. سهم خود را در این وحدت ادا نموده‌ایم. منطقی آنست که وحدت در عمل هم محقق شود، نگرانی‌ها برچیده و حس تبعیض‌ها رفع گردد.
زمان آن است که دهان تفرقه‌افکنان را گل گرفت و بذر برادری‌ها را کاشت. زمان آنست که مسئولین ما نگاه مذهبی به انتصابات نداشته باشند. مگر در همه این سالها مقام معظم رهبری بر لزوم وحدت و ضرورت برادری‌ها تاکید نکرده‌اند؟ پس چرا هنوز برخی‌ها با خط کش مذهبی راه را می‌پیمایند؟ چرا علی‌رغم این‌همه بسترهای فکری و قانونی، برخی‌ها هنوز به نیروهای اهل سنت به دیده تردید می‌نگرند. چرا به مطالبات اهل سنت علی‌رغم تمام الزامات امنیتی و نگاه مثبت مقامات کشوری و امنیتی به این مقوله، کم توجهی می‌گردد؟
قطعا کم کاری ناشی از سلیقه و بی‌مسئولیتی مسئولینی است که هنوز اهمیت مفهوم وحدت در نظام اسلامی را درک نکرده‌اند. اینها هنوز نگاه سلیقه‌ای، باندی و جناحی را بر منافع عمومی مصلحت‌های نظام و امنیت پایدار کشور ترجیح می‌دهند. به‌نظر می‌رسد بیش و پیش از آنکه به برگزاری هفته‌های وحدت بپردازیم، باید به آموزش و الزام مدیران و متولیان امر بپردازیم که وحدت را از مرحله مفهوم و نماد به مرحله اقدام و عمل برسانند. نگران وحدت شیعه و سنی نیستم، چراکه معتقدم شیعه و سنی واقعی هر دو یکی هستند، این حس تبعیض است که باید رفع گردد، چرا که همین حس منفذ نفوذ دشمنان و چاره کار هم همانی است که گفتم.

منبع: سلام پاوه

مطالب مرتبط:

نگرانی آمریکا از همه پرسی استقلال اقلیم کرد عراق

نامه سرگشاده ورزشكار محجبه دارنده مدال المپیک آمري

شش مسلمان کاندیدای انتخابات شورای شهر همتراک آمریک

داعش رهبر حزب دموکرات سوئد را به مرگ تهدید کرد

توهین و تکفیر و دردهای امروز جامعه اسلامی

نواز شریف برای میانجیگیری وارد تهران شد

صدراعظم آلمان: تروریسم افراطی مهمترین تهدید برای آ

ا

تحلیل تامل برانگیز یک صاحب نظر قزاق از نتایج سوء ر

هندوستان برای تقویت قدرت اقتصادی شهروندان طرح پردا

 

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات