b_300_300_16777215_10_images_6565665665.jpg

اساس نیوز : با آغاز دور جدید تحریم های یکجانبه ایالات متحده امریکا بر علیه ایران، بتدریج آثار نگران کننده این تحریم ها بر اقتصاد ایران نمود پیدا می کند.

روز گذشته وزیر نفت اعلام کرد که برای سال آینده ( در بودجه سال 1398) روزانه می توانیم در حدود یک میلیون بشکه در روز نفت صادر کنیم (یعنی کمتر از پنجاه درصد صادرات نفتی کشور در شرایط قبل از تحریم ) . این برای اقتصادی که در در دهه های گذشته نتوانستیم آن را از وابستگی به درآمدهای نفتی جدا کنیم، یک خبر بسیار نگران کننده است.

خبرهای جسته و گریخته حکایت از آن دارد که دولت بر اساس شرایط جدید ایجاد شده، بودجه سال آینده را انقباضی تنظیم کرده است .در قاموس بودجه ریزی ما بودجه انقباضی یعنی تعطیلی طرح های عمرانی و توقف اجرای پروژه های اقتصادی بزرگ تا رسیدن به شرایط ایده آل!

نتیجه تعطیلی پروژه های عمرانی در اقتصاد کلان تشدید بیکاری ،تداوم رکود و افزایش تعطیلی واحد های فعال است.

بزرگترین اشتباه دولت یازدهم و دوازدهم، تکیه مطلق بر برجام و عواید ناشی از اجرای آن برای پیشبرد برنامه های اقتصادی و عمرانی دولت بود. به عبارت ساده تر، دولت همه تخم مرغ های خود را در سبد برجام گذاشت.

 برجامی که به یک مو بند بود و به راحتی از طرف آمریکا زیرپا گذاشته شد.در مرحله بعد از خروج آمریکا از برجام، دولتمردان ما چشم به اروپا دارند.امید ما این است که اروپا بتواند با حفظ استقلال سیاسی و مالی خود ،فشار تحریم های ایالات متحده را بر اقتصاد کشورمان کاهش دهد.انتظاری که بنظر می رسد در مرحله عمل دور از دسترس باشد.

عدم تمایل کشورهای اروپایی به پذیرش میزبانی مرکز مالی مبادلات اروپا و ایران ، نشان دهنده این واقعیت است که اتحادیه اروپا آمادگی مواجهه اقتصادی و سیاسی با آمریکا را ندارد و در این مرحله نمی توان به امید اروپا برای آینده طراحی های کلان اقتصادی را انجام داد.این امید دقیقا مشابه همان امید به توافق برجام با آمریکاست!

  ایران در منطقه خاورمیانه از جمیع جهات موقعیتی منحصر به فرد دارد. همسایگی و مرز مشترک با پانزده کشور ،تنوع آب و هوایی ،محصولات کشاورزی مناسب و زیربناهای قابل اصلاح تولیدی، بصورت بالقوه می تواند ما را از گزند تحریم های سایر کشورها محفظ نگه دارد .اما در حوزه عمل و عالم واقعیت آسیب پذیری ما در برابر تحریم های آمریکا ،قدرت مانور ما را در مواجهه با آن کاهش داده است.

در سال های پس از پیروزی انقلاب اسلامی یکی از شعارهای تکراری دولتمردان ما کاهش وابستگی اقتصاد کشور به درآمد های نفتی بود.اما این شعار هیچ وقت جامه عمل نپوشید.در چهار دهه گذشته مسئولان دولتی ما همواره منتظر فرصتی برای آغاز طرح های عملیاتی خود برای کاهش وابستگی به درآمد های نفتی بودند.اما این فرصت هیچ گاه ایجاد نشد . شاید مقطع کنونی به جبر شرایط ایجاد شده، بهترین فرصت برای حرکت در این مسیر باشد.

البته این بیان به این مفهوم نیست که با ساختار شکننده کنونی به جنگ تحریم ها برویم.بلکه در این مقطع در مرحله نخست باید تلاش کنیم با استفاده از ظرفیت های دیپلماتیک فشارهای وارد آمده بر اقتصاد ملی کشورمان را کاهش دهیم .در این راستا شاید یک توافق موقت با آمریکا بر سر موراد اختلافی نیاز باشد.

در مرحله دوم از همان روز نخست عادی شدن شرایط، باید به فکر کاستن وابستگی خود به درآمد های نفتی باشیم .در همین مرحله باید اثر دلار را در اقتصاد ملی به حداقل برسانیم و قراردادهای دو جانبه یا چند جانبه تجاری برای استفاده ار ارزهای ملی را در مبادلات بازرگانی با کشورهای طرف قرارداد منعقد نماییم.

باور ما این است که مدیریت فضای کنونی ایجاد شده در اقتصاد کلان کشور از پیچیدگی های خاصی برخوردار بوده و قطعا به سادگی موارد مطرح در سطور گذشته نیست .اما در این عرصه دولتمردان باید در پیش زمینه فکری خود به چند باور اصلی برسند:

  • برای برداشتن گام های عملی کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی، همین امروز هم دیر است.
  • ظرفیت های مغفول بسیار مناسبی در گستره ایران برای درآمد زایی و کاهش وابستگی به نفت وجود دارد.
  • نخستین گام در سیاست انقباضی باید کاهش هزینه های زائد دستگاه های اجرایی باشد نه توقف طرح های عمرانی
  • سیاست های حمایتی از تولید کنندگان داخلی باید تقویت گردد.
  • دولت نباید در مواجهه با شرایط خاص اقتصادی دچار آشفتگی و بی تصمیمی گردد.

باید ها و نباید های دیگری نیز در این حوزه وجود دارد که از حوصله این بحث خارج است .

مساله مهم و اصلی در شرایط کنونی، آسیب خوردن ملموس اقتصاد خانواده ها از تکانه های ایجاد شده در اقتصاد کلان است.ارائه بسته های حمایتی دولت در این ایام نیز به مثابه مسکن های موقتی است که صرفا برای یک مدت کوتاه به التیام درد کمک می کند.

در نهایت عبور از این گونه شرایط محتاج خودباوری، برنامه ریزی عملیاتی و آماده کردن تمهیدات زیرساختاری برای برخورد با امواج تخریبی تحریم هاست .امید که این شرایط فراهم گردد.

سرویس سیاسی اساس نیوز

 

مطالب مرتبط:

تشکر رهبر مخالفان ونزوئلا از نتانیاهو

حج امسال در کتاب رکوردها "گینس" ثبت می شود

اجتماع ۲۵ هزار مسلمان آمریکایی برای محکومیت اسلام

نخستین انتقال زندانی از گوانتانامو در دوره ترامپ ب

جدول زمان بندی انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم

 

داعش مسئولیت حمله به کلیسای سریلانکا را برعهده گر

ا

قوانین سخت روزه‌داری در چین

مفتی تاتارستان: سازمان‌های وهابی را به عنوان سازما

امام جمعه سیمین شهر:اخلاق نیکو یکی از ارکان مهم دی

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات