b_300_300_16777215_10_images_usa990x743.jpg

اساس نیوز: بر اساس نتایج نظرسنجی یک موسسه آمریکایی که در هشت کشور بزرگ مسلمان انجام شده است ایالات متحده آمریکا منفورترین کشور غربی در بلاد مسلمان است.

این نظرسنجی در کشورهای مصر،عربستان،پاکستان،ترکیه،ایران،مالزی و افغانستان انجام شده است.نکته جالب در این نظرسنجی این است که میزان تنفر مردم از آمریکا در کشورهایی مثل عربستان و مصر که حاکمان آنها رابطه خوبی با ایالات متحده امریکا دارند، بسیار بالاتر از سایر کشورهاست.

اما سوال مهم در این زمینه این است که آمریکا چرا امروز تبدیل به منفور ترین دولت در نزد افکار عمومی مسلمانان تبدیل شده است؟

 ایالات متحده امریکا بعد از پایان جنگ جهانی دوم با استفاده از خلاء قدرت ناشی از ضعف قدرت های سنتی اروپایی در جنگ، به عنوان یک ابرقدرت در نظام بین الملل ظهور کرد.حضور امریکا در عرصه کنش گری های کلان سیاسی در سال های  نخست با استقبال غالب کشورهای جهان سوم مواجه شد.

  امریکا در سال 1945 فاقد تاریخ استعماری و مداخله گری بوده و به عنوان سدی در برابر تهاجم ایدئولوژی کمونیسم مطرح بود.این شرایط باعث شد که غالب کشورها از حضور و فعالیت اقتصادی امریکا در کشورهای خود استقبال کنند.

  به مروز زمان و با اوج گیری جنگ سرد، جنبه های منفی سیاست خارجی آمریکا، نمود پررنگ تری پیدا کرد .آمریکا از آغاز دهه 1960 میلادی به بهانه مبارزه با گسترش کمونیسم، به مداخله گری در کشورهای دیگر روی آورد و در برخی از موارد جنبش های مردمی را سرکوب کرده به مهم ترین حامی حاکمان فاسد و مستبد تبدیل شد.

   با فروپاشی شوروی سابق و فروپاشی نظام دوقطبی انتظار بر این بود که ایالات متحده بر اساس ارزش های واقعی انسانی، اقدام به اصلاح و تعدیل سیاست های خود نماید.اما شرایط این گونه پیش نرفت .ایالات متحده در دو دهه گذشته به شدت تلاش داشته است نظام تک قطبی را بر نظام بین الملل حاکم نماید.در این مسیر از همه ابزارهای ممکن و در راس آنها تهاجم نظامی و تحریم های اقتصادی برای همسان سازی سیاست های عمومی کشورها بهره برده است.

   کشورهای مسلمان در دو دهه اخیر به یکی از مهم ترین اولویت ها و اهداف سیاست خارجی آمریکا تبدیل شده اند.بنظر می رسد این اولویت گذاری تحت تاثیر اهداف و اغراض ایدئولوژیک زمامداران امریکایی انجام شده است .آمریکا در آغاز قرن بیست و یکم به دو کشور مسلمان ( افغانستان و عراق)حمله کرده و در چارچوب شعار مبارزه با تروریسم، بسیاری از زنان و بچه های بی گناه مسلمان را در بلاد اسلامی قتل و عام کرده است .

همین رویه باعث شده است که افکار عمومی دنیای اسلام نگاهی کاملا منفی و تاریک از آمریکا و سیاست های آن در قبال دنیای اسلام داشته باشند.

در یک نگاه کلی می توان مهم ترین عوامل نفرت افکار عمومی دنیای اسلام از ایالات متحده را در موارد زیر خلاصه کرد:

  • حمایت ایالات متحده از حاکمان فاسد و مستبد در دنیای اسلام
  • مداخلات رو به گسترش آمریکا در امور داخلی بلاد اسلامی
  • حمایت استراتژیک آمریکا از اسرائیل به عنوان مهم ترین دشمن اسلام و مسلمین
  • سرمایه گذاری گسترده امریکا در زمینه استحاله فرهنگی و فکری جوانان مسلمان
  • ضدیت با اسلام و تقویت اسلام هراسی از طرف مقامات ارشد امریکایی
  • مخالفت با هرجنبش های اسلامی به بهانه مبازه با افراط گرایی و تروریسم

  عوامل فوق و طیف دیگری از متغیرها، باعث شده است تا افکار عمومی در بلاد مسلمان ذهنیتی کاملا تاریک نسبت به سیاست های امریکا در جهان اسلام داشته باشند.امروز کمتر مسلمانی،دوستی و دلسوزی آمریکا برای مسلمانها را باور دارد و در نگرشی کاملا متفاوت نسبت به حاکمان برخی از کشورهای اسلامی،مردم آمریکا را متحدی خوب برای خود نمی دانند.

سرویس سیاسی اساس نیوز

 

مطالب مرتبط:

پرواز های مشکوک جنگنده های آمریکا در آسمان سوریه

انتقاد از سیاست فرانسه در قبال سوریه

جامعه اسلامی و مقاصد شوم یهود و نصاری

روسیه در ترکیه پایگاه نظامی ایجاد می کند؟

شهردار مسلمان لندن تهدید شد

بنام دین به کام افراط گرایی

ا

نماز خواندن یک جوان فلسطینی در میان تیراندازی صهیو

نماینده مجلس: مدیران بازنشسته چنانچه کنار نروند به

پنجمین همایش سیره‌ی نبوی در زاهدان برگزار شد

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات