b_300_300_16777215_10_images_2609145.jpg

اساس نیوز،آبتین امیری: هر ساله درروز هفتم آبان، همزمان با سالگرد کوروش کشمکشی عظیم میان مخافان و موافقان وی رخ می دهد و یادمان این گرامیداشت می رود که به عاملی برای شکاف در جامعه ایرانی تبدیل شود.

از پیشتر مخالفان کوروش را در کشور ما طبقه مذهبی تشکیل می دهند و این افراد این گونه می نمایند که کوروش و تاریخ آن در مقابل نمادهای مذهبی قراردارد. این تفکر سبب شده تا محدودیت هایی برای گرامیداشت این روز صورت گیرد و به دنبال آن عده ای به خاطر شرکت در مراسم سالروز کوروش مجرم شناخته شوند. این محدودیت، خود سبب شده که نقد کوروش یا حمایت از او وارد فضای احساسی و دو قطبی گردد.

 به نظر می آید که می توان با مساله کوروش و هوداران آن بسیار معقول تر برخورد کرد تا به خاطر اراده و خواسته ای بخشی از جامعه که ممکن است در نظر بخشی دیگر از جامعه منطقی نباشد، مراسم بزرگداشت کوروش به موضوعی برای مناقشه مردم تبدیل شود.

در بسیاری از کشورها، نمادهای مذهبی و نمادهای ملی و عرفی، هر کدام به طور جداگانه احترام و طرفداران خاص خود را دارند و وجود هر یک نافی اهمیت دیگری نیست، اما در کشور ما برخی نمادهای ملی بدون دلیل آشکار و واصح به تابو و خط قرمزی تبدیل شده اند و هرگونه حمایت و تحلیلی در مورد آنها، نوعی تقابل با گفتمان مذهبی جامعه محسوب می شود.

اگر انصاف و عقلانیت در قضاوت های فرهنگی ما حاکم باشد که به دنبال آن حرمت مراسم های مذهبی و ملی، هر دو محترم شمرده شوند، عده ای به خاطر اعتقادات خاص خود، خواسته ای بخش دیگری از جامعه را نادیده نمی گیرند و جامعه دچار شکاف نخواهد شد.

جامعه ما به طور عمومی دارای خواستگاه مذهبی واعتقادی است و اعتقاد به ارزش های جامعه بسیار مهم است؛ اما واقعیت ارزشی را نباید به تقابل با نمادهای ملی کشاند. کوروش و تاریخ عصر او جزئی از واقعیت و تاریخ مردم این سرزمین است و چیزی نیست که بتوان آن را از اذهان مردم پاک کرد. کوروش قبل ازاسلام می زیسته و هیچ تقابلی با اسلام و شخصیت های منتسب با آن ندارد.

ممکن است در مورد تاریخ و اسطوره پردازی کوروش منابع موثقی وجود نداشته باشد. چنانکه این اسطوره پردازی می تواند در مورد هر کسی وجود داشته باشد، حتی شخصیت های مذهبی، اما این امر نافی وجود شخصیت کوروش و تاریخ مردم این سرزمین قبل ازظهور اسلام نیست.

 نمی توان کسی را که اولین امپراطوری جهان را بنیان نهاد و تاریخ او را تحسین می کند، نادیده گرفت. ما متعلق به سرزمینی هستیم که از قرن ها قبل دارای تاریخ وهویت بوده و احترام به این هویت تاریخی باید جزئی از ارزش های جامعه ما باشد.

به طور کلی وجود شخصیتی مثل کوروش نافی ارزش های اخلاقی و شخصیت های دینی نیست و این دو مقوله کاملا از هم جدا هستند. لذا نباید با حساسیت فوق الاده هر گونه مراسمی را که برای سالروزبزرگداشت کوروش برگزار شود، مجرمانه خواند و احساسات ملی مردم این سرزمین را سرکوب کرد.

   به طور کلی با مساله کوروش و سالروز او می توان بسیار منطقی تر برخورد کرد. می توان به طرفداران و حاضران در مراسم بزرگداشت کوروش مجوز داد و امنیت آنها را تامین کرد و به دنبال آن طرح برخی شعارهای ساختارشکنانه را از این مراسم حذف نمود. می توان با مدیریت مراسم کوروش به عنوان یک جشنواره ملی، بخشی از تاریخ و هویت ایرانیان  را به جهان معرفی کرد و بدین ترتیب کوروش را به بهانه ای برای آشنایی تاریخ و هویت مردم ایران در جهان تبدیل ساخت.

از این طریق احساسات و خواسته های بخشی از جامعه در چارچوبی منطقی قرار می گیرد و ازایجاد شکافی ناخواسته در جامعه جلوگیری  بعمل می آید.

 آبتین امیری- فعال سیاسی و رسانه ای     

مطالب مرتبط:

مرگ چهار سرباز لیبیایی به دست گروه تروریستی داعش

انتقال گاز از طریق خط لوله «تاپی» رسما در ولایت هر

تشکیل احزاب مسلمان در اروپا برای احقاق حقوق اقلیت‌

تاکید نخست وزیر ترکیه برای حل اختلافات بر سر سوریه

ا

توطئه کفار علیه چهارمذهب

داعش در یک ویدئوی تازه ایران را تهدید کرد

نگاهی متفاوت به چهره نوین افراط­ گرایی در آسیای مر

گزارش تصویری خبرنگار اساس نیوز از سفر به کردستان/

اعتراض به دوستی با کفار و دشمنی با مسلمانان

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آخرین تحلیل ها و مقالات

کانال تلگرام اساس نیوز