b_300_300_16777215_10_images_b_300_300_16777215_10_images_n00060450b.jpg

Asasnews:تغییر  و تحول در برداشت ها و سبک زندگی انسان ها پدیده ای ناگزیر و اجباری است .برخی از صاحب نظران این تحول را همسو با طبیعت جامعه بشری دانسته و اعتقاد دارند ذات و سرشت انسانی سکون فکری را بر نمی تابد.

در نقطه مقابل برخی از صاحب نظران دیدگاهی خصمانه به مقوله تحول داشته و آن را جریانی هدایت شده برای بسط سلطه یک نگرش خاص قلمداد می کنند.دیدگاه دوم بویژه در بین بخشی از فعالان مسلمان هواداران زیادی دارد.

گروهی از صاحب نظران مسلمان اعتقادد دارند اسلام و هویت متمایز فرهنگی – اجتماعی جامعه اسلامی همواره  با تلاش هایی برای هویت زدایی از باورهای اصیل دینی خود مواجه بوده است .دین اسلام از همان بدو ظهور از نگاه فرهنگ غالب پیرامونی که منتسب به باورهای مسیحیت یا یهود بوده اند، به عنوان یک دیدگاه تهدیدآمیز مد نظر بوده است .بر اساس همین دیدگاه تلاش های مستمری برای محدود کردن دامنه حضور و نفوذ اسلام در کشورهای مختلف انجام گرفته است .

 تشریح دامنه، ابعاد و جنبه های مختلف این تلاش ها از حوصله این یادداشت خارج بوده و محتاج پژوهشی گسترده با در نظر گرفتن جمیع متغیرهای موثر در این تقابل است.اما در یک نگاه کلی می توان گفت که تلاش های غرب در سده اخیر در رابطه با ما مسلمانان از رویکرد حذفی به رویکرد تغییر هویتی وارد شده است .

  دنیای غرب و دیدگاهی که اسلام را به عنوان یک تهدید شاخص در برابر مظاهر تمدنی خود محسوب می کند در صدر اسلام رویه حذفی را در رابطه با اسلام در پیش گرفتند.در این مرحله تلاش شد تا اسلام و مسلمانان از طریق لشگر کشی های نظامی نابود شده و بساط دین ما جمع گردد.

 اوج تلاش های انجام شده در این مرحله جنگ های صلیبی است که در فرایند آن مسیحیت با تحریک و تجهیز از طرف یهودیان، تلاش کرد تمدن اسلامی را قبل از گسترش آن به مناطق دیگر از بین ببرد. تلاش های انجام شده در این مرحله  با پایداری و ایمان بالای سپاه اسلام به نتیجه خاصی منجر نشد و نهایتا تمدن اسلامی به یکی از قطب های قدرت در نظام بین الملل تبدیل شد .

  مرحله دوم تلاش های غرب در برابر اسلام با محوریت هویت زدایی از باورهای ما متمایز می گردد.در  این مرحله غربی ها پس از  آن که از نابود و محو کردن اسلام نا امید شدند، تلاش های خود را در جهت تغییر هویت اسلام قرار دادند.هدف اصلی این تلاش ها این بود که از اسلام تنها نامی باقی بماند و هویت فکری و فرهنگی آن مسخ گردد.

در مرحله هویت زدایی از اسلام دو رویکرد ظاهرا متفاوت اما کاملا همسو در صدد به حاشیه بردن دیدگاه اصیل و سنتی از اسلام است .رویکرد اول اسلام لیبرال بوده  و رویکرد دوم اسلام افراطی است .

برای تشریح ابعاد و اهداف اسلام لیبرال به مقاله خانم گالینا امیرونا خیزریوا محقق انیستیتوی مطالعات راهبردی روسیه اشاره ای خواهیم داشت .این محقق مسلمان در یادداشتی که اخیرا در سایت اسلام رو  منتشر کرده است به بررسی مفهوم یورو اسلام می پردازد .

وی تاکید می کند : به منظور تغییر آگاهی شهروندان جدید اتحادیه اروپا به اصالت اسلامی در همه این کشورهای اروپایی فعالیت های اجتماعی جدی در بحث لیبرالیزه کردن پایه های دین اسلام و آیین های زندگی مسلمانان صورت می گیرد.

  مقصود خانم امیرونا از یورو اسلام، تلاش های کشورهای اروپایی برای تقویت برداشت لیبرالی از اسلام است .وی اعتقاد دارد یک جریان تحت حمایت دولت های اروپایی تلاش می کند در جهت مقابله با امواج افراط گرایی به ترویج برداشتی کاملا لیبرال از اسلام کمک نماید .در این چارچوب مساجد لیبرالی ایجاد شده و در آنها با عبور از مرزهای سنتی دین اسلام نمازهای مختلط با امامت بانوان بی حجاب اقامه می گردد.

   اقدامات دیگری نیز در این دیدگاه مد نظر قرار گرفته است . محور همه این اقدامات هویت زدایی دینی  از اعمال و عبادات اسلامی و تبدیل اسلام به یک عنصر خنثی در جامعه است . سابقه این گونه تلاش ها برای لیبرالیزه کردن اسلام به قرن نوزدهم بر می گردد و از همین زمان برخی از روشنفکران غرب زده با انتقاد از برخی از آموزه های اسلامی، الگوی متناسب از دین را برای جامعه بشری اسلام مسیحی قلمداد می کردند .

  رویکرد دوم جاری در زمینه مقابله با باورهای اصیل اسلامی، ایجاد و گسترش گروه های افراط گرای دینی در جهان اسلام بوده است .این رویکرد در نقطه مقابل اقدامات دسته نخست جای می گیرد .غربی ها در حالی که تلاش می کنند به مسلمانان ساکن بلاد غربی آموزه ای مسخ شده از اعتقادات دینی خود ارائه نمایند ، بصورت همزمان با ایجاد و گسترش گروه های افراطی در کشورهای اسلامی آتش جنگ و چند دستگی فکری و اعتقادی را در دنیای اسلام شعله ور می نمایند.

گروه هایی مثل داعش مظهر مدرن و به روز این تلاش است .تفکرات تند و خشن گروه های تندرو بهترین زمینه ممکن برای تخریب چهره اسلام در نزد افکار عمومی است .رسانه های غربی در چند سال گذشته با تمرکز معنادار رسانه ای بر اقدامات خشن و غیر انسانی گروه های افراطی ، تلاش داشته اند این برداشت را به اذهان مخاطبان خود منتقل نمایند که اعضای این گروه  ها  در حال اجرای دستورات اسلامی در مناطق تحت کنترل خود هستند .

   در این زمینه اصولی مثل جهاد به عنوان یکی از پایه های مهم فکری و اجتماعی دین اسلام، به عنوان مظهر قتل ،غارت و خشونت معرفی شده و با رویکرد تکفیر تنگ نظرانه شکاف های نهفته درون جامعه اسلامی تقویت شده است .در این میان اسلام اصیل مظلوم ترین بخش جامعه اسلامی بوده است .

   بدون شک اسلام اصیل و باورهای جاری در میان اکثریت مسلمانان نه لیبرال است و نه معتقد به برداشت های متحجرانه افراطی است .در اسلام اصیل بر این نکته  تاکید می گردد که مسلمانان باید با رعایت احترام دیگران و اعتدال به بیان و نشر اعتقادات خود بپردازند . جنبه های رحمانی دین اسلام وسنت حسنه رسول الله صلی الله علیه و آله وسلم در این زمینه مورد تاکید است .در اسلام اصیل مهم ترین وجه مشخصه یک مسلمان رافت و مهربانی اوست .

در کش و قوس تلاش ها و برنامه ریزی هایی که برای انحراف هویتی اسلام در جریان است، اسلام اصیل که بر اساس دستورات قرآن کریم و پیروی از سنت رسول اکرم صلی الله علیه و آله وسلم پایه گذاری شده است کم ترین تریبون ها را برای معرفی باورهای نورانی دین ما در اختیار داشته است . بر این اساس همه باید کمک کنیم تا در برابر تلاش هایی که برای هویت زدایی از دین مان در حال انجام است هر کدام یک تریبون برای معرفی اسلام به مفهوم درست و صحیح آن به جامعه جهانی  باشیم .

عبدالقیوم شکاری ،مدرس دانشگاه و کارشناس مسائل رسانه

 

 

مطالب مرتبط:

ترک تحصیل و کار اجباری کودکان غزه

سازمان همکاری اسلامی انفجار تروریستی سن پترزبورگ ر

 

مولانا حبیب الرحمان مطهری: در فضای مجازی برخی از ا

دستگیری داعشی عیاش در عراق

کاخ سفید: روسها در حمله سایبری علیه انتخابات آمری

اجبار صدها دختر مسلمان در هند به گرویدن به آیین هن

ا

اولین اعترافات مهاجم کلوپ شبانه رینای استانبول

مواظب اطفال عزیز خود باشید

خواب آلودگی می تواند نشانه بیماری خطرناکی باشد !!

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات