b_300_300_16777215_10_images_thumbs_b_c_2ea8944b3cd5238471599d48087eb103.jpg

 Asasnews :دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا پس از به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت اسرائیل تلاش دارد با قطع کامل کمک‌های مالی به آوارگان فلسطینی دولت این کشور را که با طرح "معامله قرن" مخالفت می کند، جهت پذیرش شرایط این معامله به زانو در آورد.

اعلام طرح صلح آمریکا موسوم به "معامله قرن" که از سوی ترامپ به عنوان راه حل نهایی در موضوع فلسطین توصیف می شود، هنوز مشخص نیست. با این وجود رئیس جمهور آمریکا ماه های گذشته مدعی شد "پیشرفت‌های زیادی" در مذاکرات سازش میان اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها حاصل شده است.

هر جند جزئیات این معامله رسما اعلام نشده، ولی بر اساس جزییاتی که برخی از رسانه ها به آن دست یافته‌اند، این معامله بیشتر از فلسطینی‌ها به نفع طرف اسرائیل خواهد بود و اشغالگری این کشور در اراضی فلسطین را تقویت خواهد داد.

بر همین اساس، آمریکایی‌ها در این طرح تمامی شهر قدس را به عنوان پایتخت اسرائیل قبول و عدم تخلیه بخش بزرگی از شهرک‌‌های یهودی نشین در اراضی اشغالی را پشنهاد کرده‌اند.

علاوه بر این، آمریکایی‌ها در معامله قرن مساله بازگشت آوارگان فلسطینی را نادیده گرفته و حدود 6 ملیون فلسطینی را از حق بازگشت محروم می کنند.

دولت فلسطین طرح معامله قرن را وقت تلف کردن دانسته و با اجرای آن مخالفت می کند. در همین راستا محمود عباس رئیس دولت فلسطین معامله قرن مورد نظر دونالد ترامپ را به عنوان «سیلی قرن» یاد کرده و گفت: "معامله قرن سیلی قرن است و ما آن را نمی پذیریم."

دولت فلسطین پیشنهاد آمریکا برای برگزاری نشستی میان محمود عباس و جرد کوشنر، داماد و مشاور دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا و تعدادی از سران کشورهای عربی با هدف گفت‌وگو درباره این معالمه را رد کرده بود.

در پی مخالفت فلسطینی‌ها با معامله قرن، ترامپ دست به قطع کمک های مالی به فلسطین‌ها زده و از این طریق تلاش دارد آن‌ها را به پذیرش شروط این معامله وادار کند.

ابتدا دونالد ترامپ 3 ژانویه سال جاری دولت فلسطین را به قطع کمک‌های مالی تهدید کرده و گفت، واشنگتن نیمی از کمک‌های خود به آژانس کاریابی و امدادرسانی به آوارگان فلسطینی "آنروا" معادل 65 ملیون دلار را به تعلیق درآورده است.

سپس هدر نائورت، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا 31 اوت گذشته طی بیانیه ای اعلام کرد: واشنگتن حمایت مالی از آژانس امداد و اقدام سازمان ملل متحد برای آوارگان فلسطینی را به طور کامل قطع کرده و تنها زمانی کمک ها به این سازمان ادامه خواهد یافت که طرف فلسطین مذاکرات با اسرائیل در چارچوب طرح مورد نظر آمریکا را بپذیرد.

 منبع :خبرگزاری آناتولی

برای مطالعه بیشتر در رابطه با طرح معامله قرن به مقاله زیر مراجعه کنید :

معامله قرن یا کلاه گشاد امریکایی

مطالب مرتبط:

تاکید اردوغان بر همکاری ایران و ترکیه برای حل بحرا

ر

وزیرخارجه انگلیس ، سوریه را تهدید به حمله نظامی کر

رئیس سازمان «دیانت» ترکیه:جهان اسلام را به اتحاد و

جولیا ناکسن ، جزو نخستین خون آشام های امریکایی/ عک

القاعده دو نفر را به اتهام همکاری با نیروهای فرانس

ا

امام جمعه اهل سنت شهرستان تایباد: رمضان ماهی است ک

افزایش بیکاری و شمار زندانیان در اقلیم کردستان

ا

محبوبیت محصولات حلال میان مسیحیان کنیا

فیلم کامل نماز دختر هندی بالای درخت

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز