b_300_300_16777215_10_images_1252121_116.jpg

Asasnews :امروز 17 مرداد در تقویم کشور ما بنام روز خبرنگار نام گذاری شده است .روزی برای یادآوری و شاید هم پاسداشت زحمات یکی از زحمت کش ترین اقشار جامعه.

برگزاری این مراسم ها سوای نقدهای واردی که بر ساختار و شیوه برگزاری آنها وجود دارد، نشان دهنده اهمیت مقام خبرنگار و خبر رسانی در دنیای امروز است .

  نگاه عمیق به تحولات رخ داده در شیوه های زندگی جامعه بشری در دو دهه اخیر موید این برداشت است که رسانه ها در دنیای مدرن، موثرترین نقش را در جریان سازیهای اجتماعی  بر عهده دارند.در دنیای امروز انجام هر اقدام مهم از طرف دواتمردان، محتاج زمینه سازی رسانه ای است .بر اساس همین نیاز ،در غالب اوقات به فعالان رسانه ای به چشم جاده صاف کن سیاست مداران نگریسته می شود.

   صاحب نظران مسائل رسانه اعتقاد دارند که رسانه ها علاوه بر بستر سازیهای سیاسی مورد انتظار سیاست مداران ،در اشکال مختلف حقیقی و مجازی دو کارکرد مهم را در جامعه انجام می دهند . آگاهی بخشی از تحولات پیرامون و فرهنگ سازی برای نهادینه کردن شیوه های متناسب زندگی در جامعه دو کارکرد اساسی است که در کنار سایر وظایف رسانه ای مد نظر غالب فعالان رسانه ای قرار دارد .

   فعالان رسانه ای اهل سنت ایران در دو دهه گذشته در کنار سایر همکاران رسانه ای شان تلاش قابل ستایشی را در جهت آگاهی بخشی به جامعه مخاطب خود انجام داده اند . کار رسانه ای در حوزه مسائل اهل سنت ایران ظرافت ها و سختی های خاص خود را دارد .فعالان رسانه ای اهل سنت به خوبی از این سختی ها آگاهی دارند و متوجه تفاوت های فعالیت های خود با سایر همکاران رسانه ای شان هستند .

     فعالیت رسانه ای در فضای اهل سنت ایران هم از جهت خارجی و هم از جهت داخلی با مشکلاتی مواجه است که لازمه مدیریت منطقی این مشکلات، افزایش درک متقابل بین فعالان رسانه ای از یک طرف و محیط پیرامون از طرف دیگر است .

  مشکل خارجی فعالیت رسانه ای در فضای اهل سنت ایران این است که در سال های اخیر برخی از رسانه های فعال در خارج از مرزها در قالب شبکه های ماهواره ای ،سایت های خبری – تحلیلی و شبکه های مجازی، فضای نامناسبی از بدبینی و تاریک انگاری را در ذهنیت بخشی از مخاطبان اهل سنت ایجاد کرده اند .در این شرایط اتخاذ رویه ای منصفانه و متعادل در آگاهی بخشی به جامعه مخاطب با تاریک بینی هایی مواجه می شود .

     بطور کلی هدایت صحیح افکار عمومی جامعه، محتاج آگاهی از ظرافت ها و پیچیدگی های رسانه ای است .باید رگه های فعالیت های مخرب رسانه های بیگانه را در نظر داشته باشیم و ضمن درک واقعیات جامعه با صداقت رسانه ای، هم خدمات انجام شده و هم مشکلات موجود را در فضایی دور از تملق و تاریک بینی به مخاطبان منتقل کنیم .

    از بعد داخلی فعالان رسانه ای اهل سنت در برخی از اوقات با بدبینی های غیر منصفانه نهادهای نظارتی مواجه می گردند .بدون شک طرح و پیگیری مطالبات جامعه یکی از وظایف اصلی رسانه ها در بخش های مختلف است .فعالان اهل سنت نیز بر اساس همین ضرورت، مطالبات خاص جامعه اهل سنت ایران را با تمرکز و دقت بیشتری نسبت به سایر همکاران رسانه ای خود دنبال می کنند.

  این اقدام ضروری رسانه ای در پاره ای از اوقات با بدبینی های نامتناسب نظارتی مواجه می گردد .البته باید به این نکته هم اعتراف کرد که شیوه مطالبه گری برخی از همکاران اهل سنت ما حساسیت زا بوده و استفاده از ادبیات و بیان تند، باعث تشدید برخی از بدبینی های زائد نسبت به فعالیت های عادی رسانه ای نیز می گردد.

   قطعا نیت این دسته از فعالان رسانه ای اهل سنت خیر بوده و مباحث آنها با هدف حل مشکلات مردم و کمک به روند توسعه عمومی جامعه طرح می گردد.اما نکته مهم در این حیطه این است که همانگونه که علمای شاخص اهل سنت و در راس آنها شیخ الاسلام مولانا عبدالحمید بارها تاکید کرده اند برخی از دولت های بیگانه از طرح نامناسب مشکلات جامعه اهل سنت برای رسیدن به اهداف پلید خود سو استفاده می کنند.

  مهم ترین هدف محافل بیگانه در زمینه اهل سنت ایران تحریک مذهبی جامعه ما و به تبع آن به راه انداختن جنگ مذهبی در ایران است .نتیجه این فرایند هم مشخص است .تبدیل ایران به سوریه و عراق  دوم هدف این محافل است .با لحاظ کردن این شرایط، فعالان رسانه ای اهل سنت باید با ذکاوت و تیزبینی عمیق تری با مسائل مواجه گردند .

   در هر صورت این ایام روزهایی است که از زحمات فعالان رسانه ای در بخش های مختلف قدردانی می شود ،بنظر می رسد تقویت درک متقابل بین فعالان رسانه ای جامعه اهل سنت ایران و محیط پیرامون ضرورتی است که حرکت عملی در مسیر آن محتاج اتخاذ نگرشی جدید نسبت به گذشته است.بدون شک حرکت خیرخواهانه در جهت این درک متقابل در بردارنده منافع پرشمار برای هر دو طرف خواهد بود .

روزت مبارک خبرنگار

 

مطالب مرتبط:

پایان سفر هیات حماس به مصر

ا

امام حسین همچنان مظلوم !

کمک های انسان دوستانه صربستان به شهرحلب سوریه

ا

راه اندازی کمپین اهدای خون توسط مسلمانان روسیه

داعش چاه های نفت حمدانیه را آتش زد

انجام روزانه بیش از 20 پرواز برای اعزام زائران خان

تغییر نقش زنان داعشی در اروپا

کشف شهری به نام « جن » در ترکیه /تصاویر

جنگ برادران دینی در دنیای اسلام

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آخرین تحلیل ها و مقالات

کانال تلگرام اساس نیوز