b_300_300_16777215_10_images_11_000.jpg

Asasnews؛احسان محمدی : ایالات متحده آمریکا به اعمال تحریم معتاد شده است .این جمله ای است که در ماه های اخیر در خیلی از رسانه های اخلی و خارجی شنیده شده است .

سابقه اعمال تحریم اقتصادی در سیاست بین الملل به آغاز قرن بیستم برمی گردد.دولت ها همیشه تلاش داشته اند با بهره گرفتن از ابزارهای مختلف بر رفتار سایر دولت ها تاثیر بگذارند.اقتصاد یکی از این ابزارها بوده است .

    آمریکا از زمانی که از خرابه های جنگ جهانی دوم به عنوان ابرقدرت مطرح شد ثابت کرده است که به شدت علاقه دارد از ابزار تحریم و فشار اقتصادی در سیاست خارجی خود استفاده نماید .نقطه آغاز این تحریم ها از شوروی شروع شده و بتدریج به همه دولت های مخالف آمریکا در نظام بین الملل تسری پیدا کرد .

    آمریکا در عصر جدید هم نشان داده است که برای پیشبرد اهداف خود به شدت علاقمند به استفاده از ابزار تحریم است.آخرین نمونه این تحریم ها بر علیه ترکیه و ایران  اعمال شد. نسل جدید تحریم های آمریکایی به نسبت گذشته تفاوت های اساسی پیدا کرده است .آمریکا با این تحریم ها تلاش می کند ساختار اقتصاد داخلی کشورها را دچار مشکل نماید .برنامه ای که تا اندازه ای در رابطه با ایران و ترکیه جواب داده است .

در ایران در ماه های گذشته  آثار تحریم های امریکا در اقتصاد ایران را مشاهده کردیم .بر اساس خبرهای منتشر شده شرایط ترکیه هم بهتر ازایران نیست و ارزش لیر پول ملی این کشور در برابر دلار به پایین ترین سطح خود در چند دهه اخیر رسیده است .اما چرا نسل جدید تحریم های آمریکا موثرتر است .برای این شرایط سه علت عمده وجود دارد :

جنگ روانی ورسانه ای و آشفتگی اجتماعی : استفاده از ابزارهای مکمل در سیاست خارجی یکی از رویه های مرسوم در بین دولت هاست .یکی از این ابزار های مکمل، رسانه ها هستند.در بحث تحریم ها آمریکا برای به راه انداختن جنگ روانی و ایجاد نگرانی و به هم ریختگی اجتماعی به خوبی از این ابزار بهره می گیرد.ثمره این جنگ روانی نیز ایجاد التهاب کاذب در بازار است .برخی از رسانه ها نیز ندانسته در دام این برنامه گرفتار می شوند .

تنیدگی بیشتر سیستم اقتصاد بین الملل: افزایش پیوندهای موجود در اقتصاد بین الملل در کنار ثمرات و برکات مثبت آن به عنوان یک ابزار در دست سیاست مداران آمریکایی عمل کرده است.

   در قرن بیستم تحریم های یکجانبه آمریکا بر علیه سایر کشور ها تاثیرات محدودی داشته و همه کشورها را درگیر نمی کرد .اما امروز به علت وابستگی متقابل اقتصادی، کشورهای مختلف مجبور به همراهی با این تحریم ها هستند.علت اجبار مورد اشاره ، این است که آمریکا در صورت عدم همراهی، آنها را از مزایای بازار آمریکا محروم می کند .

  نمونه بارز آن همراهی توام با اکراه کشورهای اروپایی در تحریم های آمریکا بر علیه ایران است .برخی از صاحب نظران اعتقاد دارند امریکا در چند دهه گذشته با ظرافت، اقتصاد کشورهای بزرگ را در حدی به اقتصاد خود پیوند زده است که اکنون نبض اقتصادی آنها را در اختیار گرفته است .

همراهی برخی از کشورهای منطقه : یکی دیگر از عوامل تاثیر بیشتر تحریم های نسل جدید آمریکا در مورد کشور ها همراهی برخی از کشورهای منطقه با آنهاست.به عنوان مثال در تحریم های ایران، کشورهای امارات متحده عربی و عربستان از طرق مختلف تلاش کردند بر آشفتگی بازار داخلی ایران دامن بزنند.

در مورد ترکیه هم شواهد و قرائن از همراهی این دو کشور عربی در ایجاد بحران اقتصادی در ترکیه حکایت  دارد .این کشورها به دو علت با این تحریم ها همراهی می کنند:

علت نخست مخالفت با سیاست های منطقه ای ایران و ترکیه در مسائل مختلف

علت دوم وابستگی مطلق به آمریکا و درک این مساله که تداوم حیات سیاسی حکام آنها وابسته به حمایت آمریکاست.

اساس نیوز : یادداشت با اندکی ویرایش منتشر شده است.موارد پیشنهادی برای بهبود سطح کیفی یادداشت ها برای نویسنده ارسال شد.با تشکر از ایشان.

مطالب مرتبط:

ورود مردان به این روستا ممنوع است

خرید و فروش دختران آواره سوری در ترکیه

مقروض ترین کشور اروپا کدام است؟

جهاد یا اتحاد ؛اولویت کدام است ؟

ا

اقرار پنتاگون به بمباران مسجدی در شمال سوریه

اندونزی درخواست نتانیاهو برای برقراری روابط دیپلما

کابینه عربستان با یک طرح مربوط به پروژه ملی انرژی

علی مطهری :صدا و سیما باید عذرخواهی کند

معاون رئیس پلیس دبی : تا سقوط دولت اردوغان به ترکی

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات