b_300_300_16777215_10_images_tramp_11631321.jpg

Asasnews؛عبدالقیوم شکاری: موضع گیری ها ورفتارهای خارج از عرف دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در ماه های گذشته، در صدر اخبار رسانه های معتبر دنیا  قرار داشته است .

برخی از صاحب نظران آمریکایی با رهیافتی روانشناسانه اعتقاد داردند که رئیس جمهور امریکا از برخی از کمبود های روانی و روحی رنج می برد و بخشی از رفتار و گفتار عجیب وی نشات گرفته از این کمبودهاست .برخی دیگر نیز بر این اعتقادند که ترامپ عالما و عامدا ساختار شکنی سیاسی و دیپلماتیک را در دستور کار خود قرار داده است .

این گروه بر این اعتقادند که رئیس جمهور ایالات متحده به خوبی از احساس بد مردم کشورش نسبت به سیاست مداران آگاهی دارد و با انجام این قبیل کارها در صدد القاء و انتقال این برداشت است که ترامپ یک سیاست مدار کلاسیک نیست .این برداشت بر پوپولیسم به عنوان رویه غالب در رفتارهای دونالد ترامپ تاکید دارد .

   یکی از جنبه های جالب و قابل مطالعه ترامپ در ماه های گذشته، نحوه مقابله او با بحران های بزرگ سیاست خارجی این کشور است .در چند دهه گذشته ایالات متحده با بحران ها و مشکلات مختلفی در نظام بین الملل مواجه بوده است و در ادوار مختلف ،روسای مختلف جمهور این کشور از روش های مختلفی برای حل بحران های جاری کشور بهره برده اند .این روش ها در برخی از اوقات به حل بحران کمک کرده و در برخی از اوقات،شکل و ابعاد ظهور و بروز آن را تغییر داده اند .در این میان سیاست ها و رویه های دونالد ترامپ یک فاز کاملا متفاوت است .

   دونالد ترامپ به شدت علاقمند است به عنوان یک قهرمان ملی در تاریخ سیاسی آمریکا از او یاد شود .برای رسیدن به این هدف هم از انجام هیچ کاری خودداری نکرده است.روش ترامپ برای نیل به اهداف بزرگ در بحران های بزرگ سیاست خارجی یک روش جدید و منحصر به فرد است .تجربه مقابله وی با بحران های کره شمالی و مساله هسته ای ایران اثبات کننده این تفاوت هاست .

ترامپ در سه مرحله به بحران های مهم سیاست خارجی این کشور می پردازد:

  • مرحله نخست سیاست خاص ترامپ،اتخاذ رویکردی تند ،تهاجمی و تهدید آمیز با طرف مقابل است.البته در موارد مشابه ،سایر سیاست مداران هم برای اینکه در مذاکرات با دست بالا در مذاکرات حاضر گردند، از ادبیات تهدید استفاده می کنند ،اما جنس تهدیدات ترامپ متفاوت تر از رویه جاری در روابط بین الملل است .ترامپ در این مرحله با ادبیاتی نامناسب و حتی توهین آمیز رهبران کشور مقابل را مورد خطاب قرار داده و به سان یک فرمانده نظامی توانایی های نظامی کشورش را به رخ آنها می کشد .
  • مرحله دوم در سیاست خاص ترامپی مرحله نرمش و ارسال پالس های غافلگیرکننده مثبت ،برای طرف مقابل است .مثال روشن این رویکرد را در روزهای اخیر در رابطه با بحران جاری در مناسبات ایران و آمریکا مشاهده کردیم .در این مرحله ترامپ در حالی که چند روز قبل از آن در صفحه توییتر خود با حروف کاپیتال(درشت)رئیس جمهور ایران را به اقدام نظامی بی سابقه تهدید کرده بود، در چرخشی 180 درجه ای اعلام کرد که حاضر است با مقامات ایرانی در هر زمان و مکانی و بدون هیچ گونه قید و شرطی مذاکره و گفتگو نماید .

   در اوج فضای تهدید ترامپ بر علیه ایران چند سناتور دموکرات با اشاره به تجربه کره شمالی اعلام کردند که منتظرند رئیس جمهور آمریکا در روزهای آینده آمادگی خود را برای سفر به تهران برای مذاکره اعلام نماید .دقیقا همین اتفاق نیز رخ داد .

دونالد ترامپ در اظهارت اخیر خود حتی شرط های 12 گانه وزیر خارجه خودش در رابطه با آغاز مذاکرات به ایران را هم زیر پا گذاشت و اعلام کرد حاضر است بدون هیچ قید و شرطی با ایران مذاکره کند.رفتاری که مایک پمپئو را مجبور کرد ساعاتی بعد در یک سخنرانی، بخشی از اظهارات رئیس جمهور را ترمیم نماید .

  • در مرحله سوم دیپلماسی ترامپ در رابطه با بحران های بزرگ وی تلاش می کند نتیجه مراحل گذشته را برداشت کند.در این مرحله ترامپ، با ژستی قهرمانانه تلاش می کند این پیام را منتقل کند که توانسته است یک بحران تاریخی و مهم در سیاست خارجی این کشور را حل نماید . در زمانی که دونالد ترامپ از دیدار تاریخی خود با رهبر کره شمالی در حال بازگشت بود با کنایه به جمله باراک اوباما در مورد این مساله که بحران کره شمالی در دوران ریاست جمهوری خواب راحت را از وی گرفته بود ،چنین نوشت :اکنون راحت بخواب .

   تلاش پر فراز و نشیب ترامپ در زمینه مساله هسته ای ایران هم از این قاعده خارج نیست .ترامپ به شدت علاقمند است حل مساله تاریخی ایران بنام او تمام شود و برای نیل به این هدف حاضر است برخی از قواعد جاری را نیز زیر پا گذارد .اما این شرایط در کنار فرصت های طلایی که ممکن است برای کشور ما ایجاد نماید، با توجه به پیش بینی ناپذیر بودن رفتارهای ترامپ احتمال دارد نتایج نامطلوبی را نیز در پی داشته باشد.

  از نگاه مسئولان کشور ما آغاز مذاکره با امریکا در این مرحله به مفهوم پذیرش نقصان برجام به عنوان یک توافقنامه بین المللی و وجهات دادن به اقدام ترامپ در نقض این توافقنامه است .بنابراین مدیرت فضای ایجاد شده کنونی باید با لحاظ همه این پیچیدگی ها و شرایط خاص صورت پذیرد .نگاه ساده لوحانه به رفتارها و اظهارات خاص ترامپ ممکن است ما را دچار اشتباه محاسباتی نماید.

 

مطالب مرتبط:

آمریکا بشار اسد را به حمله نظامی تهدید کرد

پرتاب نخستین ماهواره ساخت امارات به فضا

ارتش عراق 8 روستا را از داعش باز پس گرفت

هزاران زن فلسطینی و اسرائیلی در «راهپیمایی صلح» شر

تظاهرات در سراسر آمریکا در حمایت از مسلمانان

ا

شرایط اسفناک مسلمانان میانماری آواره در هند

دستگیری تیم ۴ نفره تروریستی و جلوگیری از انفجار هو

نومان کورتولموش: آمریکا اگر در عملیات رقه پ.ی.د را

 

هیئت تحریرالشام: هر سرباز ترکیه‌ای که وارد ادلب شو

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آخرین تحلیل ها و مقالات

کانال تلگرام اساس نیوز