b_300_300_16777215_10_images_1079156.jpg

اساس نیوز عباآخوند محمدنژاد: یکی از عوامل اصلی و اساسی ناتوانی مسلمانان در عصر حاضر، اختلافاتی است که درمیانشان وجود دارد و هر روز نیز پررنگ تر می شود. از خطرناکترینِ این اختلافات، اختلاف مذهبی است که مسلمانان را به گروه و فرقه های متعددی تقسیم کرده و هر گروه خود را بر حق دانسته و دیگری را ناحق و یا کافر تلقی می کند. در حالی که اسلام در سراسر جهان یک دین و یک امت واحده قرار داده و هیچگاه آنان را بیگانه نمی داند. تمامی این اختلافات در تضاد با ارشادات قرآن واحادیث نبوی به وجود آمده است. خداوند (جل جلاله) همه مردم را از متفرق و پراکنده شدن منع فرموده «ولاتفرقوا»، یعنی از هم جدا نشوید که در حقیقت این اختلاف و جدایی ها باعث بدعت بزرگی در دین محسوب می شود. پس کسانی که می خواهند به جامعه مسلمانان خدمت کرده وحکم خداوند را عملی نمایند، باید از هر گونه اختلافات بین مسلمانان پرهیز کنند و فرق و مذاهب دیگر را مورد کینه و بغض قرار ندهند.

 

حضرت انس ابن مالک (رض) روایت کرده: «عن انس بن مالک ان رسول الله(صلی الله علیه وسلم) قال لا تباغضوا و لاتحاسدوا و لاتدابروا و کونوا عبادالله اخوانا ولایحل لمسلم ان یهاجر اخاه فوق ثلاث لیال- موطا مالک- ما جاء فی المهاجره». یعنی: «از حضرت انس بن مالک(رض) روایت شده که پیامبر اکرم(ص) فرمودند: « ای مسلمانان هم دیگر را بغض نکنید، به همدیگر حسد نورزید، وبه یک دیگر پشت نکنید، وبرادری نیک بندگان خدا باشید، وروا نیست که مسلمانی پیوندش را با برادرش بیش از سه روز قطع کند».

 

احادیث زیادی در مورد وحدت و دوری مسلمین از اختلافات، در کتب احادیث آمده است ولی متاسفانه امروزه اکثر مسلمانان از این ارشاد نبوی فاصله گرفته و به بهانه های مختلفی دچار بغض و حسد و قطع رابطه قرار گرفتند و گرفتار تعصب های بیجا شده و به گروه مقابل خود کینه توزی کرده و در صدد تخریب آنان می کوشد تا حدی که برای قتل آنان نیز پیش می روند و کفار نیز هر روزآتش این اختلافات را شعله ورتر می کنند.

 

کفار با صرف کردن پول فراوان و با راه اندازی شبکه های ماهواره ای به این منظورکه در دل آنان این را تلقین نماید که «حق با جانب شماست وطرف مقابل گمراه وباطل است»؛ لذا برای امت اسلام ضروری است که از خواب غفلت بیدار شوند و چشمان خود را باز کرده و درایت به خرج دهند.

 

شبکه های ماهواره ای معاندین که از سران یهود و نصاری کسب تکلیف می کنند و با نام اسلام فعالیت می کنند، وظیفه دارند مسلمانان وگروه های مذهبی را به جان هم دیگر انداخته و بغض ونفرت را در بین ایشان به وجود بیاورند و هر گروهی تنها خود را ناجی و تنها فقط رفقای خود را مسلمان بدانند.

 

شبکه های ماهواره ای با ایجاد بحث های دینی، مناظره ها، تخریب گروه های مذهبی وتحریک آنان بر علیه یکدیگر، و معرفی کردن گروه های ناجی وگمراه به ضن خودشان، و خورده گیری از علمای سلف و خلف، می کوشند تا بازار اختلافات را داغ نگاه داشته و از آب گل آلود ماهی بگیرند. در حالی که بزرگان هر گروه مذهبی از چنین اعمالی ناراضی هستند.

 

بحث و مناظره ای که مسلمانان را از هم دور کند «مراء» گفته می شود، که سبب بغض، حسد وکینه می شود. از منظر اسلام چنین عملی قبیح بوده و قابل قبول نیست و از جمله محرمات است، اگر چه هدف و غرض بحث کننده تنها اثبات حق باشد.

 

بحثی مورد رضای خداوند است که، هر دو طرف برای دریافت حق تلاش و کوشش کنند و هر نکته ای که صحیح باشد، بی درنگ آن را بپذیرند و بحث شان در فضایی مملو از محبت و برادری باشد. بحث های این قبیل مانند آنچه که در میان حضرات مجتهدان با شاگردان خود بوده است، می باشد.

 

بحث و مناظره ای منع شده است که، هر دو طرف بر سخن خویش پافشاری می کند و هیچ کدام حرف طرف مقابل را قبول نمی کنند و هدف آنان در بحث، ملامت کردن طرف مقابل است. چنین بحثی را کج بحثی می گویند و این عمل، عملی زشت و ناروا است. هرچند که بحث کننده بر حق باشد، ولی پیامد آن، به جز نفرت وکینه چیز دیگری نیست و چنین بحث هایی در اسلام شدیدا منع شده است.

 

در حدیثی از حضرت ابوالدرداء و ابوامامه و واثله بن الاسقع وانس بن مالک (رضی الله عنهم اجمعین) آمده است؛ ایشان فرموده اند: روزی حضرت رسول اکرم (ص) نزد ما آمد وما در مسئله ای دینی مشغول بحث و مباحثه بودیم. پیامبر اکرم (ص) چنان برافروخت که هرگز چنین ندیده بودیم. سپس ما را به شدت از آن کار منع کرد و فرمودند: «ای امت محمد این کار را نکنید، به تحقیق امت های گذشته به خاطر مراء (مناظره و مباحثه نامطلوب) هلاک شدند».

 

در حدیث شریفی از مشکاه آمده است: «کسی که برای مقابله با علماء یا مناظره با بی عقلان و یا برای جلب توجه مردم به خود، طلب علم می کند، خداوند او را به دوزخ خواهد فرستاد» [مشکوة شریف، باب علم]. اغلب کسانی که وارد بازی بحث و مناظره شده اند، می بینید که روز و شب در حال مطالعه کتاب جهت یافتن دلایل برای مباحثه هستند. اینان همگی مشمول این حدیث شریف اند. اگر آنان در راه اتحاد و از بین بردن اختلافات قدم برمی داشتند، تا به حال گروه های مختلفی را به هم نزدیک کرده و نتایج مثبتی را به دست می آوردند.

مطالب مرتبط:

اردوغان هدف بعدی عملیات نظامی در سوریه را شهر تل ر

مسلمانان میانمار قربانی خشونت دولتی هستند

 

هزاران کشته در عملیات ارتش میانمار علیه مسلمانان

ا

استعفای بیش از ۶۰ افسر عربستانی

استاداونق:بدگویی و عدم محبت به برادر دینی از مظاهر

حمله هوایی اسرائیل به نوار غزه

رهبر جماعت اسلامی پاکستان: اعراب از جنگ عراق عبرت

بازداشت ده ها خارجی در ترکیه

علمای اهل سنت و انتقال سفارت آمریکا به بیت المقدس

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات