b_300_300_16777215_10_images_DonaldTrumpJerusalemEmbassy860x484.jpg

اساس نیوز-"milligazete": اجرای مقشه‌های آمریکا در مورد قدس و خاورمیانه بی‌وقفه ادامه دارد.

ترامپ، رئیس جمهور آمریکا اخیرا طرحی با عنوان"توافق قرن" را اعلام نمود. با این طرح اشغالگرانه که هدف آن ازبین بردن فلسطینیان و واگذاری تمامی بیت‌المقدس به اسرائیل می‌باشد، دنیای اسلام در معرض تهدید قرار گرفته است. در این طرح که به همراه نقشه نیز ارائه شده، شامل اعلام غزه بعنوان یک دولت مستقل نیز گنجانیده شده است.

پس از حمله به برجهای دوقلو در سال 2001  آمریکا اجرای پروژه خاورمیانه بزرگ را کلید زد. نقشه‌های خود را نشان داد و اعلام کرد که در 22 کشور اسلامی عملیات انجام خواهد داد.

منطقه فلسطین برای آمریکا دارای اهمیت خاصی می‌باشد. ترامپ در زمان مبارزات انتخاباتی قول داده بود که اگر پیروز انتخابات شود بیت‌المقدس را پایتخت اسرائیل خواهد کرد. وی پس از اینکه بعنوان رئیس جمهور آمریکا انتخاب شد شخصیت‌های اصالتا صهیونیست را در حساس‌ترین پست‌ها منصوب نمود. به اسرائیل سفر کرد و قول خود مبنی بر اعلام بیت‌المقدس بعنوان پایتخت اسرائیل را تکرار کرد.

آمریکا در تاریخ 14/4/2018 به سوریه حمله کرد. خاورمیانه را تهدید کرد. در چهاردهم ماه مه نیز سفارتخانه خود را به بیت‌المقدس انتقال داد.

در هفته گذشته نیز اعلام طرح اشغال تحت عنوان "توافق قرن" توسط ترامپ و کوشنر، داماد و مشاور یهودی او باعث نگرانی محافل دیپلماتیک گردید. اگرچه هدف این طرح ظاهرا برقراری صلح و آرامش می‌باشد اما در واقعیت تهدیدی برای خاورمیانه است.

در طرح آمریکا، تخلیه بعضی از مناطق فلسطین و واگذاری 4 محله‌ به فلسطینیان که برای اسرائیل ایجاد مزاحمت نمی‌کنند پیش‌بینی شده بود. در مقابل اعلام تمامی بیت‌المقدس بعنوان پایتخت اسرائیل، شهری دیگر بعنوان پایتخت فلسطین به فلسطینیان پیشنهاد می‌گردد. برای این منظوراز ابودیس نام برده می‌شد. این طرح که قدسیت بیت‌المقدس را از بین می‌برد هرگز قابل قبول نبود.

بر اساس این طرح مذبوحانه، می‌بایست در غزه یک دولت جدید تاسیس شود و از بازگشت حدود شش میلیون فلسطینی که در کشورهای همسایه بسر می‌برند جلوگیری گردد. این طرح یک طرح کاملا اشغالگرانه بود.

سیر حوادث نیت اصلی ترامپ را آشکار ساخت. وی نشان داد که در مذاکرات صلح بین اسرائیل و فلسطین، در کنار اسرائیل خواهد بود. طرح او در راستای منافع اسرائیل می‌باشد. هدف از این طرح، مشروعیت بخشیدن به اشغالگری‌های اسرائیل است.

مقامات فلسطینی "توافق قرن" را "سیلی قرن" خوانده و به آن واکنش نشان دادند. آن را اتلاف وقت شمردند. آنها به سبب همین دام‌گستری‌ها اعلام کردند که ترامپ در میانجیگری بین اسرائیل- فلسطین اعتبار خود را از دست داده است.

ترامپ برای اجرای طرح خود به دنبال کمک گرفتن از کشورهای منطقه است و از این طریق در صدد اعمال فشار بر مقامات فلسطین می‌باشد. در راستای همین هدف نیز در هفته گذشته کوشنر، داماد ترامپ به کشورهای اردن، مصر، قطر و عربستان سعودی سفر نمود.

حرکت‌های مذبوحانه بر روی قدس، فلسطین و خاورمیانه سایه افکنده‌اند. قدس، سرزمین اسلام است. نقطهً وحدت تمامی مسلمانان است. شهر معراج است. شهر مقدسی است که مسجدالاقصی در آن جای گرفته است. مسلمانان از آرمان قدس صرفنظر نخواهند کرد. ما وظیفه داریم تا قدس را آزاد نماییم. حضرت عمر(رض) و صلاح‌الدین ایوبی به مسئولیت خود در قبال قدس عمل کردند و از افتخارات دنیای اسلام شدند. اکنون این وظیفه بر عهده مسلمانان امروز است. اگر نتوانیم از قدس دفاع کنیم فردا روز از مکه و مدینه هم نخواهیم توانست دفاع کنیم.

نسبت به تحولات هوشیار باشیم. کاملا آشکار است که قدم به قدم پیش می‌روند تا دنیای اسلام را نابود کنند. قدرت‌های جهانی روش"اختلاف بیانداز و حکومت کن" را در پیش گرفته‌اند. برای تجزیه دنیای اسلام طرح‌های مذبوحانه‌ای را به اجرا گذاشته‌اند. تفاوت‌های مذهبی، قومیتی و منطقه‌ای را بعنوان ابزاری برای اختلاف‌افکنی به کار گرفته‌اند.

تاوقتی که اهداف پروژه خاورمیانه بزرگ را بخوبی ندانیم تحولات خاورمیانه را به درستی درک نخواهیم کرد. تحولاتی که در عراق، سوریه، لیبی، مصر و دیگر کشورها روی می‌دهند در راستای همین پروژه هستند. علت توجه ترامپ به ترکیه این است که می‌خواهد از طریق ترکیه به اهداف خود دست بیابد. سخنان چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه را که گفت:" ترامپ به ترکیه اهمیت قائل است و خواهان ارتقاء روابط می‌باشد" را باید در همین راستا مورد ارزیابی قرار داد.

ترکیه نباید در دنیای اسلام به نفع آمریکا ایفای نقش نماید که در اینصورت این خیانت به خویشتن خواهد بود. ترکیه باید در نقش خود در پروژه خاورمیانه بزرگ تجدید نظر نماید.

ایجاد آگاهی در دنیای اسلام و ایجاد وحدت دربین آنان کاری بسیار دشوار است. چاره‌ای جز این نیست که جمعیت حدود دو میلیاردی دنیای اسلام یکصدا در مقابل قدرتهای جهانی بپا خیزند. زیرا آنها فقط زبان زور را می‌فهمند.

---انتهای مطلب---

ترجمه سرویس بین الملل اساس نیوز

 

 

مطالب مرتبط:

موفقیت قاریان ترکیه در جشنواره قرآن کریم در شیراز

فشار دولت چین بر مسلمانان ترکستان شرقی- 1

افزایش اسلام ستیزی در غرب

ماموستاقادری : باید قبول کنیم اقتصاد از دست دولت خ

نشریه اسرائیلی: سفارت پاراگوئه به قدس منتقل می‌شود

دستگیری وزیر تربیت گروهک داعش در جنوب کرکوک / عکس

چین مسلمانان این کشور را مجبور می‌کند اسامی مذهبی

پنتاگون: ابوبکر البغدادی زنده است

موضوع مهمی که در توافق وین جا افتاده است

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات