b_300_300_16777215_10_images_125497_535.jpg

اساس نیوز - فاروق محمدی: بسیاری از سیاست های اقتصادی دولت را قبول نداریم؛ منتقد برخی از سیاست های خارجی دولت هستیم؛ برنامه های دولت برای توزیع مناسب رفاه اجتماعی را ناکارآمد می دانیم؛ از سرعت و شدت مبارزه با فساد اداری و مالی ناراضی هستیم؛ تحریم شده ایم و نتوانسته ایم آن طور که باید جلوی اثرات آن را بگیریم؛ بیکاری فرزندانمان آزارمان می دهد و قدرت خریدمان کاهش پیدا است؛ بله، همه این ها واقعیت های امروز جامعه ما است؛ اما تمام آن نیست. این ها، بخشی از واقعیت های جامعه امروز ایران است. بخش دیگر واقعیت، خودِ ما هستیم که قواعد همزیستی و اصول برادری، شفقت انسانی و عطوفت اسلامی و در یک کلام، «رحم» را از زندگی خود حذف کرده ایم و تنها چیزی که به آن فکر نمی کنیم، برادرمان، همسایه مان، هم محلی هایمان، همشهری هایمان و هموطنانمان است.

 

در شبکه های اجتماعی از خاطرات انگلیسی ها در زمان قحطی می گوییم که برای مهار فشار روانی کمبودها، فروشنده ها، اقلام اساسی را در جلوی ویترین مغازه ها می چیده اند و مردم، اقلام مازاد خود را به فروشگاه ها برمی گرداندند تا دیگران نیازمند، از آن استفاده کنند. و با خواندن و شنیدن آن، به انگلیسی ها آفرین گفته و آرزو می کنیم ای کاش ما نیز اینچنین بودیم. از خاطرات آمریکایی ها و ژاپنی ها که فراوان نقل می کنیم که در زمان دشواری های اقتصادی و اجتماعی، چه کرده اند و چگونه به یاری هم شتافته اند. رفتار انسانی آنان را تقدیر می کنیم و از فقدان چنین رفتاری در جامعه خود می نالیم. اما به راستی، جامعه چیست؟ چه کسانی جامعه را تشکیل می دهند؟ آیا مردم آن کشورها از سیاره ای دیگر آمده اند و ما از گوشه دیگر جهان به این کره خاکی پرت شده ایم؟

 

اگر ما هستیم که جامعه را ساخته ایم، اگر این تک تک ایرانی ها هستند که که ایران را شکل داده اند، آیا هر یک از ما حاضریم مانند یک انگلیسی در زمان قحطی یا مانند یک ژاپنی در زمان دشواری پس از جنگ و یا مثل یک آمریکایی رفتار کنیم؟ آیا حاضریم از خودمان شروع کنیم؟ یا اینکه منتظر دولت هستیم تا نسخه جدیدی برایمان بپیچد؟ تکلیف دولت را که در ابتدای متن مشخص کردیم؛ آیا در کشورهای انگلیس و ژاپن و مانند آن در آن دوران، مردم در انتظار دولت ماندند تا با چماق به سراغ فروشنده ها بیاید و یا مردم را مجبور کند به یکدیگر کمک کنند؟! به فکر هم باشند و نه «یک لطف خیلی بزرگ»، بلکه تنها «مراعات یکدیگر» را بکنند!

 

بسیاری از ما، مردم ایران که البته به حق از دولت و شرایط اقتصادی موجود ناراضی هستیم، آیا حاضریم از خودمان شروع کنیم و از فردا این تصمیم را بگیریم که نه یک لطف خیلی بزرگ، بلکه تنها مراعات برادرمان، همسایه مان، همشهری هایمان و هموطنانمان را خواهیم کرد و در حق یکدیگر ظلم نخواهیم کرد. ایا حاضریم؟ ایا حاضریم از فردا، کار ارباب رجوع را به موقع و بی منت انجام دهیم؟ آیا حاضریم احتکار را کنار بگذاریم؟ آیا حاضریم به خاطر سیلی که چندماه دیگر ممکن است بیاید، از امروز چکمه و قایق را به چندبرابر قیمت به هم نفروشیم؟ آیا حاضریم کم فروشی نکنیم؟ آیا حاضریم تا به جای داستان های انگلیسی و ژاپنی انساندوستی و همزیستی، داستان های ایرانی انسانیت، همکاری و محبت به همنوع را به یادگار بگذاریم؟

 

به راستی، ما را چه می شود؟ ایرانی ها که از هر قوم و از هر مذهب، حداقل در یک چیز مشترک هستند، دینی و آئینی که آنان را به برادری و عدالت در رفتار با یکدیگر توصیه کرده است و فرهنگی غنی که محبت و آزادگی سرلوحه ویژگی های آن محسوب می شود. ما را چه می شود که خودمان هم به خودمان رحم نمی کنیم؟ از خواندن حکایت های ملل دیگر لذت می بریم و از ژست روشنفکری و حق به جانب خود سر ذوق می آئیم، اما حاضر نیستیم خود بخشی از آن حکایت ها باشیم و یا حکایتی دیگر از نوع دوستی ایرانی و اسلامی خلق کنیم؟!

 

به امید اینکه هر روز صبح، قبل از شروع فعالیت های روزانه خود، ابتدا با خود مرور کنیم که نه یک لطف خیلی بزرگ، بلکه چگونه می توانیم در حق هموطنان خویش ظلم نکنیم. ای کاش بپذیریم که ناکارآمدی دولت در بعضی از بخش ها، این حق را به ما نمی دهد که ما نیز ظلم مضاعفی در حق یکدیگر بکنیم و تلافی مشکلاتمان را سر هم شهری های خود درآوریم. کاش باور کنیم -و نه حرف بزنیم، بلکه باور کنیم - که می توانیم برای برپا نگه داشتن جامعه خود، از خودمان هم شروع کنیم. بله، نه اینکه در انتظار دیگیران بمانیم، باور کنیم و از خودمان آغاز کنیم. بسم الله.

مطالب مرتبط:

دنیای اسلام همچنان گرفتار خودزنی و اختلاف داخلی !

اختصاص گوشی های 2000 دلاری به افسران بلندپایۀ وزار

دیدار جداگانه نخست وزیر سنگاپور با دونالد ترامپ و

پلیس آلمان عملیات ضد سلفی ها را دربرخی ایالتهای آل

ا

وطنمان را نمی‌فروشیم/ عزت مسلمانان در وحدت است

تدکروز: برجام باید فورا پاره شود

اعتراض به معرفی نامزد اسلام‌ستیز حزب انگلیسی

لندن به پایتخت اسیدپاشی جهان تبدیل شده است

ضرورت های آگاهی بخشی سیاسی در فضای مجازی اهل سنت

 

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات