b_300_300_16777215_10_images_slide014444.jpg

اساس نیوز-"internethaber": کسی نیست که از ابعاد ظلم و فقر در فلسطین بی‌اطلاع باشد. ظلمی که اسرائیل در حق فلسطینیان مرتکب می‌شود قابل توصیف نیست.

یا فقر و بدبختی‌ای که فلسطینی‌ها می‌کشند..درد و رنج...فغان و خون...

علی‌رغم همه‌ی اینها اگر کسی بگوید" به فلسطینی‌ها غبطه می‌خورم" عکس‌العمل شما چه خواهد بود؟

من هم وقتی این را اولین بار شنیدم  مبهوت شدم و منظور را نفهمیدم. اما وقتی فهمیدم خواهری که اهل ترکستان شرقی بود و این جمله را بکار برد چه می‌خواهد بگوید تازه فهمیدم در دنیا انسان‌هایی هم هستند که از شدت ظلم، درد و رنج و بدبختی به حال فلسطینیان نیز غبطه می‌خورند.

خواهر اهل ترکستان شرقی با بیان این که" به حال فلسطینیان غبطه می‌خوریم" ادامه داد:

"زیرا کسانی هستند که از آنها حمایت می‌کنند. در نقاط مختلف دنیا سازمان‌های غیردولتی و افراد مشهور بعضی اوقات با برزبان آوردن ظلمی که به آنان می‌شود معترض می‌شوند. در ترکیه برای آنان میتینگ برگزار می‌شود، سیاستمداران از آنها حمایت می‌کنند و رهبران دینی برای آنان دعا می‌کنند. کمک‌های مادی و معنوی می‌کنند. تمام دنیا می‌داند که در حق فلسطینی‌ها ظلم می‌شود. اما متاسفانه در مورد ما که اهالی ترکستان شرقی هستیم نه ترکیه و نه هیچ کشوری چیزی نمی‌گوید. دنیا در برابر ظلمی که بر ما می‌رود سکوت کرده است. کسی از درد و رنج‌های ما نمی‌گوید. برای ما نه میتینگ برگزار می‌شود و نه حتی نامی از ما برده می‌شود. به همین دلیل هم ما به حال برادران و خواهران فلسطینی غبطه می‌خوریم."

وی در ادامه گفت:"در مسجدالاقصی نمازهای تراویح خوانده می‌شود و افطارهای جمعی برپا می‌شود. روزه گرفته می‌شود. اما در ترکستان شرقی روزه گرفتن ممنوع است. مجبور می‌کنند تا غذا بخورید. گویی مسابقه‌ای را آغاز کرده‌اند؛ مسابقه شراب‌خوری. در ماه رمضان شرکت اویغورها در این مسابقه اجباری است. دولت چین می‌داند که روزه چه نوع عبادتی است به همین دلیل هم روزه ما را می‌شکنند و هم این که شراب حرام را در کسوت مسابقه به زور می‌خورانند. هدف ما فقط آموزش بهتر دین‌مان و اجرای آن است. ما به هر کشور اسلامی دیگر که می‌فتیم دولت چین نگرانی‌ای از این بابت نداشت اما از آمدن ما به ترکیه احساس نگرانی می‌کند زیرا دولت چین می‌تواند خواسته‌های خود را به کشورهای اسلامی تحمیل نماید اما به ترکیه نه. در مصر تحت حاکمیت السیسی این را دیدیم. ما که هنوز دختران خردسالی بودیم یکی یکی دستگیر و به ترکستان عودت داده شدیم. آنهایی که حاضر به بازگشت نبودند را نیز به زندان انداختند و کشتند. ما با هدف آموزش بهتر دین اسلام به کشور مصر که یک کشور اسلامی است رفته بودیم اما بازگردانده شدیم."

خانم اهل ترکستان شرقی در ادامه گفت:" فقط 15-14 سال سن داشتیم. فقط با هدف آموزش بهتر دین به مصر رفته بودیم اما دولت این کشور تحت فشار چین ما را دستگیر کرد، پلیس مصر ما را شکنجه کرده و به ترکستان بازگرانید. بعنوان مثال، در سوریه جنگ هست و برادران و خواهران مسلمان سوری ما از آنجا به ترکیه پناه آوردند و همه آنها در اینجا آزادانه به امور دینی خود می‌پردازند، هم می‌توانند تحصیلات کسب کنند و هم کمک دریافت کنند. ترکیه آنها را با آغوش باز پذیرفت اما خیلی کم هستند انسان‌هایی که صدای ما را می‌شنوند و با وضعیت ما آشنایی دارند. به همین دلیل هم بعضی اوقات به حال برادران و خواهران فلسطینی، سوری، آفریقایی و آراکانی غبطه می‌خوریم. بعنوان نمونه، اردوغان، رئیس جمهور ترکیه و همسرش و پسرش به نزد مسلمانان آراکانی رفتند و تمام سعی خود را کردند تا به آنها یاری برسانند. با دیدن اینها به حال دیگر مسلمانان غبطه می‌خوریم."

خواهر ترکستانی ما در ادامه گفت:" ما با شما هم نژاد و همه مسلمان هستیم اما آن حساسیتی که نسبت به قدس و سوریه وجود دارد نسبت به ما نشان داده نمی‌شود. با این حال با خود می‌گوییم که ’ حق صحبت کردن نداریم’. با خود می‌گوییم که شاید در وقتی که لازم بوده ما برای ترکیه کاری نکرده‌ایم یا نتوانسته‌ایم انجام دهیم و حالا هم خدا ما را اینگونه امتحان می‌کند. اردوغان در سخنرانی‌های خود از همه مظلومان نام می‌برد ما هم همیشه به سخنان او گوش می‌هیم تا مگر برای یک بار هم که شده نام ترکستان شرقی را بر زبان بیاورد، همیشه دعا می‌کنیم که او فقط یک بار نامی از ما ببرد."

خداوند هیچ کسی را آن قدر گرفتار ظلم و تنگدستی نکند که غبطه مظلومان دیگر را بخورند.

 ادامه دارد...

---انتهای قسمت دوم---

 قسمت اول را می توانید در اینجا مطالعه نمایید

ترجمه سرویس بین الملل اساس نیوز

 

مطالب مرتبط:

تهدید فراکسیون‌های سنی عراق علیه دولت این کشور

نتانیاهو: در بین ما حیواناتی وحشی از مسلمانان هستن

مولوی علی بائی :شکر نعمات و دوری از اسراف از صفات

هدف ترامپ در خاورمیانه چیست ؟

"عربستان، آمریکا و اسرائیل منشأ شر مطلق هستند"

نحوه قرض دادن پول در قرآن

 

قزاقستان مذاکره درباره اعزام نیرو به سوریه را تکذی

نیروهای واکنش سریع در مسجدالنبی چه می‌کنند؟

مولانا عبدالحمید :متاسفانه علامات جاهلیت قبل از اس

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز