b_300_300_16777215_10_images_Capt6610ure.jpg

اساس نیوز-"internethaber": ظلم هایی که مسلمانان اویغور در ترکستان شرقی متحمل می‌شوند و شکنجه‌هایی که دولت چین بر این مسلمانان به دلیل روزه گرفتن در ماه رمضان اعمال می‌کند تا حدودی در رسانه‌ها انعکاس یافته‌اند.

اما باور کنید ظلم‌هایی که دلیل آن فقط روزه گرفتن مسلمانان اویغور می‌باشد تنها بخش کوچکی از آسیمیله و استحاله سیستماتیک است که توسط دولت چین به اجرا گذاشته می‌شود.

شاید می‌پرسید اینها را از کجا می‌دانم؟

از صحبت‌های کسانی که در ترکستان شرقی متولد شده و در آنجا بزرگ شده‌اند، مورد ظلم دولت چین قرار گرفته و بالاخره راهی یافته و خود را به ترکیه رسانده‌اند.

بنا به گفته آنان، دولت چین از سال‌ها پیش برنامه استحاله‌ی از پیش طراحی شده‌ای را در ترکستان شرقی اجرا می‌نماید که اولین هدف آن دین اسلام می باشد.

چینی‌ها دریافته‌اند که برای استحاله اویغورها اول از همه باید احساسات دینی آنها را از بین ببرند به همین جهت نیز علمای دینی را هدف گرفته‌اند.

آموزش و آگاهی دینی باعث شکل‌گیری ایمان می‌شود. دل‌هایی که با نور دین و ایمان روشن شده‌اند باعث آگاه شدن ملت می شوند و شعور آرمانی افزایش می‌یابد. دولت چین با آگاهی از این امر، پیش از هرچیز سعی می‌کند ایمان مردم به دین اسلام را از بین ببرد.

اجرای این امر نیز بطور متمادی همراه با اعمال شکنجه و ظلم بوده است. دولت چین با مشاهده‌ی این که ایمان مردم نه تنها ضعیف نشده بلکه قوی‌تر شده و آگاهی مردم نیز افزایش یافته است شکنجه‌ها و ظلم‌های خود را شدت بخشیده است.

خواهر اویغور ما گفت:"پس از آن که مادران، خواهران و علمای ما را به زندان‌ها انداختند با زور روسری‌ها را برداشتند و از ما می‌خواستند دین و ملیت خود را انکار کنیم".

در حال حاضر پیدا کردن یک عالم دینی در ترکستان شرقی تقریبا محال است.

در واقع عالمان دینی که پیش‌ترها وجود داشته‌اند نیز در حجره‌های زیرزمینی به آموزش دینی می‌پرداخته‌اند. در حجره‌هایی که در شرایط عادی ظرفیت 10 نفر را داشته‌اند 30 نفر به آموزش قرآن و علوم دینی مشغول می‌شده‌اند. کودکان و جوانان بعضا یک ماه در آن حجره‌ها اقامت کرده و خارج نمی‌شده‌اند و خانواده‌های آنان نیز جهت پنهان نگاه داشتن دلیل غیبت فرزندان‌شان، مسافرت آنان به شهری دیگر را ادعا می‌کرده‌اند تا فرزندانشان فرصت آموزش دینی داشته باشند.

این خواهر ایغور  ادامه داد:" مجبور بودیم دین را بصورت مخفی در حجره‌هایی بیاموزیم که شیشه و پنجره‌ای نداشتند و درهایی بسیار کوچک داشتند که برای عبور از آن باید خم می‌شدیم. آنچه که می‌گویم برای شما شاید حکایت و شاید هم برگی غبارآلود از تاریخ جلوه کند اما من هنوز دختر جوان 18 ساله هستم و از نوعی آموزش و مخفی‌کاریهایی می‌گویم که آن را در این زمان حاضر که به آن عصر مدرن گفته می‌شود تجربه کرده‌ام. "

به گفته‌ی این خانم، دولت چین با اطلاع از آموزش دینی کودکان اویغور در حجره‌ها، علمای دینی که در این حجره‌ها تدریس می‌کرده‌اند را یک به یک به قتل رسانده است و در زمان حاضر در ترکستان شرقی هیچ عالم و استاد دینی نیست که بتواند آموزش دینی دهد. همچنین دولت چین نامگذاری نوزادان با اسامی اسلامی را ممنوع کرده است.

بنا به اظهار این خانم، هدف از بین بردن هرچیزی است که در زندگی روزمره دین و ارزش‌های دینی را خاطرنشان می‌سازد. دولت چین وقتی از آموزش دینی اشخاص مطلع می‌شود بدون توجه به زن یا مرد بودن، پیر یا خردسال بودن، انها را به زندان انداخته و مورد شکنجه‌های شدید قرار می‌دهد.

از هم پاشیدن خانواده‌ها نیز یکی از موارد ظلم دولت چین می‌باشد.

دولت چین اعضای خانواده‌ها را مجبور می‌کند تا در شهرهای متفاوت زندگی کنند. آنها این کار را تحت حمایت‌های آموزشی انجام می‌دهند. کودکان را در محلی که مستقر کرده‌اند تغییر نام داده و آنها را مجبور می‌کنند تا دین خود را تغییر دهند. به این ترتیب خانواده‌های این کودکان هرگز نمی‌توانند از فرزندان خود خبری دریافت کنند.

خواهر اویغور ادامه داد که:"ما اکنون اینجا در ترکیه هستیم اما خواهر و برادر کوچک من جایی در آنجا هستند. می‌گویم جایی چون نمی‌دانم آنها کجا هستند. آنها را وقتی هنوز بچه بودند به بهانه آموزش دادن به زور به مراکز نگهداری خود بردند. آنها را از ما ربودند تا در میان کودکان چینی با فرهنگ آنها پرورش یابند و اسلام را فراموش کنند. معلوم نیست وقتی برادر و خواهرم بزرگ شوند چگونه انسان‌هایی شوند؟ زیرا همه چیز آنها را تغییر خواهند داد. دین‌شان، نامشان، خانواده‌شان را و ..."

یکی دیگر از روش‌های آسیمیله کردن مسلمانان ترکستان شرقی، مجبور کردن دختران به ازدواج با مردان چینی‌ است.

خواهر اویغورستانی در اینجا با خاطرنشان کردن این که در فرهنگ آنان ازدواج با ملیت دیگر حتی اگر مسلمان هم باشد خلاف عرف و نادرست تلقی می‌شود گفت:"لطفا نخندید بین ما چنین عرفی وجود دارد".

دولت چین با وقوف بر این حساسیت اویغورها، این کار را اول به عنوان شکنجه عرفی و بعد به عنوان شکنجه دینی و فرهنگی انجام داده و خانواده‌هایی که با ازدواج دخترانشان با مردان چینی مخالفت می کنند و دخترانی که ازدواج با چینی‌ها را قبول نمی‌کنند بدون هیچ توضیحی روانه زندان شده و مورد شکنجه قرار می‌گیرند.

(ادامه دارد...)

---انتهای قسمت اول---

 

ترجمه سرویس بین الملل اساس نیوز

 

 

مطالب مرتبط:

استاندار کردستان:توسعه نیافتگی کردستان مایه نگرانی

نورقلیچ فداکار:ایمان پایه افکار و اندیشه های والای

پخش زنده محاکمه رئیس‌جمهور متهم به فساد از تلویزی

رئیس جمهور میانمار استعفا کرد

الواح چوبی، سنت حفظ قرآن در لیبی

ترکیه، بزرگترین پایگاه نظامی خود در خارج را افتتاح

عبدالرحمان آخوند کر در همایش تکفیر و افراط گرایی ا

ضرب‌الاجل ۷۲ ساعته بغداد به اربیل

کشف اسناد مربوط به کمک مسلمانان آراکان به دولت عثم

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز