b_300_300_16777215_10_images_344747.jpg

اساس نیوز - عبا آخوند محمدنژاد: در قرآن کریم واحادیث نبوی به فریضه الهی جهاد توصیه های زیادی شده است. هدف از جهاد، عزت و سربلندی مومنان واعتلای پرچم اسلام است. انگیزه انسان مسلمان از جهاد، هدایت بشریت، ترویج توحید و خدا پرستی ومهیا کردن زمینه های قدرت انتخاب، در سایه رهایی از بند باطل است. از این رو بهره برداری از آن در جهت ترویج هواپرستی، ظلالت و گمراهی، نفرت پراکنی، فتنه و کشتار انسان ها، مخصوصا مسلمانان، تعدّی از حدود الهی است.

 

در دوره حاضر عده ای به نام جهاد و شهادت، امنیت را از سرزمین های اسلامی سلب کرده و قتل و کشتار را در بین جوامع اسلامی به راه انداخته اند که از جهات مختلف با جهاد از نگاه اسلام تباین و اختلاف زیادی دارد و باعث انحراف مفهوم جهاد و قرین شدن نام اسلام و این فریضه الهی با تروریسم شده است.

 

جهادی های امروزی دست به مبارزه مسلحانه زده و مخالفان خود را اعم از مسلمان وغیرمسلمان به قتل می رسانند. عملیات های انتحاری در مساجد بین نمازگزاران، ترور اشخاص، به انگیزه رعب و وحشت بین مردم، همه نشأت گرفته از نگاه مذکور است.

 

جهاد در اصطلاح شرعی به معنای قتال و خونریزی نیست و هیچ گاه سرزمین های اسلامی به دارالکفر تبدیل نشده است؛ زیرا آنان به حاکمیت خدا و رسول الله معتقدند و به قرآن کریم ایمان دارند و به سوی قبله نماز می خوانند و هر آنچه نازل شده، پذیرفته اند.

 

اما درباره کفارومشرکان، قرآن کریم کشتن آنان را تنها راه مواجهه با آنان نمی داند. زیرا علاوه بر دستور به قتال، عندالزوم درباره آنان توصیه به احسان و رعایت قسط و عدالت کرده است. همچنین درخصوص کسانی که دنبال صلح وآرامش هستند توصیه به پذیرش درخواست آنان کرده است. پس نمی توان تنها راه تعامل با کفار را قتال و کشتن دانست.

 

همان گونه که خوارج در دوران حکومت حضرت علی (رض) با تمسک به آیه «ان الحکم الا لله»[1] «حکم، فقط از آن خدااست» مسلمانان را به بهانه پای بند نبودن به حکم خداوند تکفیر کردند و به تصریح حضرت عبدالله بن عمر (رض) به آیات دال بر وجوب جهاد علیه کفار ومشرکان تمسک کردند و به وجوب جهاد علیه مسلمانان فتوا داده اند [2]. تکفیری های عصر ما نیز با تمسک به آیات قرآن، مسلمانان را به دلیل پای بند نبودن به احکام اسلام، تکفیر می کنند و با تمسک به آیات دال بر وجوب جهاد علیه کفار و مشرکان، به وجوب جهاد علیه مسلمانان فتوا می دهند.

 

آنان در مواجهه با قضیه جهاد دچار انحراف شده اند. برخی از آنان، جهاد را فقط به معنای قتال و کشتن می دانند و آیات مربوط به قتال با مشرکان را حمل بر قتال علیه مسلمانان می کنند و در جهاد علیه مخالفان خود، حدود جهاد را رعایت نمی کنند. منشاء اصلی این انحرافات، نگاه گزینشی و به دست دادن تفسیرهای غیر صحیح از آیات جهاد و قتال فی سبیل الله است.

 

جهاد در لغت به معنای به کار گیری نهایت توان و تلاش است. بسیاری از لغویان گفته اند: «جهاد یعنی به کارگیری هرآنچه انسان در توان دارد برای رسیدن به امر مطلوب یا دفع امر مکروه» [3]. آنان جهاد را شامل هر تلاشی، اعم از ارزشی وغیر ارزشی می دانند [4].

 

ادعای جهادی های امروزی در تفسیر واژه «جهاد» صحیح نیست و برخلاف استعمالات قرآن کریم است. زیرا واژه «جهاد» در برخی از آیات به معنای قتال نیست؛ مانند: « لاتطع الکافرین وجاهدهم به جهاداکبیرا» [5] «از کافران اطاعت نکن، وبه وسیله آن (قرآن) با آنان جهاد بزرگی بنما».

 

ابن اثیر از ابن عباس روایت کرده است که «جاهدهم به ای بالقرآن» [6] با توجه به مکی بودن سوره فرقان (که آیه مذکور در این سوره است)، مراد از جهاد به واسطه قرآن، بیان حجت ها و براهین قرآنی برای کفار است [7]. اساسا معنا ندارد رسول خدا (ص) با ابزاری به نام قرآن که کتاب هدایت است، کفار را به قتل برساند.

 

محمد بن جریر طبری ذیل آیه «یاایهاالذین آمنوا اذا ضربتم ... الی آخر آیه» [8] می نویسد: «هرگاه به قصد جهاد علیه دشمنان راه افتادید، تحقیق کنید، در کشتن افراد عجله نکنید و کسی را که کفر و اسلامش معلوم نیست نکشید وهمچنین کسی را از کفار نکشید مگر اینکه یقین کنید به جنگ با خدا و رسول آمده است» [9].

 

حال کسانی که امروزه به عنوان جهاد وطن خود را ترک کرده اند و به صغیر و کبیر مسلمانان رحم نمی کنند و نمازگزاران در داخل مساجد را به قتل می رسانند چه توجیهی برای کار خود دارند؟ اگر کشتن فردی که صرفا اظهار شهادتین می کند حرام است، حکم کشتن کسی که در صف نماز جماعت است و به دستورهای دین مقدس اسلام عمل می کند، به طریق اولی روشن است.

 

قرآن کریم، مجازات قتل مومن از سر عمد را جهنم می داند «ومن یقتل مومنا متعمدا فجزاءوه جهنم خالدا فیها» [10] «وهر کس، فرد با ایمانی را از روی عمد به قتل برساند، مجازات او دوزخ ابدی است». قرآن کریم، کشتن انسان مومن را به راحتی اجازه نمی دهد؛ نه مومن بلکه، کشتن هیچ انسانی را بدون دلیل اجازه نداده است و کشتن انسان بی گناه مساوی است با کشتن جمیع انسان ها.

 

پیامبر اکرم (ص) در اوج قدرت و توان انتقام گیری، راه عفو و بخشش را در پیش گرفت و نرمی و لطافت به خرج داد. بررسی سیره رسول الله (ص) در مواجهه با کفار ومشرکان، ما را به این نتیجه می رساند که اسلام دین قتل و کشتار و وحشی گری نیست و کفار و مشرکان به دلیل کفر و شرکشان کشته نمی شوند [11] بلکه آنچه مجوز قتل آنان است مسئله ای غیر از کفر وشرک است. اگر صرف کفر وشرک مجوزی برای کشتن کفار می بود، ابراز ناراحتی پیامبر (ص) برای زن کافری که در جنگ کشته شده بود (که مشهور است)، معنا نداشت.

 

علمای اسلام نیز به تبعیت از قرآن و احادیث نبوی، در جهاد، به ممنوعیت کشتن زنان و کودکان، پیران، راهبان، اصحاب عبادتگاه ها، آتش زدن درختان و کشتن حیوانات و تمامی کسانی که در جنگ دخالتی ندارند فتوا داده اند [12]. تعدی و تجاوز از حدود جهاد را جایز نمی دانند. اسلام که حتی آتش زدن درختان متعلق به کفار را جایز نمی داند، آن وقت چطور عده ای، مسلمانان را به بهانه های مشکوک، آتش می زنند؟

 

منابع:

1-یوسف، آیه 40.

2-بخاری، ج9، ص16.ارشادالساری لشرح صحیح البخاری، ج10، ص84.

3-لسان العرب، ج3، ص134.

4-ابن اثیر، علی بن محمد، النهایة فی غریب الحدیث والاثر، ج1، ص319. مفردات القرآن، ص208.

5-الفرقان، آیه 52.

6-ابن اثیر، اسماعیل بن عمرف تفسیرالقران العظیم، ج3، ص322.

7-العبیدی، منیرهاشم خضیر، الطلب بین الاقدمین والمعاصرین، ص5.

8-نساء، آیه 94.

9-طبری، محمدبن جریر، جامع البیان، ج5، ص33.

10-اسراء، آیه 93.

11-آل احمد، قاعدة مختصره فی قتال الکفار ومهادنتهم وقتلهم لمجرد کفرهم، ص30.

12-ابن کثیر دمشقی، اسماعیل بن عمر، تفسیر القرآن العظیم، ج1، ص388.

مطالب مرتبط:

اعدام؛ مجازات کسی که از رمادی فرار کند

سفر پادشاه عربستان به ترکیه

ا

عامل تماس های جعلی بمب گذاری در اسرائیل بازداشت شد

مسدود کردن یوتیوب به دلیل انتشار فیلم موهن به پیام

طالبان ۳۴۰۰ دختر افغان را از تحصیل محروم کرد

اعمال سیاست های ریاضت اقتصادی در عربستان

دولت سریلانکا: بمب‌گذاری‌ها به تلافی حمله‌های نیوز

بهترین شهر دنیا کجاست؟ تهران و مسکو در چه رتبه ای

حکم حبس ابد رهبر اخوان المسلمین مصر

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات