b_300_300_16777215_10_images_000231.jpg

اساس: شورای امنیت سازمان ملل در یکی از جلسات خود در روزهای واپسین آبان ماه با تصویب قطعنامه ای از هرگونه اقدامی برای مقابله با داعش حمایت کرد .

در این قطعنامه که به اتفاق آراء به تصویب رسید ،شورای امنیت داعش را به عنوان یک گروه تروریستی مخل نظم و امنیت جهانی معرفی کرده است .این قطعنامه بعد از حملات اخیر داعش به پاریس به تصویب کشورها رسید .
سوال مهم در رابطه با تصویب این قطعنامه این است که چرا جامعه جهانی و در راس آن قدرتهای بزرگی که کنترل و هدایت نهادهایی مثل شورای امنیت را در دست  دارند با تاخیری چند ساله، از اقدامات کشورها در جهت مقابله با گروه تروریستی داعش حمایت کردند ؟مگر خشونت و رفتارهای غیر انسانی این گروه تا به امروز بر جامعه جهانی پوشیده بود ؟
   در سالهای اخیر رفتارهای غیر انسانی داعش بر کسی پوشیده نبوده است .خشونت بر علیه افراد غیر نظامی و قتل و عام زنان و کودکان بی گناه از جمله رفتارهایی بود که بارها به عنوان رویه عمومی از این گروه مشاهده شده است .تصاویر و فیلم های منتشر شده از این گونه اقدامات داعش  نیز در حدی فراگیر شده بود که برای کسی جای انکار باقی نمانده بود .در این شرایط هیچ کس    نمی تواند ادعا کند که از عمق تفکرات تند و ضد انسانی داعش مطلع نبوده است .
  واقعیت تلخ موجود در رابطه با عکس العمل کشورهای غربی در قبال داعش این است که این کشورها تنها زمانی حاضر به اتخاذ تصمیمات سخت گیرانه در برابر این گروه شدند که این گروه حملاتی را بر علیه این کشورها انجام داد.به عبارت ساده تر در سالهای گذشته اقدامات وحشیانه داعش در سطح منطقه خاورمیانه و کشته و آواره شدن تعداد زیادی از مسلمانان برای کشورهای غربی اهمیت چندانی نداشت .البته نباید حملات اخیر داعش بر علیه کشورهای غربی ما را در شناخت ماهیت و عقبه این گروه به بیراهه ببرد .داعش گروهی دست پرورده سازمانهای امنیتی غرب است .در این زمینه ساده لوحانه است بر این باور باشیم، این گروه عده ای از افراد عادی هستند که بر اساس یک اعتقاد دینی دور هم جمع شده و مشغول جهاد فی سبیل الله هستند.
  اعضای گروه داعش که در شرایط کنونی در سوریه و عراق مشغول جنگ هستند به پیشرفته ترین تسلیحات جنگی مجهز بوده و از جهت مالی و حمایت از اعضا و عناصر خود نیز در شرایط مطلوبی قرار دارند .پشتوانه تسلیحاتی و مالی این گروه کدام کشورها هستند ؟آیا ممکن است گروهی مثل داعش با این تشکیلات عریض و طویل ماند علف خودرو وبدون حمایت و هدایت قدرتهای بزرگ ایجاد گردد؟
   پاسخ به این سوالات روشن است .یکی از ویژگیهای مثبت زندگی در دنیای امروز این است که به علت گسترش وسایل ارتباط جمعی و رشد آگاهی عمومی دیگر نمی توان حقایق را در پستوهای سانسور و وارونه نمایی مخفی نگه داشت . داعش فرزند نامشروع غرب و برخی از عوامل منطقه ای کشورهای غربی در منطقه است .این گروه تا جایی که تصور بر این بود که در مسیر اهداف غرب حرکت می کند برای منافع جامعه جهانی خطر محسوب نمی گردید .بر اساس همین نگاه هم نهادهای بین المللی در سالهای گذشته چشم بر جنایات این گروه بستند .
از جهت دیگر کارهای خلاف عرف انسانی داعش برای غرب کاملا سودمند بود .علت این اعتقاد این است که این کارها چهره اسلام را در غرب تخریب می کرد .در همین چارچوب رسانه های  غربی مشتاقانه تصاویر و فیلم های اقدامات وحشیانه داعش را منتشر می کردند .این رسانه ها صراحتا چنین تبلیغ می کردند که داعش نماد تمام عیار و پیشرو از اسلام است .
حال شما تصور کنید اسلام با این شیطنت رسانه ای در سالهای اخیر چقدر ضربه خورده است .در این قسمت این گروه برای غرب خیلی خوب و مطلوب بود و ادامه کارهای آن مشکلی نداشت .اما زمانی که این سگ هار دست صاحب خود را گاز گرفت جریان عوض شد .در این قسمت داعش به سرعت به گروهی مخالف نظم و امنیت جهانی تبدیل شد .
نکته جالب این سناریوسازی مظلوم نمایی داعش در قبال این فضای جدید است.این گروه که بارها دستش در مناطق مختلف خاورمیانه فقط به خون مسلمانان آلوده شده است، بعد از فضای جدید ایجاد شده در چرخشی رسانه ای در این مسیر تبلیغ می کند که چون این گروه درحال جهاد بر علیه صلیبی ها است غرب در برابر آن صف آرایی کرده است .این ادعایی مضحک و کاملا منحرف است.داعش نه تنها دشمن صلیبی ها نیست بلکه اقدامات این گروه در دو سال اخیر کاملا در مسیر اهداف آنها قرار داشته است .مظلوم نمایی روزهای اخیر داعش هم حنایی است که پیش هیچ کس رنگ ندارد .

مطالب مرتبط:

امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه شد

امام جمعه رضا آباد گلستان: هفته وحدت هفته برابری و

معاون نخست‌وزیر ترکیه ؛ سالروز تولد پیامبر اسلام ب

تجلیل از استاد نمونه اهل سنت کرد

حرکت انسان دوستانه مسلمانان پس از حادثه منچستر انگ

سازمان ملل: دولت میانمار محدودیت علیه مسلمانان را

تشکیلات‌ خودگردان مردم‌ فلسطین را خلع‌سلاح می‌کند

داعش پس از کشتار انبوه مسلمانان، ترامپ را متهم کرد

 

یک اهل سنت کرد مسن ترین ایرانی ثبت شده در طرح سرشم

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آخرین تحلیل ها و مقالات

کانال تلگرام اساس نیوز