b_300_300_16777215_10_images_Untitrciyvltled1.jpg

اساس نیوز: در دوره حاضر، جهان اسلام دچار معضل خطرناک جریان های تکفیری شده است و به شدت از این مسئله رنج می برد. هر روز در گوشه و کنار این کره خاکی، خون مسلمین بی گناه ریخته می شود.

 

با توجه به علل شکل گیری وترویج تفکر تکفیری در بین مسلمین، بر همه ایشان لازم است راه های مقابله با آن وجایگزین کردن وحدت و میانه روی را به جای تعصب گرایی در پیش گرفته و این تفکر را ریشه کن نمایند. در همین راستا، گرایش به اعتدال و ترویج تفکر وحدت توسط علما در بین اقشار مردم می تواند تاثیر زیادی داشته باشد.

 

در عصر کنونی، یکی از مسائلی که بیش از همه متفکران و اندیشمندان اسلامی را می آزارد اختلاف مذهبی است. در جهان معاصر این ابزار دشمن (تفرقه در بین مذاهب) کارآمدترین ابزار محسوب می شود، زیرا آن ها با این ابزار توانسته اند گروه های تندروی هر مذهب را بفریبند؛ تا آن جا که هر کدام، دیگری را خارج از دایره اسلام دانسته وعلیه یکدیگر شورش وآشوب به پا می کنند وحتی به خون یکدیگر رحم نمی کنند.

 

راه نجات از تعصب این است که باعلم و درایت، «تمدن میانه» را جایگزین آن نماییم، چرا که «تمدن میانه» به علت دارا بودن منش و کردار شایسته و ارزش های اخلاقی به زوایای گوناگون فکری، روحی و جسمی انسان می نگرد وعشق به خوبی ها را در وی می پروراند. شعار «تمدن میانه» به جای «نبرد» است. نبردهای کنونی که حاصل تلاش دانشمندان غربی است در اصل برای رسیدن به آرمان ها، روزی و منابع گوناگون است. تمدن میانه می گوید اشتباه است که برای رسیدن به آرزوها و به دست آوردن روزی و زرق و برق دنیا به نبرد بپردازیم؛ زیرا نبرد، تلاش ها و توان ها را نابود می سازد، . تمدن میانه معتقد است، باید به جای نبرد و کشمکش به همکاری روی بیاوریم.

 

اگر بشر می خواهد به خوشبختی برسد باید به جای نبرد، همکاری فرهنگی و تمدنی داشته باشد؛ یعنی باید از رفتار، منش، اخلاق و مهارت های زندگی یکدیگر که زیربنای تمدن است بهره مند گردند. بنابراین باید همه به این نکته پی ببرند که نبرد و کشمکش هیچ پیامد مثبتی نخواهد داشت.

 

مهم ترین خواسته تمدن میانه، آزادی است. همان گونه که می دانیم، خِرَد، زمینه ساز اندیشه، تدبر و گزینش است و اگر به انسان حق گزینش داده نشود، خِرَد متوقف و در نتیجه مهم ترین ویژگی انسان که او را از سایر موجودات متمایز می کند از بین می رود. تمدن میانه که از دین زایش یافته خواستار آزادی در تمام زمینه ها حتی بینش و عقیده است و در انتخاب دین اجباری نیست؛ پس هرگاه آزادی از ارزش های والای جامعه محسوب شود، ارزشمند و کارآمد خواهد بود. پس بدون تردید در این  برهه از زمان، میانه روی یا پیاده نمودن تمدن میانه از مهم ترین مسائل دنیای امروز به شمار می رود وانسانیت به شدت نیازمند چارچوب های دینی، فکری، عقلی، شناختی وکاربردی آن است.

 

متاسفانه امروز درباره آزادی دیدگاه های متعددی وجود دارد که هر کدام از دریچه خاص بدان می نگرند وهر کدام برای به کرسی نشاندن ایده های خود اقامه دلیل می کنند. اما واقعا آزادی چیست؟ اگر خوب به کاوش بپردازیم می بینیم از آن جا که انسان خود را ذاتا مختار می داند یک نوع آزادی عمل برای خویش احساس می کند و این نوع آزادی را مطلق و بدون هیچ قید و بند می پندارد و خواهان آزادی کامل بوده و از هر محدودیتی گریزان است. به این دلیل از هر ممنوعیتی که متوجه او گردد رنج می برد. ازادی حق طبیعی انسان است، حقی که بالاتر از هر حقی بوده و ممنوعیت آن بالاتر از هر ممنوعیتی می باشد.

 

احزاب و مکاتبی که ندای آزادی سر می دهند، ناگزیرند برای آزادی هدف و فلسفه بتراشند و بگویند آزادی پسندیده است برای این که خیر جمعی دارد، ولی مکتب اسلام می گوید: ای انسان تو را آزاد آفریدم و آن را جزئی از ذات تو قرار دادم، پس آزادی حقی است بالاتر از هر حق همچون حق حیات و هر انسانی حق دارد زندگی کند و هیچ کس نمی تواند این حق را از وی سلب نماید. تمدن میانه چنین آزادی را می طلبد، آزادی که در هر زمان و مکان و قرنی قابل تحقق است و بشر با وجود آن می تواند به پیشرفت و ترقی در امور دنیوی و اخروی نایل آید، وقتی آزادی در جامعه پایدار شد از رده آرمان های خیالی به در می آید.

 

در عصر حاضر، صاحب نظران و اندیشمندان بیش از گذشته حیرانند، چرا که هرروز در گوشه و کنار این کره خاکی، خون مسلمانان بی گناه در آتش آشوب جریان های تکفیری ریخته می شود و هر از گاهی بناهای مقدس اسلامی در تندباد خشونت گروه های تکفیری تخریب می شود. وقتی به عوامل این موضوع به درستی فکر می شود در می یابیم که گام اول از سوی دشمن است، پس اولین سبب و علت نقشه های شوم جهان استکباری است. دشمنان قسم خورده اسلام برای ضربه زدن به صفوف آهنین و به هم فشرده اسلام از کانال ایجاد تفرقه وارد شده و برای مقاصد پلید خود از راهکارها و شگردهای جدید اختلاف افکنی از قبیل: به راه انداختن جنگ های مذهبی، حمایت از گروه های افراطی و ... استفاده می کنند. دشمنان اسلام با تشکیل جبهه چند ضلعی، جنگ درونی، درگیری مذهبی در یک کشور، تاسیس مراکز جهت ایجاد اختلاف مذهبی و دست کاری در متون اسلامی به راحتی پرچم اسلام را مورد تهدید قرار داده اند و با برافروختن جنگ، در حال تصرف قلب و ذهن مسلمین هستند و با تفکیک بین مسلمین، در حال اجرای برنامه های خود هستند.

 

مجموعه مقالات جریان های افراطی و تکفیری، سید معصوم عبداللهی، ج3،ص499.

آماده سازی برای انتشار: عبا آخوند محمدنژاد

مطالب مرتبط:

مدرس حوزه علمیه خواهران ام الابرار آق قلا: عشق و م

ساخت سریع ترین پهپادهای جنگی برای تجاوز توسط امریک

سخنرانی خداحافظی رهبر داعش

 

کشف شهر زیر زمینی داعش در عراق

جنجال انتشار یک عکس سلفی در بین کاربران سعودی

کودکان آسیای مرکزی درنقش جلادان داعش

ا

آغاز دوره ترجمه و تفسیر قرآن در دارالعلوم اهل سنت

عملیات ضد صهیونیستی یک جوان فلسطینی در قدس

ملکه زیبایی چک مسلمان شد

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات