b_300_300_16777215_10_images_DonaldTrumpandWhiteHouse561403.jpg

اساس نیوز – روزنامه "sabah" چاپ ترکیه – به قلم"Mehmet Barlas":امروزه  کاخ سفید در واشنگتن, یکی از غیرقابل پیش بینی ترین و غیر قابل درک ترین صحنه های دنیاست. هیچ کسی نمی تواند پیش بینی نماید که ترامپ, بازیگر اصلی این صحنه, چه وقت نقش یک فرشته صلح را و چه وقت نقش یک آدم خبیث را بازی خواهد کرد. جالب ترین وجه آن نیز این است که ترامپ دیروز نقش فرشته صلح و هم نقش آدم خبیث را در آن واحد بازی کرد.

 

از کجا تا به کجا

ترامپ, کره شمالی را به آشتی دعوت کرد. همان کشوری که رهبر آن را با الفاظی که حتی قابل بیان نیست مورد خطاب قرار داد و سخت ترین تحریم ها را علیه ملت آن اعمال نمود. بالاخره ترامپ و کیم جونگ اون در ماه مه دیدار خواهند کرد.

 

جنگ اقتصادی

ترامپ در همان روز, با افزایش دادن تعرفه واردات فولاد و آلومینیوم, علیه اتحادیه اروپا, ژاپن و بویژه چین اعلام جنگ اقتصادی نمود زیرا وی معتقد است که این کشورها از نظر اقتصادی آمریکا را استثمار کرده اند.

 

از جنگ به صلح

نتایج رفتارهای ضد و نقیض ترامپ را گذر زمان مشخص خواهد نمود. بعنوان مثال, پیش از این هم با کره شمالی گفتگوهایی انجام شده بود. اما کسی نتوانسته بود این کشور را از ادامه مسیر خود در بعد نظامی و بویژه تسلیحات هسته ای متوقف نماید. در این اواخر, ترامپ در سخنان خود به امکان حمله نظامی به کره شمالی اشاره کرده و ناوگان دریایی آمریکا در اقیانوس آرام را به دریاهای اطراف شبه جزیره کره اعزام نموده بود. اما واقعیتی که وجود داشت این بود که چین و روسیه در پشت کره شمالی بودند. حال باید منتظر باشیم و ببینیم که از دیدار ترامپ و کیم جونگ اون که با همت رئیس جمهور کره جنوبی قرار است انجام گیرد چه نتایجی حاصل خواهد شد؟

 

نمونه ای از رفتارهای ضد و نقیض ترامپ

تصمیم ترامپ برای افزایش تعرفه گمرکی واردات فولاد و آلومینیوم با هدف کاهش واردات آمریکا, چنان است که می تواند آغازگر یک جنگ اقتصادی باشد. اظهارات مقامات اتحادیه اروپا و ژاپن نشان دهنده نشانه های آغازین این جنگ اقتصادی می باشد. حاکمیت آمریکا که اکنون در اوج تناقض گویی قرار دارد این تناقضات را در روابط کنونی خود با ترکیه نیز انعکاس می دهد. آیا رفتارهای ضد و نقیض حمایت از گروه های  PKK/YPG و به آغوش گرفتن فتح الله گولن (رهبر جماعتی که دولت ترکیه او را عامل کودتای ناموفق اخیر می داند) , مگر رفتاری شایسته ی همکاری دو متفق است؟

------پایان------

ترجمه سرویس بین الملل اساس نیوز

مطالب مرتبط:

مراسم فارغ التحصیلی طلاب علوم دینی حوزه علمیه صدیق

اردوغان: مسلمانان به نام قوم، زبان و مذهب به جان ه

سوریه: تروریسم دامن حامیانش را گرفت

ماجرای بازگشت یکی از زنان فریب خورده داعش

اخراج دیپلمات های روسی از 20 کشور اروپایی

دفاع اداره آموزش مدارس تورنتو از «راهنمای اسلام»

مولانا خطیبی : جامعه اسلامی باید شناخت عمیق تری از

تصلب باورها و ترورعقیدتی از صدر اسلام تا به امروز

رهبر کره شمالی: تصمیم تهدید موشکی به گوام را فعلا

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آخرین تحلیل ها و مقالات

کانال تلگرام اساس نیوز