b_300_300_16777215_10_images_Captu787878787re.jpg

اساس نیوز: به نظر می رسد که مسابقه تسلیحاتی آمریکا و روسیه در شرایط کنونی به نفع مسکو می باشد.

اساس نیوز: روزنامه«sabah» به قلم« Mehmet Barlas»: تاریخ دوباره تکرار می کند. اما این بار بازیگران سابق در موقعیت های متفاوتی قرار دارند.

در سال 1983 میلادی «ریگان» رئیس جمهور وقت آمریکا اعلام کرد که شوروی را در جنگ های فضایی شکست خواهد داد. اصطلاح جنگ های فضایی باعث عصبانیت بیش از حد شوروی و اختصاص بودجه های هنگفت در بخش دفاعی گردید. حال آن که اصطلاح جنگ های فضایی, نامی بود که رسانه ها به سامانه دفاعی استراتژیک که قرار بود در مقابل موشک های بالستیک ایجاد شود, داده شده بود.

 

ورشکستگی اقتصادی

در نتیجه هزینه های هنگفت نظامی, اتحاد جماهیر شوروی از بعد اقتصادی ورشکست شد. طرح های اصلاحی «پرسترویکا» و «گلاسنوست» نیز نتوانست شوروی را نجات دهد و به این ترتیب امپراطوری شوروی در سال 1991 از هم پاشید.

جنگ سرد با پیروزی قاطع آمریکا پایان یافته بود. دیگر آن تعادل وحشت در بین آمریکا و شوروی که سلاح های هسته ای نیز از جمله آن بود, وجود نداشت. آمریکا تنها قلچماق دنیا شده بود.

 

به مزاج آمریکا خوش آمد

تبدیل شدن به تنها قدرت برتر دنیا به مزاج آمریکا خوش آمد. روسیه را که هنوز به دلیل فروپاشی شوروی آشفته بود به عوض آن که بعنوان یک متفق در کنار خود بگیرد بعنوان دشمن و منشأ خطر در مقابل خود قرار داد. اما پوتین که بعد از یلتسین بر رأس دولت آمد یک سیاستمدار متفاوت بود. همانگونه که کشور را سر و سامان داد توانست ارتش را نیز تقویت نماید. با ورود به سوریه, در معادلات خاور میانه جایگاهی وزین را به خود اختصاص داد. اکنون همان بازی ای که ریگان سالها پیش برای اتحاد شوروی بازی کرد را پوتین برای آمریکای ترامپ صحنه سازی می کند.

 

حالا نوبت پوتین است

پوتین در سخنرانی خود در مجلس فدرال روسیه اعلام کرد که برد موشک های هسته ای جدید آنها نامحدود است. پوتین با بیان این که"قادر به هدف قرار دادن هر نقطه ای از جهان هستیم" اظهار داشت که این موشک ها با موشک های بالستیک متفاوت بوده و می توانند به دفعات مسیر خود را تغییر دهند و هر اندازه که لازم باشد می توانند در هوا بمانند.

 

آمادگی علیه آمریکا

ولادیمیر پوتین با بیان این که"هیچ کشور دیگری دارای این تکنولوژی نیست" چنین اظهار داشت که:"توسط زیردریایی های بدون سرنشین می توانیم به هر نقطه ای از جهان حمله هسته ای انجام دهیم". پوتین با تاکید بر این که موشک جدید که نام " کینجال(خنجر) " به آن داده شده, می توان کشتی دشمنان را نابود نماید با بیان این که هدف آنها پاسخ به تلاش های تسلیحاتی آمریکا می باشد گفت:"اگر اقدامی نمی کردیم در مقابل آمریکا بی دفاع می ماندیم."

 

ببینیم چه خواهند کرد؟

اکنون دولت ترامپ مجبور است پروژه هایی همانند بازسازی زیرساخت های فرسوده آمریکا را کنار بگذارد و هزینه های نظامی خود را افزایش دهد. باید دید که اقتصادی با 20 تریلیون و 800 میلیون دلار بدهکاری, آمریکا را تا به کی پیش خواهد برد؟

-------------پایان-------------

ترجمه سرویس بین الملل اساس نیوز

مطالب مرتبط:

نتانیاهو راست می گوید ...

یهودی ای مسلمان تر از ده ها مدعی اسلام

دین حق را به رکود ،فرمان ندهید !

استقبال از مرکز مشاوره روان‌شناسی آنلاین اسلامی

مولوی گرگیج:مشکلات دنیای اسلام باید بوسیله خود مسل

 

هفته «بیداری اسلامی» در نیوجرسی برگزار شد (امریکا)

تبدیل آمفی تئاتر به محل اعدام بوسیله داعش

 

ناتو: اگر به ائتلاف ضد داعش بپیوندیم وارد عملیات ر

شیخ فاروقی :خلفای راشدین و صحابه خدمات زیادی به اس

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات