b_300_300_16777215_10_images_8787787888787888.jpg

اساس نیوز: کشورهای عضو سازمان ملل, فقط تماشاگر وتو شدن قطعنامه های  خود توسط اعضای دائمی شورای امنیت می باشند.

اساس نیوز – روزنامه "Sabah" چاپ ترکیه- به قلم"Mehmet Barlas": سازمان ملل که در پایان جنگ جهانی دوم برای جلوگیری از وقوع یک جنگ جهانی دیگر تشکیل شده بود کارایی خود را از دست می دهد.

 

ناتو و ریاست آمریکا

بعنوان مثال, همزمان با فروپاشی شوروی و ذوب شدن پرده آهنین از بین رفت. در واقع ناتو نیز درحال تزلزل می باشد. آمریکا از این گله مند است که کشورهای اروپایی به اندازه لازم برای ناتو هزینه نمی پردازند. در این بین برای ادامه موجودیت ناتو نیز روسیه به یکباره بعنوان دشمن اعلام گردید. درحالی که روسیه در زمان یلتسین آماده عضویت در ناتو بود. وضعیت دفاع ناتو از مرزهای ترکیه نیز همچنان مبهم می باشد.

 

شورای امنیت

کشورهای عضو سازمان ملل, فقط تماشاگر وتو شدن قطعنامه های  خود توسط اعضای دائمی شورای امنیت می باشند. مثلا, قطعنامه هایی که اقدامات خصمانه اسرائیل در سرزمین های اشغالی فلسطین را محکوم می کند قطعا توسط آمریکا وتو می شوند. اکنون هم قطعنامه هایی که با هدایت آمریکا علیه ایران صادر می شوند توسط روسیه وتو می شوند.

 

اشغال عراق

در واقع, بویژه اگر بیاد آورده شود که آمریکا به هنگام اشغال عراق, نیازی به گرفتن مجوز از سازمان ملل ندید اصل ادامه وجود این سازمان نیز می تواند زیر سئوال برده شود. همانگونه که جامعه ملل سابق نتوانست مانع از وقوع جنگ جهانی شود به نظر می رسد که وضعیت فعلی نیز فرق چندانی با آن ندارد. همچنانکه اردوغان رئیس جمهور ترکیه دائما روی آن تاکید می کند که "دنیا از پنج بزرگتر است" اما بخصوص آمریکا خود را از دنیا نیز بزرگتر می بیند.

 

جهنم غوطه

آخرین نمونه ناکارآمدی و درماندگی سازمان ملل, عدم پایبندی به قطعنامه آتش بس در سوریه می باشد. «استفان دوجاریک» سخنگوی دبیر کل سازمان ملل متحد پس از ادامه درگیری ها در سوریه پس از قطعنامه آتش بس این سازمان گفت: دیگر حرفی برای گفتن نمانده است, از زمانی که جنگ در سوریه آغاز گردید طرفین را برای خاموشی سلاح ها فرا می خوانیم. همه قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل نادیده گرفته می شود.

 

حتی اسد نیز گوش نمی سپارد

شورای امنیت در روز 24 فوریه اعلام کرد که برای امدادرسانی به سوریه و بویژه برای خارج ساختن زخمی ها از غوطه شرقی, به مدت حداقل یک ماه قرار آتش بس صادر کرده است.

چنانکه پیداست سازمان ملل حتی قادر نیست دولت اسد را به حرف شنوی وادارد.

-------پایان---------

ترجمه سرویس بین الملل اساس نیوز

 

 

مطالب مرتبط:

آخربن اخبار و تصاویر از انفجارهای مهیب استانبول

ایجاد کمپین اتحاد مسلمانان برای منچستر

علمای افغانستان: نظامیان خارجی باید از افغانستان خ

سازمان یونیسف:استفاده داعش از کودکان عراق و سوریه

حکم اعدام 9 متجاوز گروهی به زنان در فارس تایید شد

لخت شدن یک زن در بیت‌المقدس جنجال به پا کرد

برگزاری اجتماع صلح مسلمانان در ایتالیا

کشف تونل مخوفی که محل آموزش داعشی ها بود

واکنش تند نتانیاهو به سخنان اردوغان

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات