b_300_300_16777215_10_images_8787787888787888.jpg

اساس نیوز: کشورهای عضو سازمان ملل, فقط تماشاگر وتو شدن قطعنامه های  خود توسط اعضای دائمی شورای امنیت می باشند.

اساس نیوز – روزنامه "Sabah" چاپ ترکیه- به قلم"Mehmet Barlas": سازمان ملل که در پایان جنگ جهانی دوم برای جلوگیری از وقوع یک جنگ جهانی دیگر تشکیل شده بود کارایی خود را از دست می دهد.

 

ناتو و ریاست آمریکا

بعنوان مثال, همزمان با فروپاشی شوروی و ذوب شدن پرده آهنین از بین رفت. در واقع ناتو نیز درحال تزلزل می باشد. آمریکا از این گله مند است که کشورهای اروپایی به اندازه لازم برای ناتو هزینه نمی پردازند. در این بین برای ادامه موجودیت ناتو نیز روسیه به یکباره بعنوان دشمن اعلام گردید. درحالی که روسیه در زمان یلتسین آماده عضویت در ناتو بود. وضعیت دفاع ناتو از مرزهای ترکیه نیز همچنان مبهم می باشد.

 

شورای امنیت

کشورهای عضو سازمان ملل, فقط تماشاگر وتو شدن قطعنامه های  خود توسط اعضای دائمی شورای امنیت می باشند. مثلا, قطعنامه هایی که اقدامات خصمانه اسرائیل در سرزمین های اشغالی فلسطین را محکوم می کند قطعا توسط آمریکا وتو می شوند. اکنون هم قطعنامه هایی که با هدایت آمریکا علیه ایران صادر می شوند توسط روسیه وتو می شوند.

 

اشغال عراق

در واقع, بویژه اگر بیاد آورده شود که آمریکا به هنگام اشغال عراق, نیازی به گرفتن مجوز از سازمان ملل ندید اصل ادامه وجود این سازمان نیز می تواند زیر سئوال برده شود. همانگونه که جامعه ملل سابق نتوانست مانع از وقوع جنگ جهانی شود به نظر می رسد که وضعیت فعلی نیز فرق چندانی با آن ندارد. همچنانکه اردوغان رئیس جمهور ترکیه دائما روی آن تاکید می کند که "دنیا از پنج بزرگتر است" اما بخصوص آمریکا خود را از دنیا نیز بزرگتر می بیند.

 

جهنم غوطه

آخرین نمونه ناکارآمدی و درماندگی سازمان ملل, عدم پایبندی به قطعنامه آتش بس در سوریه می باشد. «استفان دوجاریک» سخنگوی دبیر کل سازمان ملل متحد پس از ادامه درگیری ها در سوریه پس از قطعنامه آتش بس این سازمان گفت: دیگر حرفی برای گفتن نمانده است, از زمانی که جنگ در سوریه آغاز گردید طرفین را برای خاموشی سلاح ها فرا می خوانیم. همه قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل نادیده گرفته می شود.

 

حتی اسد نیز گوش نمی سپارد

شورای امنیت در روز 24 فوریه اعلام کرد که برای امدادرسانی به سوریه و بویژه برای خارج ساختن زخمی ها از غوطه شرقی, به مدت حداقل یک ماه قرار آتش بس صادر کرده است.

چنانکه پیداست سازمان ملل حتی قادر نیست دولت اسد را به حرف شنوی وادارد.

-------پایان---------

ترجمه سرویس بین الملل اساس نیوز

 

 

مطالب مرتبط:

طالبان از چندین روستا در اطراف شهر کندز عقب نشینی

ا

داعش 54 زن و مرد را به اتهام جاسوسی بازداشت کرد

حج امسال در کتاب رکوردها "گینس" ثبت می شود

توافق امارات و عربستان برای چاپ تفسیر قرآن

ترامپ خطاب به اردوغان:با کردهای سوریه بد رفتاری نک

ساخت پایگاه جدید آمریکا در کردستان عراق

وایبر: تماس تلفنی رایگان بین ایران و آمریکا

ترامپیسم، ناکامی در حصر اکونومیک و رهیافت حصر ایدئ

ناسا فرا رسیدن روز قیامت را هشدار داد

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز