b_300_300_16777215_10_images_Ca777cture.jpg

اساس نیوز: نیم نگاهی بر اولین گزارش سالانه ترامپ به کنگره آمریکا:

اساس نیوز/ روزنامه "milliyet" چاپ ترکیه / به قلم "Hakkı Öcal": آمریکائیان و تمام دنیا , دیروز شاهد اولین گزارش سالانه ترامپ به کنگره آمریکا بود.همه مردم , گزارش وضعیت عمومی آمریکا و دستور کار دولت ترامپ برای سال های بعد را از زبان خود او شنیدند. یک سال قبل سخنرانی ترامپ خطاب به کنگره که با بایکوت 60 تن از سیاستمداران حزب دموکرات مواجه شده بود این بار توسط 11 تن از نمایندگان دموکرات مورد اعتراض قرار گرفت. ترامپ با این گزارش خود, همچنین طولانی ترین سخنرانی تاریخ در مورد وضعیت ایالات متحده را هم رقم زد. علی رغم نگرانی هایی که وجود داشت ترامپ از متن ازپیش تهیه شده خارج نشد.به عبارتی , "همچون یک رئیس جمهور" ظاهر شد و از ابتدا تا انتها , "جدیت یک رئیس جمهور" را حفظ کرد.

ترامپ , همچنان که انتظار می رفت افزایش درآمد حاصل از صادرات (که گمان می رود کوتاه مدت باشد) با دلار گران را به اقدامات خود نسبت داد . درست است که وی قانون کاهش مالیات ها را که باعث می شود پول بیشتری در جیب کارفرمایان و مصرف کنندگان آمریکایی بماند را تصویب کرد اما این صرفه جویی ها نه امسال بلکه سال بعد اجرایی خواهد شد. با این وجود , به نظر می رسد حتی مقدار صرفه جویی ای که سال آینده نصیب کارفرمایان خواهد شد باعث تشویق آنان به استخدام نیروی کار در سال جاری نیز شده است. در آمریکا , دستیابی به بهترین رقم اشتغالزایی در بیست سال اخیر را می توان با همین مقوله توجیه کرد. کارشناسان معتقدند که بهبود وضعیت اشتغال موقتی خواهد بود و افزایش تصنعی ارزش دلار نیز تاثیر بدی در ارقام صادرات آمریکا در سال آینده خواهد داشت.

بهبودی یا وخیم شدن اوضاع اقتصادی آمریکا در واقع زیاد هم مورد توجه کشورهای جهان نیست. چیزی که مایه نگرانی دنیاست جهت گیری سیاست تحریم های آمریکا علیه روسیه , چین و ایران می باشد. می توان گفت که با توجه به سخنان ترامپ در گزارش سالانه , سیاست آمریکا در قبال این سه کشور تغییری نخواهد کرد.

b_400_400_16777215_10_images_Cakj7ure.jpg

ترامپ بی توجه به اینکه در مجمع عمومی سازمان ملل از طرف 129 کشور سیلی و از طرف 35 کشور هم تنه خورد , در گزارش سالانه خود بار دیگر جار زد که "حق مشروع آمریکا در انتقال سفارت خود به بیت المقدس" را هر طور که شده به اجرا درخواهد آورد.اصرار ترامپ به انتقال سفارت آمریکا به بیت المقدس آن هم در شرایطی که بنا به قطعنامه شورای امنیت , دنیا اسرائیل را به عقب نشیتی از سرزمین های اشغالی فرامی خواند , نشان می دهد که تنش و درگیری نه تنها در جنوب غرب آسیا بلکه شمال و جنوب و تمام آسیا را دربر خواهد گرفت.

ترامپ که وقتی از سوریه سخن به میان می آید چیزی غیر از یادآوری داعش نمی داند , یک بار دیگر نشان داد که نه فقط سیاست خارجی را بلکه زمام خود و سرنوشت منطقه را نیز بدست ژنرال ها سپرده است. شاید امسال سال بخصوصی نباشد اما ترامپ در سخنرانی خود که باعملیات نظامی ترکیه در عفرین سوریه و آخرین روز نشست سوچی مصادف گردید , می توانست در موضوع متوقف کردن جنگ های آمریکا , که در هنگام تبلیغات انتخاباتی خود قول آن را داده بود بیشتر صحبت کند. این نشان داد که ترامپ چیزی بیشتر از صحبت کردن همانند یک رئیس جمهور را , بلکه رفتار کردن همانند یک رئیس جمهور آمریکا را نیز یاد گرفته است.

چیزی که معلوم است این که انتظار ریاست جمهوری از ترامپ یک انتظار بیهوده است.

25/657

منبع: milliyet

ترجمه سرویس بین الملل اساس نیوز / هلاکوئی

مطالب مرتبط:

اخبار تأییدنشده از ترور «حکمتیار» رهبر حزب اسلامی

ضرورت اصلاح و به روز رسانی کتاب ضمیمه دینی اهل سنت

جنایت جدید هم پیمان داعش در کنیا

حکم تاریخی در مصر علیه عربستان؛ جزایر تیران و صناف

پرتغال صدور روادید برای اتباع ایرانی را به حالت تع

 

تلگرام دچار اختلال شد

زنان اروپایی در مقایسه با مردان تمایل بیشتری به دا

شرط صهیونیست ها برای اعزام سفیر به ترکیه

آخوند فرهمند:غربی ها در مسیر تشدید اختلافات در جام

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات