b_300_300_16777215_10_images_khojamli.jpg

اساس نیوز - امان محمد خوجملی: جامعه ایران هر از گاهی دچار بحران می شود. مانند بحران و درگیری سال های دهه 60 ، 78 ، 88 و 96 . فاصله بحران ها در هر دوره کمتر شده است. فاصله بحران دوره اول و دوم 18 سال و فاصله بحران دوم و سوم 10 سال و فاصله بحران سوم و چهارم 8 سال. بحران و درگیری اوایل انقلاب، سیاسی و امنیتی بود. یک گروه مسلح بر علیه یک نظام نوپا قیام کرده بود. اما بحران های دوم و سوم سیاسی بود؛ چون مردم به یک موضوع مشخص اعتراض کردند. مانند بسته شدن یک روزنامه یا اعتراض به نتیجه یک انتخابات. اما بحران چهارم، سیاسی، اجتماعی و امنیتی بود.

 

 چون اعتراضات گستره وسیع تری را در بر می گرفت. بعضی شعارها ساختار شکن بود و تغییرات بنیادی می خواست. بحران های اول، دوم و سوم چندان گشایشی در سطح کشور ایجاد نکرد و در مواضع مسئولان بلند پایه نظام هم نسبت به قبل، تغییر چندان محسوسی روی نداد. اما نتیجه بحران چهارم هنوز مشخص نیست، آیا گشایش بیشتری را سبب می شود یا نه؟

 

 در این خصوص قضاوت کردن هنوز زود است، چون وقت زیادی نگذشته است که بتوان پی آمدهای آن را ارزیابی کرد. به هرحال، وقوع بحران جامعه را به حال خود رها نمی کند و در آن تغییراتی ایجاد می کند. به نظر می رسد که بیشترین تاثیر را بر بخش میانه رو اصولگرایان گذاشته باشد که لزوم تغییر و اصلاح را بیش از گذشته خواستار شوند. چون بعد از چهل سال، نمی شود مشکلات موجود را دربست به گردن دیگران انداخت و خود را مبرا دانست.

 

کوتاه شدن فاصله وقوع بحران ها نشانه وجود مشکلات بیشتری است که عطف توجه بیشتری را می طلبد. اما وقوع بحران های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی به نگرش قدرتمندان، سیاستمداران،  اقتصاددانان، حقوقدانان، فعالان سیاسی و اجتماعی، روشنفکران و... تاثیر می گذارد. برخی نگرش ها و دیدگاه ها را تایید و اثبات می کند، برخی را تکذیب و ابطال می کند و بعضیها را تنگ یا فراخ می کند. اگر نتیجه این بحران و اعتراضات به انسداد بیشتر منجر شود، احتمال اینکه این اعتراضات در آینده به صورت رادیکالتری ظاهر شود و خسارت های بیشتری وارد کند، کم نیست.

 

اما اگر گشایش بیشتری را سبب شود و خواسته های معترضان مورد عنایت قرار گیرد و بدان عمل شود، هم جامعه آرامش بیشتری را تجربه خواهد کرد، هم نظام و مسئولان مشروعیت بهتر و بیشتری کسب خواهند کرد و هم جابجایی هایی در سطح فوقانی قدرت ایجاد خواهد کرد. این جابجایی ها می تواند در آینده با درک تحولات جامعه، هم مسیر تحولات را درست تشخیص دهد، هم آن ها را به راه های مسالمت آمیز هدایت کند و هم با گنجاندن آن خواسته ها در قالب های قانونی از وقوع بحران های احتمالی جلوگیری کند. در امر سیاست و حکومت، توجه به تحولات آینده، درک خواسته های مردم و پیش بینی حوادث و بحران ها قبل از وقوع آن و چاره اندیشی برای آن از راه های علمی و قانونی، سبب می شود که هم جامعه مسیر باثباتی را طی کند و هم ساختارهای سیاسی پویایی بیشتری به دست آورد که هیچکس از آن متضرر نخواهند شد.

نویسنده: امان محمد خوجملی (از اهل سنت استان گلستان)

به نقل از وبلاگ شخصی نویسنده

مطالب مرتبط:

وزارت خارجه عراق انفجار تروریستی قامشلی سوریه را م

و

رمضان قدیروف : ایجاد هرج و مرج در سایر کشورها، یکی

انتقال تجهیزات داعش به «الطبقه»

ا

حذف نمازخانه دانشجویان مسلمان در دانشگاه انگلیس

هزاران نفر در سرزمین های اشغالی بر علیه قانون دولت

غنی سازی اورانیوم در کره شمالی

هشدار کره شمالی به آمریکا: صبر ما را نیازمایید

 

هزینه میلیاردی آموزش دانش آموزان سوری برای ترکیه

ا

دانشگاه هاروارد آمریکا به حقوق اسلام می پردازد

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات