b_300_300_16777215_10_images_947334588907.jpg

اساس نیوز: نویسنده این مطلب نگاهی دارد به پیشینه مقابله با ساخت بناهای بلندتر از کعبه در اطراف آن:

اساس نیوز/روزنامه " yeniakit" چاپ ترکیه به قلم " Yavuz Bahadıroğlu" : در دوران عثمانی ساخت بناهای بلندتر و مرتفع تر از کعبه در مکه , روضه در مدینه و مسجد اقصی در قدس و اشراف بر آن مکان های مقدس کاملا ممنوع بود. ..

اما درحال حاضر کاخ های پادشاهان سعودی نسبت به کعبه بلندتر و مرتفع تر می شوند.پایین کعبه , بنایی کریه به نام هتل “Zamzam Towers” یا برج زمزم هست که گویی ماحصل کراهت عربی و معماری مسیحیان در سندرم انتقام از کعبه می باشد. .. کعبه معظم در برابر این بنا همچون یک بنای مینیاتوری می ماند.

با این وجود , مسلمانان خیلی ثروتمند و خیلی دیندار ما که هر سال چند بار به حج عمره می روند برای گرفتن ملک در این بنای کریه , با یکدیگر کم رقابت نکردند. ! به میزان شعور بنگرید !

خلاصه این که , هتل های بسیاری هستند که در مکه مرتفع تر از کعبه و در مدینه بلندتر از مسجد نبوی می باشند. گویی که امپریالیسم غرب با زنجیره ی هتل ها , این مکان های مبارک را بسته است. به همین دلیل است که از جایی که برای راحت یافتن می رویم ناراحت برمی گردیم.

در دوران عثمانی به ساخت بناهای بلندتر از کعبه هرگز اجازه داده نمی شد. در این خصوص فرمان تاریخی سلطان سلیم دوم به حسین افندی , قاضی حرم شریف در 30 سپتامبر سال 1574 بسیار جالب توجه است. وی در آن فرمان امر کرده بود که هیچ بنایی نباید مرتفع تر از کعبه باشد و همه بناهای بلندتر از کعبه باید تخریب شوند و حتی خانه خود او نیز شامل این فرمان می باشد.

خلاصه ی آن فرمان بدینقرار می باشد:

"به قاضی حسین , قاضی مکه مکرمه و شیخ حرم فرمان می دهم که ؛ گزارش های مبسوطی به استانبول رسیده است که توالت های خانه ها و مدارس دینی متصل به حرم شریف در روزهای گرم متعفن می شوند و حجاج بسیار اذیت می شوند...

همچنین در خارج از حرم شریف , خانه های بلندی ساخته شده اند و ساکنان آن خانه ها با نگاه به بیت الله الحرام و حرم شریف از بالا , حرکات ناپسندی می کنند که باعث ناراحتی عبادت کنندگان در حرم شریف می شود...

گفته شد که آنها در شب هنگام با خانواده های خود بهمراه رختخواب ها و گهواره هایشان بر بالای حرم شریف می روند و حرکت های اینچنینی آنان را پایانی نیست...

حال , پیشتر از طرف خودم خانه ای متصل به دیوارهای حرم شریف خریداری شد و سالانه به 120 سکه طلا اجاره داده داده شد و برای دوام و بقای سلطنتم با خواندن سوره فاتحه در کوزه ها آب توزیع می شد...

اتصال آن به دیوارهای حرم شریف نامناسب تشخیص داده شد و به امینِ جدّه , حکم همایونی ارسال گردید تا اولا این بنا تخریب شود و پول مذکور از طرف حصولات جده تعیین شود.

فرمان دادم که , وقتی حکم شریفم را دریافت کردی بدون دیرکرد بر حسب امرمن , ابتدا آن خانه را و بعد همه خانه هایی که به دیوارهای حرم شریف متصل هستند را مال هرکسی هم که باشد تخریب کن بطوری که درون حرم شریف هیچ اثری از آنها باقی نگذار. حتی توالت های مدارس دینی  را هم ازبین ببر و در مکان مناسبی در خارج از حرم شریف بنا کن .

بغیر از حرم شریف , از هر چهار طرف از خانه ها و دیگر بناها به اندازه 6 ذراع (هر ذراع 64 سانتی متر) جدا کن و از هر طرف خانه هایی که بلندتر از شش ارش (هر ارش 104 سانتی متر) هستند را تخریب کن و نگذار کسی از بالا به بیت الله الرام و حرم شریف نگاه کند.

اما با این بهانه از دلگیر شدن زیادی از مستشاران دوری کن. پول ذکر شده را هر سال از امین جده بگیر و همانند گذشته با خواندن سوره فاتحه , با کوزه آب توزیع بگردان.

این امر از این به بعد بصورت مخفیانه پیگیری خواهد شد , اگر در حمایت از کسی و یا بخاطر کسی , خلاف آن را مشاهد نمایم و خانه یا بنایی را ببینم که متصل به دیوارهای حرم شریف است و یا خانه و بنایی نزدیکتر از شش ارش وجود داشته باشد نتیجه ی آن متوجه شما خواهد بود و هیچ عذری از شما پذیرفته نخواهد شد...

به کسی اعتماد نکرده و خودتان بالشخصه پیگیر باشید و از اهمال و سستی پرهیز کنید".

25/638

منبع:  yeniakit

ترجمه سرویس بین الملل اساس نیوز/ هلاکوئی

 

مطالب مرتبط:

حضور دو کره در بازی‌های المپیک زمستانی با یک پرچم

مرده ای که سه روز پس از مرگش به خانه بازگشت /عکس

آیا ترکیه وارد موصل خواهد شد؟

هشدار سازمان ملل متحد در مورد تبعیض علیه زنان در ت

وزیر نفت ایران: نمی‌توانیم به اسم ایران نفت صادر ک

 

دستور قاضی آمریکایی به دولت ترامپ برای اجازه ورود

اقلیم کردستان عراق یک گام دیگر به الحاق استان کرکو

وال استریت ژورنال: حمله به تاسیسات نفتی عربستان از

 

پاکستان: فیسبوک برای جلوگیری از نشر مطالب کفر‌آمیز

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات