b_300_300_16777215_10_images_mominsifetleri.jpg

اساس نیوز: باوجود وعده الهی , چرا کافران قدرتمندتر و حاکم بر مسلمانان هستند؟

اساس نیوز/روزنامه " dogruhaber"/چاپ ترکیه/به قلم "حسین سودان": خداوند متعال می فرماید:"خداوند هیچ گاه برای کافران نسبت به اهل ایمان راه تسلّط باز نخواهد نمود" (نساء آیه 141).

وقتی به تفسیر این آیه می نگریم , تمامی این موارد را شامل می شود:

خداوند, به کافران علیه ایمان آوردگان فرصت نخواهد داد.

خداوند, به کافران هرگز اجازه آسیب رساندن به مومنان را نخواهد داد.

خداوند, به کافران علیه مومنین پیروزی و موفقیتی نخواهد داد.

خداوند, به کافران فرصت حاکمیت بر مومنان را نخواهد داد.

خداوند, به کافران فرصت غلبه بر مومنان را نخواهد داد.

 

این آیه , البته که با تمامی تعابیرش به مثابه یک قانون الهی است. اما با نگاه به وضعیت فعلی مسلمانان عکس آن را می بینیم. می بینیم که کافران در مقابل مسلمانان قدرتمندتر شده اند و بر آنان حاکمیت می کنند. در مقابل وضعیت موجود , چگونه می توان این آیه را بدرستی درک کرد؟

برای درک صحیح این آیه , رشته کلام را به شیخ متولی الشعراوی که یکی از بزرگترین مفسران مصری عصر حاضر می باشد می سپاریم. وی خاطره ای را تعریف می کند که در مورد این آیه برای او اتفاق افتاده است:

"وقتی در سانفرانسیسکو بودم یک شرق شناس به من گفت:اگر هرآنچه که در قرآن بیان شده صحیح باشد علی رغم وجود این آیه در قرآن , چرا خداوند به کافران این فرصت را داده تا بر شما مسلمانان حاکم شوند؟

من هم در پاسخ به او چنین گفتم: زیرا در این آیه مومنان گفته شده , ما مسلمانیم اما مومن نیستیم.

آن شخص وقتی پرسید که مسلمانان امروزی با آنکه عبادات بسیاری نظیر نماز , روزه , زکات و حج را بجا می آورند اما از نظر علم و دانش , اقتصادی , اجتماعی , سیاسی و نظامی بسیار ضعیف هستند؟ دلیل آن چیست؟

به او پاسخ دادم که: زیرا مسلمانان هنوز به درجه مومنی ارتقاء نیافته اند.زیرا اگر مسلمانان امروزی , مومنان حقیقی می بودند مظهر این وعده خداوند می شدند که گفته است" یاری مؤمنان حقّی بر عهده ماست"(روم 47). اگر مسلمانان مومنان حقیقی می بودند از همه جوامع دیگر بالاتر می بودند. خداوند می فرماید" و سست نشوید! و غمگین نگردید! و شما برترید اگر ایمان داشته باشید"(آل عمران 139). اگر مومن می بودند خداوند آنها را در ذلتی که درون آن هستند رها نمی کرد. " خداوند هرگز مؤمنان را بدین حال کنونی که بر آنید وانگذارد" (آل عمران 179). اگر مومن می بودند خداوند در همه حال همراه آنان بود. " خداوند با مؤمنان است" (انفال 19). مسلمانان امروزی چون به درجه مومن واقعی نرسیده اند در این وضعیت هستند. خداوند می فرماید:" و بیشتر مردم، هرچند که تو اصرار شدیدی داشته باشی، مؤمن نخواهند شد"(یوسف 103). حال اگر بپرسی که مومن واقعی کیست جواب آن نیز در قرآن است.خداوند در سوره توبه چنین فرموده است:

" همانا خدا جان و مال اهل ایمان را به بهای بهشت خریداری کرده ، آنها در راه خدا جهاد می کنند پس ( دشمنان دین را ) به قتل می رسانند و ( یا خود ) کشته می شوند" (توبه 111).

" اینان همان از گناه پشیمانان ، خداپرستان ، حمد و شکر نعمت گزاران ، روزه داران ، نماز با خضوع گزاران ، امر به معروف و نهی از منکر کنندگان ، و نگهبانان حدود الهی اند ، و مؤمنان را بشارت ده".(توبه 112).

 

25/632

منبع:  dogruhaber

ترجمه سرویس بین الملل اساس نیوز / هلاکوئی

 

مطالب مرتبط:

حمایت مسلمانان از اصلاح قوانین اسلحه در آمریکا

وزیر خارجه انگلیس:متاسفانه بشار اسد مدتی در قدرت خ

دامادهای داعشی مادرزن خود را سنگسار کردند

اردوغان دلیل بی نظمی جهان را چه می داند؟

شرکت های مرتبط ترامپ با عربستان تعطیل شدند

ا

دونالد ترامپ: «درگیری جدی» با کره شمالی محتمل است

تغییر موضع ترکیه در قبال بشار اسد

مولانا ساداتی: تفاوت افکار و دیدگاه ها با همزیستی

حمله نژاد پرستانه به زن مسلمان در آلمان

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات