b_300_300_16777215_10_images_wire18610361512596061474_634x391.jpg

اساس نیوز: نسل جدید عرب مخالف غرب است.آنها  طرفدار کمونیسم و آته ایسم هم نیستند. "یامان تورونر", تحلیلگر ترکیه ای مطلبی در این مورد نوشته است:

اساس نیوز/روزنامه "milliyet" چاپ ترکیه / به قلم "یامان تورونر": نسل جدید عرب , دیگر به دنبال حیله گری "ناسیونالیسم عرب" نمی رود. این نسل می داند که سلاطین کشورشان برای حفظ قدرت شخصی خود , هرگونه رشوه ای پرداخت می کنند. دانسته اند که سلاطین , رؤسا و خانواده های آنان با دول بزرگ دست به یکی شده اند و کشور را گرفتار فقر کرده اند.

نسل جدید عرب , متوجه شده اند که چگونه به تحریک انگلیس بر علیه عثمانی ها قیام کردند و بعد به هیچ یک از وعده های خود عمل نکردند. همچنین می دانند که بیگانگان برای استثمار آنان به کشورشان آمده اند. در این باره صدها کتاب نیز نوشته شده است.

نسل جدید عرب متوجه هست که  سیاست "تفرقه بیانداز و حکومت کن" غرب و از اسرائیل در مقابل فلسطینیان حمایت می شود. نسل جدید عرب , طرفدار کمونیسم و آته ایسم هم نیستند. بخوبی درک کرده اند که ایستادگی مسلمانان در مقابل قدرت های بزرگ و حفظ وحدت  به نفع خود آنان است. در سایه امکانات ارتباطی , دیگر هیچ چیز پنهان نمی ماند . حکومت ها هرچقدر هم که احتیاط بخرج بدهند حقایق را نمی توانند پنهان کنند.

 

تحولات جدید

در دهه 1980 , تاسیس سازمان های جدید اسلامی آغاز گردید. ارزش های اسلامی بالاتر رفتند. بلند کردن ریش در بین مردان و رعایت حجاب در بین زنان رواج گرفت. کتابخانه ها مملو از کتب اسلامی شدند. کشور ما (ترکیه) نیز از این تحولات بی بهره نماند.

پایان جنگ سرد , فرو ریختن دیوار برلین و فروپاشی شوروی , منادی نظام جهانی جدید بودند. فروپاشی شوروی , در دنیای اسلام , بعنوان افول آته ایسم و آغاز دوره ای جدید برای اسلام تلقی گردید.

پس از این تغییرات , درحالی که انتظار می رفت در نظام جدید , آمریکا بعنوان قدرت برتر و "پدری قابل اطمینان" مطرح گردد اما عکس آن اتفاق افتاد. غربی ها سعی وافری داشتند تا دنیای اسلام را در شرایط جنگ با یکدیگر , بدور از علم آموزی و تولید و همیشه محتاج به خود نگه دارند.

 

عصر جدید

حمله ای که در یازدهم سپتامبر سال 2001 به برج های دوقلوی نیویورک انجام گردید , شرایط طرد اعراب را مهیا نمود. در آن حمله , تروریست ها نه خبری ارسال کردند , نه مسئولیت آن را بر عهده گرفتند و نه خواسته ای را مطرح کردند. مشخص شد که 15 تن از تروریست ها ملیت عربستانی , دو تن ملیت اماراتی داشته و یکی مصری و یکی هم لبنانی بوده اند. گفته شد که این حمله کار گروه القاعده به رهبری اسامه بن لادن بوده است.

انتقام این حمله می بایست گرفته می شد.باید نه فقط به این گروه ها بلکه به دنیای عرب که این گروه ها را در خود جای داده اند نیز درس عبرتی داده می شد. در جنگ با طالبان در افغانستان بیش از یکصد هزار غیرنظامی کشته شدند , میلیون ها نفر مجبور به مهاجرت شدند . خود منابع آمریکایی قبول دارند که در عراق شمار کشته شدگان از سه میلیون نفر فراتر رفته است. گفته می شود در سوریه نیز بیش از 400 هزار غیرنظامی کشته شده اند. حدود 4.8 میلیون نفر از سوری ها به کشورهای دیگر مهاجرت کرده اند. آنچه که در مصر روی داد را نیز همه می دانیم.

اکنون نیز برای اینکه جنگ پایان نیابد در آن منطقه به گروه های تروریستی کمک های تسلیحاتی ارائه می شود. روسیه با ایجاد پایگاه های دریایی و هوایی , امکانی برای قدرت نمایی در دریاهای گرم را بدست آورد. درحالی که روسیه در دنیای عرب , آخرین دولتی بود که می توانست با اعراب متحد شود.

اما اکنون عقلای دنیای عرب حداقل می دانند که چه بلاهایی قرار بود بر سر آنها آورده شود.

قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل در مورد عدم اعلام قدس بعنوان پایتخت اسرائیل , برای مسلمانان و دنیای عرب شروعی تازه محسوب می شود.

25/630

منبع:  milliyet

ترجمه سرویس بین الملل اساس نیوز / هلاکوئی

مطالب مرتبط:

چهارمین رزمایش مشترک واشنگتن و ریاض آغاز شد

مولانا محمد گل :ظهور نحله های فکری مختلف مسئولیت ج

4 داعشی در بیروت به دام نیروهای امنیتی افتادند

 

درخواست فرزند «طالبانی» از نماینده‌های کُرد عراق

برکناری سامح شکری شرط عربستان برای رابطه با مصر

ا

هر کشوری در مواجهه با داعش چه عکس العملی از خود نش

دونالد ترامپ:نظام ایران باعث تشدید مشکلات مردم کشو

راز سنگ های عظیم الجثه استون هنج

یک میلیون امضا برای بر کناری ترامپ

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات