b_300_300_16777215_10_images_5255854522542555555.jpg

اساس نیوز - عباآخوند محمدنژاد: دین اسلام پیام آور صلح وآشتی است. این دعوت ظهور پیدا کرد تا مردم را از تاریکی های جهالت و نادانی به نور ایمان رهنمون سازد. خداوند متعال برای متمایز ساختن کافر از مسلمان، نشانه های ظاهری که همان بیان شهادتین است، در نظر گرفته تا هر کسی که به آن اقرار کند، مسلمان و هر کسی که منکر آن شود کافر به حساب آید.

 

مسلمانان در عصر پیامبر در زمینه اصول و فروع دارای یک روش بودند، ولی دیری نپایید که فتنه ای بزرگ پدیدار شد و برخی مسلمانان بر اساس فهم غلط و بینش نادرست از اسلام، «مسلمانان گناه کار» را تکفیر کردند. نوزاد آن فتنه روز به روز بزرگ تر شد، تا جایی که برخی بزرگان دین را نیز تکفیر کردند. پس از مدتی آتش فته فروکش کرد و این اندیشه وارونه متلاشی شد. اما به خاطر آگاهی اندک برخی از مسلمانان از رهنمودهای واقعی اسلام، بار دیگر این فکر از سرآستین فریب خوردگان استکبار سربرآورد و گروهی فریب خورده به این گونه افکار و اعتقادات گرایش پیدا کردند. اینان، پا را فراتر از هم کیشان گذشته خود گذاشته و بر اساس اصول و مبانی دیدگاه هایی افراطی تر از خوارج، هرکسی که به آنان نپیوندد و اعتقاداتشان را قبول نداشته باشد نیز کافر محسوب می شود.

 

اختلاف، درگیری وتکفیر از عواملی است که موجب ویرانی های فراوان و نابودی استعدادها وامکانات مادی و معنوی یک دین و امت می گردد. از سویی تفرقه بهترین بستر نفوذ دشمنان اسلام و سیطره آنان بر سرنوشت امت اسلامی است. بررسی چنین آفتی در درون امت اسلامی وکشف راه های برون رفت از آن از ضرورت های اساسی است و همه مسلمانان از هر فرقه و مذهبی باید با این پدیده ویرانگر مقابله کنند.

 

بانگاهی به جامعه اسلامی در می یابیم که قتل ها، ویرانی ها و انفجارها در کشورهای اسلامی مصیبت های بسیاری آفریده است. در فلسطین، سوریه، عراق، پاکستان و افغانستان خون های فراوانی ریخته شده و بناهای بسیاری ویران شده است.

 

پیشینه تکفیر به صدر اسلام باز می گردد، به این معنا که در دوره هایی از تاریخ، گروه هایی از مسلمانان، مخالفان خود را کافر نامیده اند. واقعه مهم تاریخی مرتبط با تکفیر، غائله خوارج است.

 

تکفیر، واژه ای است که به واسطه آن، فردی به کفر منسوب و متصف می شود و بر اثر آن، فرد متصف از چارچوب اسلام خارج می شود و دیگر احکام اسلام بر او مترتب نمی شود؛ یعنی مسلمان نیست. از این رو، نسبت کفر بر روابط اجتماعی، معاشرت ها، داد و ستدها و در نکاح، اکل، شرب و ... تاثیر می گذارد.

 

قرآن کریم مسلمانان را از کافر انگاشتن هر که (حتی) تظاهر به اسلام می نماید بر حذر داشته و فرموده است: «یا ایها الذین امنوا اذا ضربتم فی سبیل الله فتبینوا ولاتقولوا لمن القی الیکم السلام لست مومنا یبتغون عرض الحیاه الدنیا فعندالله مغانم کثیره کذلک کنتم من قبل فمن الله علیکم غتبینوا ان الله کان بما تعملون خبیرا» (1). ترجمه: «ای کسانی که ایمان آورده اید هنگامی که در راه خدا بیرون می روید بررسی کنید و به کسی که برای شما تظاهر به اسلام می نماید نگویید که تو مومن نیستی، تا فراخی زندگی دنیا را تحصیل نمایید، چه آن که نزد خدا بهره های فراوان است، شما پیشتر چنین بودید پس خدا بر شما منت نهاد، اکنون بررسی کنید همانا خداوند به آنچه انجام می دهید آگاه است».

 

در شان نزول این آیه روایت شده است که اسامه بن زید با شخصی بنام مرداس روبه رو شد. مرداس بر آنان سلام داد و کلمه شهادتین را بر زبان راند، اما اسامه بن زید او را به قتل رساند و اموال او را به غنیمت گرفت. پیامبر اکرم این گزارش را شنید و خطاب به اسامه فرمود: «با لا اله الا الله چه کردی؟» اسامه گفت: «ای رسول خدا آن مرد برای این شهادتین را گفت که جانش را حفظ کند». پیامبر اکرم فرمود: «آیا تو قلبش را شکافتی و از درونش آگاهی یافتی؟» در این هنگام آیه مذکور نازل شد و اسامه سوگند یاد کرد که دیگر هرگز با کسی که شهادتین را برزبان می راند نجنگد (2).

 

این روایت و روایات فراوان دیگر، همه حاکی از آنند که نمی توان کسی را که شهادتین بر زبان جاری می کند،کافر یا مشرک نامید و به این بهانه جان و مال او را حلال شمرد. از این رو هیچ یک از پیشوایان مذاهب و شخصیت های بزرگ اسلامی، تکفیر مسلمین را بر خود روا نمی شمردند و عناوینی چون کافر و مشرک را بر اهل قبله اطلاق نمی کردند.

 

مفهوم آیه و روایات اسامه این است که اگر کسی اظهار اسلام کند، یعنی شهادتین بگوید، مسلمان است و نمی شود او را تکفیر کرد. تنها اگر همین یک آیه و روایت وجود داشت، برای منع از تکفیر و احترام اهل مذاهب و فرقه های اسلامی به یکدیگر کافی بود، چرا که اگر شخصی شهادتین را پناهگاه خود قرار دهد، این میزان احترام بر او واجب است.

 

پیامبر اکرم فرموده است: «اذ قال الرجل لاخیه کافر، فهو کقتله ولعن المومن کقتله» (3). ترجمه: «هرکسی به برادر دینی خود، کافر خطاب کند مثل این است که او را کشته است و همچنین لعن مومن مثل کشتن اوست». همچنین باز هم رسول اکرم فرموده است: «اهل لا اله الا الله لاتکفروهم  بذنب ولاتشهدوا علیهم بشرک» (4). ترجمه: «کسی که گوینده لااله الا الله است، به خاطر گناه، حکم به کفر و شرکش نکنید».

 

دلیلی دیگر از قرآن کریم بر حرمت تکفیر اهل قبله آیه «یا ایهاالذین آمنوا اذا دخلتم بالسلم کافه ولاتتبعوا خطوات الشیطان انه لکم عدو مبین» (5) است که ترجمه آن بدین صورت می باشد: «ای کسانی که ایمان آورده اید همگی در سلم و صلاح داخل شوید و از گام های شیطان پیروی نکنید که همانا او دشمنی آشکار برای شماست». این آیه شریف قرآنی، صراحتا همه کسانی را که ایمان آورده و مسلمان و اهل قبله شده اند اهل سلم و صلاح و مستحق برخورداری از آرامش و امنیت دانسته است وکاری به مکنونات قلبی آن ها نداشته و برای جلوگیری از خروج از این سلامت و صلح و آرامش اهل قبله یادآوری نموده است که از گام های شیطان پیروی نکنند و اسیر تحریکات او نشوند. هیچ کس حق ندارد آنان را با تکفیر از جامعه صلح و سلم بیرون کند (6).

 

با توجه به آیات قرآنی، سیره پیامبر گرامی، ائمه هدی، مجتهدین و مطالبی که در متون اسلامی در ارتباط با حربه تکفیر بیان شده می توان تصریح کرد که دین مقدس اسلام که دین برهان ومنطق است، هیچ گاه برای پیروان خود نه تنها استفاده از حربه تکفیر را جایز ندانسته بلکه برای دفاع از حق و ترویج آن، اجازه استفاده از زور و قدرت و تمسک به یک وسیله نامشروع و ناحق را نیز نداده است و به هیچ وجه اکراه، اجبار، سلاح زور، قوه قهریه، تفسیق و تکفیر را در راه تبلیغ دین و ارشاد مردم، تجویز نکرده است؛ زیرا این گونه اقدامات، وسایلی شیطانی و غیرمشروع است که استفاده از آن حتی در راه دین، باطل، ناحق و بی دینی است.کسانی که استفاده از سلاح زور، فشار، تفسیق و تکفیر را به عنوان راه حل انتخاب کرده و می کنند، باید بدانند که از حربه ای شیطانی و استعماری استفاده کرده اند (7).

 

گردآورنده: عباآحوند محمدنژاد

 

یادداشت ها:

1- نساء، 94

2- الطبری، جامع البیان فی التفسیر، ج5، ص142.

3- کنزل العمال، ص8264.

4- طبرانی، المعجم الاوسط، ج5، ص96.

5- بقره، 208

6- مجموعه مقالات، عرب تیموری، ج4، ص239.

7- مجموعه مقالات، احمد سارمی، ج4، ص227-228.

 

مطالب مرتبط:

پیاده روی یک اسرائیلی با سر بریده همسر سابق خود

تارنمايي كه FBI براي مسلمانان آمريكا راه اندازي كر

سردبیر السیاسه:سوریه به اتحادیه عرب باز می گردد

مولوی خیرالله نیکخوی : بدحجابی و بی حیایی باعث سقو

منطقه امن استراتژی کابل برای قطع نفوذ پاکستان بر ط

ا

ضرب الاجل اتحادیه اروپا به شبکه‌های اجتماعی برای ح

عکس العمل وزیر خارجه انگلیس به پیام صوتی رهبر داعش

آمریکا در جستجوی راهی برای خروج از افغانستان

سهم هر خانوار ایرانی از درآمدهای نفتی چقدر است ؟

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات