b_300_300_16777215_10_images__98897573_156703.jpg

اساس نیوز : کریسمس (جشن آغاز سال نو میلادی) , تولد حضرت عیسی ,  بابا نوئل , جمعه سیاه و ...

اساس نیوز / روزنامه " sabah" چاپ ترکیه : تا 25 دسامبر که در دنیای مسیحیت ( البته نه همه مسیحیان , بویژه توسط کاتولیک ها) بعنوان روز میلاد حضرت عیسی جشن گرفته می شود یک ماه مانده است . به آن روز ما نوئیل می گوییم . کلمه دیگری که خیلی مورد استفاده قرار می گیرد کریسمس است .

در اصل یک روز ساختگی است . صدها سال قبل کلیسا چنین گفته و از آن تاریخ تاکنون نیز اینگونه پذیرفته شده است . چون تاریخ تولد حضرت عیسی مشخص نیست .

در میان ما هم بحث و مجادله در این مورد مرسوم گردیده است . یک کسی پیدا می شود که بگوید:  " جشن سال نو میلادی از رسوم مسیحیت است و مسلمانان نباید آن را جشن بگیرند" .  و بحث و مجادله آغاز می شود . خواهیم دید که دو هفته مانده به سال نو میلادی , همین بحث ها آغاز و تکرار خواهند شد .

حال آن که مراسم روز نوئل , یعنی 25 دسامبر از رسم و رسومات مسیحیان است و روز آغاز سال نو میلادی دارای مضامین دینی نمی باشد . یک رویداد تقویمی است . چه معتقد و چه غیرمعتقد , همگی می توانند آن روز را جشن بگیرند . مگر کسی هست که نخواهد سال نو را با خوشی و امید آغاز نماید؟

 

در هر صورت , درست است که درمیان ما گله مندی از کریسمس وجود دارد اما آیا خود مسیحیان هم از آن خیلی خوشحال هستند ؟ با نگاه به بازارهای پر زرق و برق کریسمس و مراکز خریدی که در اروپا و آمریکا آذین شده اند " بله " نگویید . زیرا کسانی هستند که از همین موضوع گله مند هستند.

حرفی که دزموند اودانل کشیش کاتولیک اهل ایرلند شمالی که یک عالم دینی عادی می باشد , در کلیسا زد در تمامی رسانه های خبری اروپا انعکاس یافت .

او گفته بود :" دیگر به این روز , کریسمس ( آیینی برای حضرت عیسی ) نگوییم . نام دیگری پیدا کنیم . زیرا هیچ رابطه ای بین این جریان و حضرت عیسی باقی نمانده است . فرهنگ مصرف , آن را از دست ما گرفت . کریسمس چه ربطی با بابانوئل و گوزن شمالی دارد ؟".

وضعیت مضحکی است : نگرانی های آنها متفاوت است اما آنها هم از نوئل گله دارند , آدم های ما هم ...  در نهایت , بخش هایی هستند که کار خود را به انجام می رسانند , فرهنگ مصرف گرایی سکولار و بخش هایی که برای تامین جنس برای آن فعالانه مشغولند .

 

مال ما می تواند جمعه سبز باشد

وقتی حرف از مصرف می شود ... جریان روز مشهوری که " جمعه سیاه " گفته می شود وجود دارد . کانادایی ها و آمریکایی ها چهارمین پنج شنبه ماه نوامبر هر سال را بعنوان روز شکرگزاری جشن می گیرند .

فردای آن روز یعنی روز جمعه هم مغازه ها و مراکز خرید اجناس خود را با تخفیف های زیاد به معرض فروش می گذارند تا اجناس موجود به فروش برسند و برای خرید و فروش های کریسمس جا باز شود.

چون تخفیف ها زیاد هستند مردم برای خرید هجوم می برند . به دلیل این اذدهام شیشه مغازه ها می شکند , کسانی زیر دست و پا می مانند و حتی نزاع درمی گیرد و در خیابان ها تصادف روی می دهد.

بنا به روایتی , اصطلاح جمعه سیاه را پلیس فیلادلفیا در دهه 1960 روی این جمعه گذاشته است . زیرا در چنین روزی , کار پلیس چندین برابر می شود . آنها به دلیل عزیمت از حادثه ای به حادثه دیگر کاملا بی رمق می شوند . انسان های ما هم برای افزایش مصرف از جمعه سیاه تقلید می کنند . مثلا به روزنامه ها آگهی می دهند .

اما باید دانست که تعبیر جمعه سیاه برای اکثریت مردم این مملکت (ترکیه ) چیزی را افاده نمی کند . علاوه بر این , جمعه از نظر دینی برای ما روز با اهمیتی است . چه معنا دارد که صفت سیاه را به این روز بدهیم؟ با این کار در اصل فقط عده اندکی مورد خطاب قرار می گیرند حال آنکه باید هدف از چنین روزی جذب مصرف کنندگان و خریداران بیشتر باشد.

اگر روز تخفیف دهی قرار است که فقط در روز جمعه باشد می توانیم تعابیر و اصطلاحات گوناگونی شبیه " جمعه سفید , جمعه سبز , جمعه پربرکت , سوپر جمعه , جمعه سودآور و غیره " را یافت . کاهلی را کنار بگذارید و کوشا باشید . بخش تبلیغات به این بزرگی منتظر چه روزی است؟

25/609

منبع: " sabah"

ترجمه سرویس بین الملل اساس نیوز / هلاکوئی

مطالب مرتبط:

ابراز نگرانی نوام چامسکی از تغییر سیستم مدیریتی د

ا

داعش صومعه ۶۰۰ ساله مسیحی را منفجر کرد

واکنش سازمان امور دینی ترکیه به مسجد ابن رشد- گوته

چلسی کلینتون : دولت ترامپ مملو از «ظلم، بی‌عدالتی

رهبر داعش زنده است؛ واکنش آمریکا به پیام ویدئویی ا

تحول تامین مالی ایرانی - اسلامی؛ چالشها و فرصتها /

ادامه حضور 7 هزار داعشی در عراق

گزارش خبرگزاری آناتولی از بازار پرسود عربستان برای

مشخص شدن ريشه اصلی بدافزار باج گير

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات