b_300_300_16777215_10_images_Capt65665656ure.jpg

اساس نیوز : آیا ولیعهد عربستان به آسانی قادر خواهد بود تا این کشور را به اسلام معتدل بازگرداند ؟ آیا لائیک شدن عربستان هزینه ای در بر خواهد داشت ؟

اساس نیوز / "mepanews" : پس از این که  «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان اعلام کرد که به اسلام معتدل باز می گردیم در افکار عمومی عربستان سعودی , علامت سئوال ها به اوج خود رسید . معلوم نیست مردم عربستان نسبت به تغییر نگاه حکومت این کشور به دین چه واکنشی نشان خواهند داد.

 

آیا دین اهمیت خود را از دست می دهد؟

حاکمان پیشین - بطور قانونی – بعنوان " محافظان دین اسلام " ارزیابی می شدند و پادشان عربستان نیز از عنوان " خادمین حرمین " استفاده می کردند. بسیاری از افراد درباره مفهوم دین در کشور بعد از محمد بن سلمان نگران هستند. از بین رفتن اهمیت دین در حکومت عربستان می تواند باعث تحرکات توده مردم این کشور گردد.

 

چهره اسلامی دولت

از زمان تشکیل عربستان سعودی تاکنون , چه در اثنای تحت کنترل گرفتن مقدس ترین مناطق اسلامی توسط خاندان و چه در دوره تشکیل دولت , دین اسلام نه تنها بعنوان ابزاری برای تحمیل اقتدار سیاستمداران در داخل کشور بلکه بعنوان ابزاری برای تحمیل رهبریت و اقتدار خود بر تمامی دنیای اسلام مورد استفاده قرار گرفت.

بخش عمده ای از بودجه عربستان سعودی در جهت بهبود چهره این کشور در داخل و خارج از کشور هزینه گردید. خاندان سعودی , برای ساخت و ساز مناطق مقدس مکه و مدینه اعتبار مالی هنگفتی اختصاص می دهند.در سایه همین اقدام نیز سعی می شود به حاکمیت , چهره اسلامی داده شود. در این رابطه , گفته می شود که در دوره پیش از محمد بن سلمان این اقدامات نقش مهمی بازی کرده اند.

 

هدف ولیعهد چیست؟

در راستای عکس تمامی این چهره سازی ها , تصور بر این است که محمد بن سلمان که پادشاه جدید شدن او هر روز قطعی تر می شود , پادشاهی خواهد بود که سنت  و دین در نزد او بازتابی نخواهند داشت . هنوز هم معلوم نیست که هدف محمد بن سلمان از بازگرداندن کشور به اسلام معتدل چیست.

 

فقر و تهدید ایران

اگرچه سط رفاه طبقه ثروتمند عربستان بسیار بالا است اما گفته می شود که سطح فقر در اطراف مکه و مدینه و مناطق دیگر کشور به حد غابل تحمل رسیده است . کاهش قیمت نفت نیز باعث شده تا فقر افزایش یابد. از طرف دیگر , در استان قطیف در شرق کشور با قیام شیعیان دست و پنجه نرم می کند و همچنین در یمن با شیعیان حوثی مورد حمایت ایران به جنگ ادامه می دهد. حال وقتی گسست دینی نیز به این موارد اضافه گردد به نظر می رسد که سال های آینده برای این کشور بسیار پر فراز و نشیب خواهد بود.

 

جدایی دین و حکومت

از زمان تشکیل کشور عربستان , دین و حکومت این کشور درهم تنیده اند. اقداماتی که این درهم تنیدگی را درهم می شکند بدون در نظر گرفتن اراده مردم , عالمان و مراکز قدرت به شکل ناگهانی به انجام رسیدند. از زمانی که محمد بن سلمان قدرت را بدست گرفت وضعیت اسلام در این کشور هر روز بیش از پیش سیر نزولی را طی می کند . به نظر می رسد که محمد بن سلمان , عربستان را از قطبی به قطب دیگر هدایت می کند . اقدامات ولیعهد در کنار زدن دین و رشد بی سابقه سکولاریسم در عربستان , بر خلاف کدهای ژنتیکی این کشور ارزیابی می شود . محمد بن سلمان گفته است که قصد دارد کشور را به امارات متحده ی دوم تبدیل کند اما به نظر می رسد که این اقدامات از طرف مردم به شکلی بی سرو صدا مورد قبول قرار نخواهد گرفت.

 

شبهه از یک قیام سلفی مآبانه

واکنش جامعه عربستان سعودی که بعنوان جامعه ای گره خورده با نگرش های دینی شناخته می شود , به اقدامات ولیعهد این کشور مایه کنجکاوی است . گفته می شود که اقدامات محمد بن سلمان برای بازگشت به اسلام معتدل , به یک انفجار اجتماعی نظیر قیام جهیمان العطیبی علیه خاندان سعودی در سال 1979 منتهی خواهد شد . در قیام مذکور , حدود پانصد نفر به رهبری جهیمان العطیبی به مخالفت با سیاست عربستان برخاستند  و در مکه دست به مقاومت زدند.

 

سه تهدید بزرگ

تنش در مناطق شرقی عربستان که اکثر ساکنان آن را شیعیان تشکیل می دهند , مخالفت توده های دین مدار و محبوس بودن کارفرمایان و اعضای خاندان سعودی , مواردی هستند  که تخمین مسئله ساز بودن آنها چندان دشوار نیست . گفته می شود که هواداران افرادی که از قدرت کنار زده شده و زندانی شده اند از محمد بن سلمان حمایت نخواهند کرد . چنانکه ذکر شد سه خطر بزرگ در کمین این کشور است که هر آن ممکن است با انفجار مواجه گردد.

25/601

منبع: mepanews

ترجمه سرویس بین الملل اساس نیوز / هلاکوئی

مطالب مرتبط:

پیروزی «نامزد بی‌چهره» در انتخابات ایتالیا /عکس

محدودیت های جدید برای زنان در کره شمالی

درخواست سفیر افغانستان در ترکیه از طالبان

 

شبکه های ماهواره ای منتسب به اهل سنت در خط نفاق

منع پخش اذان از مساجد قدس در روز نکبت

روزنامه صهیونیستی:ترامپ از پوتین می ترسد

مسلمانان بزرگترین قربانی تروریسم هستند

تشدید جنگ لفظی القاعده علیه داعش

درخواست مادورو از پاپ رم : از تهاجم آمریکا جلوگیری

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات