b_300_300_16777215_10_images_salafiextremistthreattoshiiteofegypt.jpg

اساس نیوز: پدیده تکفیر ارتباطی با اسلام ندارد. اساس اسلام رحمت، مغفرت و آرامش است. بسم الله الرحمن الرحیم، نخستین آیه ای است که پدر و مادر به فرزندان خود تعلیم می دهند. این آیه ما را با خدایی آشنا می کند که مظهر رحمان و رحیم است. بدون تردید رحمانیت خداوند متعال بیشتر از رحیمیت بوده و رحیم بر مومنان و رحمان بر بشر است‌.

 

اخلاق و منش پیامبر اسلام

رمز موفقیت پیامبر اکرم (ص) این بود که با نرمش و اخلاق با مردم رفتار می کرد. خداوند متعال در قرآن به این آیه اشاره می کند: «فبما رحمه من الله لنت لهم و لوکنت فضا غلیظ القلب لانفضو من حولک» (آل عمران /۱۵۹) ترجمه: «به خاطر رحمتی که خدا به تو داده، توانستی بر این مردم نفوذ کنی و اگر با تندی و قساوت با مردم رو به رو می شدی این جمعیت از تو پراکنده می شد».

 

پیامبر اکرم (ص) در تمام جنگ ها و غزوات، افراد را به رحمت و نرمش دعوت می کرد و در خطابه های پیامبراکرم (ص) آمده است؛ «زمانی که افرادی را برای تبلیغ دین اسلام می فرستاد و سفارش می کرد که شما از در رحمت وارد شوید و تبلیغ رحمانیت دین اسلام را برای انسان ها بازگو کنید».

 

اهداف تکفیری ها

هدف اول: این است که زیر ساخت های کشورهای اسلامی را به وسیله جنگ از بین ببرند؛ بنابراین آنچه را که یک کشور باید دارا باشد، به وسیله جنگ، بمباران، قتل و کشتار از بین ببرند.

 

هدف دوم: این است که با تندروی ها، اعمال افراطی و به دور از انسانیت و سربریدن ها می خواهند اسلام را بد جلوه دهند.

 

منافع اسرائیل

بدون تردید، جریان تکفیری ایجاد شده است تا حاشیه امنی برای اسرائیل فراهم کند. مسلمانان امروزه باید آماده باشند تا مسجدالاقصی صدمه و خدشه نبیند. اکنون، جنگی که به عنوان تکفیر راه افتاده، ذهن مسلمانان را متوجه خودکرده است؛ به طوری که مساله مسجدالاقصی و اراضی اسلامی به کلی در حال فراموش شدن است.

 

وظیفه علما و مبلغین دین

وظیفه علما و مبلغین دین این است که اسلام را همان طور که حق است برای مردم و جوانان روشن کنند و در هر منطقه ای به جوانان گوشزد کنند که این مسیر (تکفیری گری) انحراف از دین است. علما می بایست در همه جا تبلیغ کنند که راهنمایی های اسلامی اینگونه نیست و اسلام چنین دستوری نداده است که مسلمان، مسلمان دیگر را بکشد. علمای دین باید از ترویج عقاید باطل توسط مبلغان تکفیری و وهابیت جلوگیری کنند؛ چرا که این پدیده زاییده دشمنان اسلام است.

 

بررسی ریشه های تاریخی پدیده تکفیر

مساله تکفیر یک معضل فکری در جهان اسلام بوده و از ابتدای تاریخ اسلام همواره وجود داشته است. این اندیشه، بر بنیان های متعددی چون مبانی حدیثی، فکری-عقیدتی و تعصب استوار گشته است. بر این اساس و برای مبارزه با گسترش این تفکرات، راه حل هایی چون بازخوانی مفهوم اسلام و تعیین حدود آن پیشنهاد می شود. این راه حل ها، الزاماتی برای تعدیل و اصلاح تفکر تکفیری است.

 

فتنه خطرناک تکفیر

امروزه جهان اسلام از تکفیر و افراط گرایی رنج می برد و مسلمانان آگاه، از ابن بابت نگرانند؛ در حالی که خداوند متعال دین اسلام را دین وسیعی قرار داده است. این دین، آخرین دین پروردگار و دین مرضی عندالله است که تا قیامت ماندگار بوده و همه ادیان قبل از خود را منسوخ کرده است.

 

قرآن مجید کتابی است که سند و دلیل حقانیت دین اسلام بوده و همه کتب سماوی را منسوخ کرده است. اما امروز افرادی می خواهند گستره و وسعت این دین را تنگ کنند. پیروان این دین (اسلام) نزدیک به دو میلیارد نفر تخمین زده می شوند، اما افراد و گروه های تنگ نظر و بی علم -همان طور که در حدیث آمده: «احداث الاسنان وسفهاءالاحلام» (صحیح مسلم/باب التحریض علی قتل الخوارج) یعنی: «کسانی که عمرشان کم بوده و عقلشان رسایی ندارد»- می خواهند آموزه های این دین الهی را در جمعی که خود و امثال خود اعتقاد دارند، محدود کرده و بقیه مسلمانان را از دین خارج بدانند.

 

فتنه تکفیر

تکفیر یک فتنه خطرناک است؛ در حالی که اگر به قرآن کریم رجوع کنیم، این کتاب آسمانی می فرماید: «فان تابوا و اقاموالصلوه و اتوالزکاه فخلو سبیلهم» (توبه/۵) قرآن کریم، توبه، نماز و زکات را که از ارکان مهم دین هستند، مطرح کرده و دستور داده است که راهشان را باز بگذارید، زیرا این ها مسلمان اند. همچنین در جایی دیگر می فرماید: «فان تابوا واقاموالصلوه و اتو الزکاه فاخوانکم فی الدین» (توبه/۱۱). بنابراین، هرکسی که ایمان داشته باشد و به نماز و زکات معتقد باشد، قرآن او را برادر دینی ما قرار داده است.

 

تحقیق: هیات تحریریه اساس نیوز - سرویس مذهبی

مطالب مرتبط:

وضع قوانین اذان برای اوّلین بار در الجزایر

آمریکا روز دوشنبه تحریم‌های بیشتری را علیه ایران ا

 

ریاض درار ؛ نیروهای دمکراتیک سوریه به ارتش می پیون

فریضه حجاب از زبان دانشجویان مسلمان اوکلاهما

لندن؛ میزبان نمایشگاه محصولات غذایی حلال

در تقابل با کره‌شمالی ژاپن و آمریکا رزمایش مشترک ن

یک مقام امنیتی عرب از توطئه ای با محوریت مکه خبر د

سردار ایرانی:آمریکا از ایران درخواست حفظ آبرو کرده

هیأت آمریکایی برای آماده‌سازی دیدار ترامپ و کیم وا

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات