b_300_300_16777215_10_images_Cap223423459077ture.jpg

اساس نیوز : داعش بعد از این چه خواهد کرد ؟ حملات داعش در غرب ادامه خواهد داشت ؟  آیا القاعده دوباره سازمان می یابد ؟

اساس نیوز / "mepanews" : بنا به نظر کارشناسان , ادعاهای گروه داعش , با ظرفیت عملکردی کنونی این گروه همخوانی ندارد. تمرکز رسانه ها و سیاستمداران غربی به حملات تروریستی ای که در آمریکا و اروپا با الهام گرفتن از داعش و یا به دستور این گروه  به انجام رسیده اند , باعث شده است تا مرزهای نفوذ داعش قابل تشخیص نباشند.

از نظر کنسرسیوم تحقیق و آنالیز تروریسم , آینده داعش که مرکز ثقل خود را به طرف فیلیپین و آسیا جابجا نموده , نه در شهرهای غرب , بلکه اکثرا در شرق عراق و سوریه است .

 

"بین هیاهوی تبلیغاتی و حملاتی که صورت می گیرند , همخوانی وجود ندارد"

بنا به خبری که صدای آمریکا منتشر نموده است کنسرسیوم تحقیق و آنالیز تروریسم , حملاتی که در فاصله سه ماهه بین ماه های مه و سپتامبر در خارج از عراق و سوریه انجام گرفته و داعش مسئولیت آنها را برعهده گرفته بود را زیر ذره بین گرفته است . بر اساس نتایج این بررسی ها , بین تبلیغاتی که داعش در سطح جهانی انجام می دهد و حملاتی که به اجرا می گذارد ناهمگونی وجود دارد.

وریان هان , مدیر انتشاراتی کنسرسیوم در مورد این موضوع چنین می گوید : " پیش کشیده شدن خمله به غیرنظامیان اروپای غربی توسط داعش و توجه بیش از حد رسانه های عمده خبری به این حملات باعث شده است تا عناصر مهم استراتژی داعش به حالت ابهام درآید. ارزیابی های کنسرسیوم , به اندازه موانع پیش روی داعش , آمال آن را نیز روشن تر می سازد."

 

حملات در سه کشور شدیدتر می شود

بیش از نیمی از حملاتی که در خارج از عراق و سوریه اتفاق افتاده و داعش مسئولیت آنها را بر عهده گرفته در سه کشور فیلیپین , افغانستان و مصر روی داده اند .

در گزارشی که کنسرسیوم تحقیق و آنالیز تروریسم تحت عنوان " داعش : ارقام خارج از خلافت " منتشر نموده است نوشته شده که افغانستان , فیلیپین و مصر که کمتر مورد توجه غرب می باشند در راس کشورهایی قرار دارند که داعش در آینده در آنجا فعالیت خواهد کرد .

در نگاه اول چنین به نظر می رسد که حوزه مفوذ داعش در سطح جهانی رو به افزایش می باشد . داعش در فاصله 20 مه تا 22 سپتامبر سال 2015 مسئولیت 21 حمله در 7 کشور مختلف را بر عهده گرفت . در همان فواصل تاریخی در سال 2016 نیز این گروه مسئولیت 80 حمله در 21 کشور را بر عهده گرفت .

 

پتانسیل انجام حملات در 21 کشور

تعداد حملاتی که داعش در سال 2017 مسئولیت آنها را برعهده گرفت به 222 حمله رسیده است . یعنی می توان دید که در این سال تعداد حملات سه برابر شده و به 21 کشور گشترش یافته است . اما مشاهده می شود که 175 حمله ار 222 حمله فقط در سه کشور یاد شده به انجام رسیده اند . بر اساس آمار ثبت شده , داعش مسئولیت 99 خمله را در فیلیپین , 43 حمله در افغانستان و 33 حمله در مصر را برعهده گرفته است . حملات نیز فقط در سه منطقه از این سه کشور متمرکز بوده اند : شهر ماراوی در منطقه مسلمان نشین و خودمختار میندانائو در فیلیپین , ولایت ننگرهار افغانستان و شبه جزیره سینا در مصر.

 

کشورهایی هم هستند که داعش به انجام حملات در آنها ادامه نداد

مشاهده می شود که داعش در بعضی از کشورها به انجام حملات تروریستی ادامه نداد : به عنوان مثال , داعش در سال 2016 مسئولیت 6 حمله در بنگلادش را برعهده گرفته بود اما این رقم در سال 2017 به صفر رسید . همچنین داعش در سال 2015 مسئولیت 3 حمله در عربستان را برعهده گرفته بود لیکن امسال هیچ حمله ای در این کشور ترتیب نداد .

بر اساس گزارش کنسرسیوم , عدم توانایی داعش برای انجام حملات پی در پی در ماه های تابستان در همان مناطق , به معنی قابل ادامه نبودن این گروه می باشد .

در این گزارش , در رابطه با آینده داعش یک پرتره جایگزین ارائه شده است . منابع خبری غرب روی حملاتی که داعش در آمریکا و اروپا مسئولیت آنها را برعهده گرفته متمرکز می شوند . این وضعیت به شعله ورتر شدن تهدیدات داعش منجر گردیده و باعث می شود تا شناخت ظرفیت های این گروه با مانع مواجه شوند.

 

" سه حمله در غرب بسیار بیشتر از 70 حمله در شرق مورد توجه قرار گرفت"

در سال 2017  انگلیس شاهد سه حمله تروریستی بود که داعش مسئولیت آنها را برعهده گرفت . این حملات در رسانه های خبری غرب بیش از محاصره شهر ماراوی در فیلیپین و 70 حمله ای که داعش در فیلیپین مسئولیت آنها را برعهده گرفت مورد توجه قرار گرفت .

 

" حملات منتسب به داعش ادامه خواهد یافت"

سرویس های اطلاعاتی غرب پیش بینی می کنند که با وجود کاهش اراضی تحت کنترل داعش در عراق و سوریه , حملات منتسب به این گروه تا آینده ای نزدیک ادامه خواهد داشت . داعش که تمامی شهرهای بزرگ تحت کنترل خود در عراق و سوریه را از دست داده است در مناطق کم جمعیت مرزی بین دو کشور گرفتار شده است .

 

" القاعده , صبورانه در انتظار است "

بنا بر نظر کارشناسان , داعش در قبولاندن خود , اثبات تفاوت خود با القاعده  و جذب جنگجویان خارجی , از اصطلاح خلافت بخوبی استفاده کرد.

بنا به اظهار مسئولین اطلاعاتی فرانسه و بلژیک , تنها راه داعش برای حفظ اعتبار و بالاتر بودن از رقیب خود القاعده , انجام حملات زود به زود در غرب می باشد . به عقیده این مسئولین , اینکه اغلب حملات در غرب از طرف خود داعش انجام نشده و بیشتر آنها به الهام از حملات داعش به انجام رسیده اند نیز خود تا حدودی تسلی بخش است.

یکی از مسئولین رده بالای سرویس اطلاعاتی انگلیس در گفتگو با صدای آمریکا گفت:" وقتی برمی گردیم و به حملات پاریس در نوامبر سال 2015 می نگریم می بینیم که همزمان با آن حملات , تهدیدات داعش علیه غرب در بالاترین درجه می باشد".

این مسئول با بیان این که اکثر حملات توسط " گرگ های تنها "(هواداران داعش ) با امکانات محدود و حملات فرصت طلبانه به انجام رسیده اند ادامه داد که : حملاتی با این ویژگی ها , خاط افکار عمومی را راحت نمی کند اما اگرچه ممکن است عجیب به نظر برسد اما مردم باید در روشنایی این ایجاد شده از این اطلاعات , خاطر خود را آسوده دارند . در دراز مدت اما چیزی که مرا نگران می کند این است که از القاعده باید چه چیزی را انتظار داشته باشیم . القاعده دوباره سازمان می یابد و صبورانه در انتظار انجام حملات استراتژیک فوق العاده است .

25/592

منبع: " mepanews "

ترجمه سرویس بین الملل اساس نیوز / هلاکوئی

مطالب مرتبط:

به کار افتادن توپ جهنم داعش در موصل

 

لطفا در دعواهای سیاسی‌تان از ما هزینه نفرمایید!

دیدگاه وزیر کشور در خصوص به کارگیری اهل سنت در من

اظهارات بی‌سابقه اردوغان درباره آمریکا/ اوباما مج

ممنوعیت مصرف دخانیات در ترکمنستان

عضو سنای افغانستان: دفاتر سیاسی طالبان باید افزای

نقش قطر و کویت در تامین مالی گروه های تروریستی

تداوم دروغ پردازی با چاشنی تحریک

دولت چین و تبلیغات ضد حلال /ادامه ظلم به مسلمانان

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات