b_300_300_16777215_10_images_e177634694b5e5a78d59c71d358deff6b250782f.jpg

اساس نیوز: دنیای امروز شاهد رفتار خصمانه و به دور از انسانیت یهود نسبت به مسلمانان است تا جایی که در هر گوشه از جغرافیای جهان اگر به مسلمانان ظلمی روا داشته می شود، می توان ردپای آنها را مشاهده کرد. یکی از بارزترین این جنایات، ظلم و ستم یهودیان صهیونیست نسبت به مسلمانان مظلوم فلسطین است که سالهاست نقل محافل سیاسی و خبری است.

 

یهود، از آغاز با مسلمانان و پیامبر مکرم اسلام (ص) به دشمنی و خصومت پرداختند. برای بیان شدت دشمنی یهود با اسلام، خداوند متعال می فرماید: «ولتجدن اشد الناس عداوه للذین امنوا الیهود والذین اشرکوا و لتجدن اقربهم موده للذین امنوا الذین قالوا انا نصاری ذلک بان منهم قسسین و رهبانا و انهم لا یستکبرون». ترجمه: «مسلما یهودیان و کسانی را که شرک ورزیده اند دشمن ترین مردم نسبت به مومنان خواهی یافت و قطعا کسانی را که گفتند: ما نصرانی هستیم نزدیک ترین مردم در دوستی خواهی یافت زیرا برخی از آنان دانشمندان و راهبانی اند که تکبر نمی ورزند» (1).

 

دشمنی یهود از دیدگاه قرآن کریم

دین یهود و نصاری که توسط حضرت موسی و عیسی علیهماالسلام آورده شده است، از دیدگاه اسلام و قرآن یک دین الهی است، ولی بعد از رحلت حضرت موسی و عروج حضرت عیسی، مردم لجوج یهود و نصاری کتاب مقدس خویش را به میل خود تحریف کردند؛که نمونه آن از دیدگاه قرآن بیان شده است: «قالت الیهود عزیر بن الله و قالت النصاری المسیح ابن الله ذلک قولهم بافواههم» (2).

 

یهود و نصاری عقیده به ثنویت و دوگانه پرستی پیدا کردند. یهودی ها گفتند: «حضرت عزیر پسر خداست» و مردم نصاری گفتند: «حضرت مسیح پسر خداست»، اما قرآن می فرماید که این حرف آنهاست و واقعیت ندارد. قرآن کریم در جایی دیگر می فرماید: «وقالت الیهود والنصاری نحن ابناءالله و احبائه قل فلم یعذبکم بذنوبکم بل انتم بشر ممن خلق لمن یشاء و یعذب من یشاء» (3).

 

یهود و نصاری معتقدند که آنان فرزندان خدا هستند و نژادشان برتر از نژاد دیگران است ولی خداوند به پیامبرش می فرماید که به آنها بگو: «اگر چنین است او چرا شما را به گناهتان عذاب می کند». و یا در جای دیگری می فرماید: «و قالوا ان یدخل الجنه الا من کان هودا او نصاری تلک امانیهم قل هاتوا برهانکم ان کنتم صادقین». ترجمه: «گفتند: غیر از یهود و نصاری کسی دیگر داخل بهشت نمی شود ای پیامبر بگو بر این دعوی برهان بیاورید اگر راست می گویید» (4).

 

این چند نمونه از قرآن کریم درباره یهود ونصاری بود که با بررسی آنها به وضوح می توان شدت و گستردگی تحریف در این دو دین بزرگ و الهی را دریافت.

 

اسباب دشمنی یهود با اسلام

سبب اول: حسادت، تنگ نظری، جمود و تعصب یهودی ها که جزو طبیعت آنان شده بود.

سبب دوم: همان عقاید باطل، اخلاق پست و عادات بد یهود بود که قرآن مجید آن را مورد نکوهش قرار داده و پرده از تاریخ گذشته شان برداشته بود. اینکه آنان همیشه با انبیای الهی و دعوت ایشان مبارزه کرده و آنان را به قتل می رساندند. بر خداوند دروغ بسته و نسبت به مال و ثروت حریص بودند. از رباخواری با وجود نهی الهی دریغ نکرده، از خوردن حرام و مال مردم باک نداشتند و تورات را هم تحریف کرده و نسبت به زندگی دنیا، سخت دل بسته بودند و ... (5).

 

اگر به جای رسول اکرم (ص) یک رهبر سیاسی می بود؛ احتمالا از این وضعیت پیچیده (که در مدینه حاکم بود) بیم کرده و اگر با یهودی ها از در تملق، چاپلوسی و دوستی در نمی آمد، حداقل از برانگیختن خشم و دشمنی آنان پرهیز می کرد. اما آن حضرت (ص) پیامبری بود که با تبلیغ رسالت، اظهار حق و تشخیص آن از باطل و عدم سازش با فساد و گمراهی ماموریت داشت و مکلف بود که همه گرو ه ها و ملت ها را که یهود و نصاری نیز جزو آنان بودند به اسلام دعوت نماید؛ هر چند این دعوت، گران تمام شود و توام با مشکلات باشد.

 

آری، همین است روش پیامبرانه که تمامی پیامبران گذشته نیز مطابق آن عمل می کردند. همین است شیوه درست و همین است تفاوت اصلی میان خط سیاست و نبوت و رهبران سیاسی و ملی با پیامبران الهی و مرسل. این طرز عمل رسول اکرم (ص) با یهود، بر عقاید، اخلاق و زندگی یهود ضربه زد و آنان را علیه اسلام و مسلمین تحریک نمود. اینجا بود که یهود موضع خود را در قبال اسلام تغییر دادند و دشمنی و مخالفت سرّی و علنی را با اسلام آغاز کرده و وارد میدان مبارزه شدند.

 

نگاه دانشمند یهودی به تعالیم اسلامی

نویسنده و دانشمند یهودی (اسرائیل ولفنسون) عوامل و اسباب این مخالفت را منصفانه و دقیق بررسی نموده و می گوید:

«اگر تعالیم پیامبر اسلام فقط در حد مبارزه با بت پرستی می بود و یهود را به قبول رسالت خود مکلف نمی کرد، قطعا نزاعی میان یهود ومسلمانان در نمی گرفت. در آن صورت یهود به تعالیم پیامبر اسلام به دیده احترام و تقدیر می نگریستند و آن را مورد تایید قرار داده، با مال و جان مساعدت می کردند؛ تا اینکه بت ها را بشکند و عقاید مشرکانه را از بین ببرد. مشروط بر این که به خود یهود و دینشان تعرض نکند و آنان را مکلّف به پذیرفتن رسالت جدید ننماید. چرا که عقلانیت یهودی حاضر نبود در مقابل چیزی که آن را از دینش منصرف کند، تسلیم شود و به پیامبری که از بنی اسرائیل نباشد، ایمان بیاورد (6).

 

نکته آخر

 خداوند متعال در خصوص عدم تبعیت یهود از مسلمین می فرماید: «ولن ترضی عنک الیهود ولا النصری حتی تتبع ملتهم قل ان هدی الله هو الهدی ولئن اتبعت اهواءهم بعد الذی جاءک من العلم ما لک من الله من ولی ولا نصیر». ترجمه: «هرگز یهود و نصاری از تو راضی نخواهند شد [تا به طور کامل، تسلیم خواسته های آنان شوی] و از آیین [تحریف یافته] آنان پیروی کنی. بگو: "هدایت تنها هدایت الهی است" و اگر از هوی و هوس آنان پیروی کنی بعد از آنکه آگاه شده ای هیچ سرپرست و یاوری از سوی خدا برای تو نخواهد بود» (7).

از این بحث نتیجه می گیریم اگر نصرت و پیروزی برای مسلمانان است با تبعیت از دستورات اسلام و قرآن کریم و پیروی از سنت های پیامبر اسلام محقق خواهد شد.

.

تنظیم: عبیدالله جمالزایی، کارشناس علوم اسلامی

 

یادداشت ها:

1-مائده/82

2-توبه/30

3-مائده/18

4-بقره/111

5-نبی رحمت/ مولانا ندوی

6-تاریخ الیهود فی بلاد العرب/123

7-بقره/120

مطالب مرتبط:

روسیه یک گردان پلیس نظامی به سوریه اعزام میکند

ا

داعش مسئولیت حمله به کلیسای سریلانکا را برعهده گر

ا

وزیر دفاع ملی ترکیه:362 عضو داعش را به هلاکت رساند

ا

تظاهرات مخالفان قوانین اسلامی در امریکا

حدیث

 

اصل تقسیم دریای خزر مورد قبول است

غروب خلافت داعش

 

درباره به یک شبهه؛ عزرائیل یا ملک الموت؟

مولانا گرگیج :انتصاب وزیر و استاندار مهمترین خواست

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات