b_300_300_16777215_10_images_entehariii.jpg

?در کتاب لغت آمده است: انتحر الرجل ای نحرنفسه. آن مرد خودکشی کرد.(1)به طور کلی به انجام فعل اختیاری وآگاهانه وعامدانه که به مرگ انسان منتهی شود خودکشی می گویند.

پس اگر کسی به هر انگیزه ایی خودکشی کند ،هر چند درقالب حمله انتحاری باشد که به حسب ظاهر برای هدفی این کار را انجام می دهد گناه بزرگی انجام داده و درعالم آخرت استحقاق عذاب الهی راخواهدداشت.

اساس نیوز : حمله انتحاری در اصطلاح نوعی خودکشی به قصد دیگرکشی وصدمه زدن به غیر است. در این نوع ازخودکشی فرد دست به طراحی واجرای یک برنامه تخریبی می زند که طی آن خود را وسیله آسیب زدن به دیگران قراردهد وازبین ببرد.

عامل حمله انتحاری دارای هدفی است وی برای هدفش دست به طراحی واجرای یک برنامه تخریبی می زند که منجربه مرگ خودش ودیگران می شود.

درهیچ یک از غزوات پیامبر(ص)،سپس در فتوحات اسلامی ودر سخت ترین شرایط جنگی وفشار دشمن، کسی ازمجاهدان اسلام قبل ازجنگیدن با کفارخود را بدست خود نکشته، برخلاف انتحاری های امروزی که وقتی شرایط برایش سخت می شود خود را منفجر می سازد.

?آیاعملیات انتحاری در اسلام اصل واساس دارد؟

 

انتحاریا خودکشی به صورت عام و به هرنوعی که باشد به اتفاق علمای اسلام حرام وازگناهان کبیره شمرده شده که فاعل آن مستحق دوزخ است.

?انتحاری در منظر قرآن

خداوند متعال در سوره نساءآیه29 می فرمایند" ولاتقتلوا انفسکم ان الله کان بکم رحیما" خویشتن رامکشیدکه الله نسبت به شمامهربان است.(2)

خداوندمتعال در سوره انعام آیه151 می فرمایند:وجانی راکه الله کشتنش را حرام نموده است جزبه حق مکشید.(3)

علمای کرام فرموده اند:شخصی که خودکشی می کند گناهش بالاترازکسی است که شخص دیگری را می کشد.زیرا وی از یک جانب فاسق شده وازجانب دیگر برنفس خود تجاوز کرده است.حتی برخی ازعلماء غسل وتکفین و نماز خواندن بر وی را ناجایزگفته اند.(4)

?انتحاری از منظر پیامبراسلام

پیامبراسلام می فرمایند:کسی که خود را از بالای کوهی بیاندازد وخودکشی کند این شخص در آتش دوزخ می باشد وبرای همیشه به عذاب فروانداختن در دوزخ عذاب داده می شود و کسی که با نوشیدن زهر خودکشی کند، این زهر دردستش قرار داده می شود و برای همیشه در دوزخ زهر می نوشد وکسی که به وسیله آهنی خودکشی کند ،در دوزخ برای همیشه این آهن در دستش قرارداده می شود وآن رابه شکم خود فرو می برد.(متفق علیه)

درعملیات انتحاری امروزی شخص انتحاری اول خود رامنفجرمی کند .طوری که خیلی جاها دیده شده که شخص انتحاری به دشمن هیچ آسیبی نرسانده بلکه خود به بدست خودش کشته شده است. این عمل انتحاری مصداق حدیث فوق(خودکشی)می باشد.

?هدف ازجهاد حمایت اسلام

هدف ومقصد ازجهاد در مقابل کفار ،حمایت ومصلحت اسلام ومسلمانان است .در حالی که شخص انتحاری اول خودرا نابود می کند، سپس سایرمسلمانان را. جهان شاهد این حقیقت است.

  داخل شدن مجاهدان صدر اسلام در صفوف دشمن معنای انتحاری را نمی دهد. زیرا هدف شان در قدم اول کشتن کفار بود که برخی بعد از قتال یا جام شهادت را می نوشید ویا هم غازی بر می گشت.

?تزریق فکر تکفیری

اکثرا نوجوانانی که برای عملیات انتحاری سازمان دهی می شوند ،به آنان فکر تکفیری تزریق می گردد که گویا غیر از ایشان همه مردم کافر ومرتد ویا منافق اند وجان ومال شان مباح است .چون احساسات این نوجوانان بر علم وبصیرت غلبه می کند ،چشم بسته به عملیات انتحاری حاضر می گردند.آنها نه تنها در شهرها وراه ها بلکه در مساجدالهی هم این عمل شنیع رامرتکب می شوند.

?هزینه های هنگفت انتحاری

وقتی به هزینه یک عمل انتحاربنگریم متوجه می شویم که ده ها هزار دلار مصرف شده که از توان مقاومت مردمی به مراتب بالاست. از اینجا انسان عاقل در می یابدکه هزینه های عملیات انتحاری را بجز دشمنان اسلام(یهود ،نصاری) کسی دیگر متحمل نمی شود.

?فتوای علمای معاصردر مورد عمل انتحاری

?علمای بزرگ اسلام عصرحاضردر موردانتحاری می فرمایند:این گونه عملیات خودکشی است والله تعالی فرموده:که خود را مکشید وهمچنان رسول گرامی فرموده:کسی که بوسیله چیزی از دنیا خودکشی کند ،در روز قیامت بوسیله همان چیز عذاب خواهد شد.متفق علیه

?برای ثبوت این گونه عملیات(انتحاری)هیچ گونه دلیل صحیح وصریحی در دین مقدس اسلام وجود ندارد.

?رد براستدلال تایید کنندگان عملیات انتحاری

?داستان های اصحاب اخدود وبراء(رض)

در داستان اصحاب اخدود،پسر موحد به پادشاه مستکبرگفت:که اگربسم الله رب الغلام بگوید یعنی در حضورمردم به الله تعالی اعتراف کند می تواند قادر به کشتن وی گردد.در این داستان هیچ دلیلی برای عملیات انتحار وخود کشی وجود ندارد .زیرا پسر بدست پادشاه ظالم  کشته شد.

?داستان براء

در داستان براء وقتی یارانش او را توسط منجیق به داخل قلعه کفار پرتاب کردند ، البته بخاطر باز نمودن دروازه قلعه،و چنین هم شد زیرا وی موفق به کشتن چندین تن از کفار در داخل قلعه شد وتوانست دروازه قلعه را به روی مجاهدان باز کند و همه وارد آن شوند و قلعه را فتح کنند.براءرضی الله در این واقعه سلامت از میان دشمن بیرون آمد.پس در کجای این واقعه انتحاراست؟

?ارزش حیات مسلمان

حیات انسان مسلمان بزرگترین نعمتی الهی است که الله تعالی آن را برای رسیدن به تکامل وصعود به قلعه های رفیع وعالی بندگی به انسان عطا فرموده است.از این رو نه تنها دیگران نمی توانند صدمه ای به این نعمت الهی وارد سازند، بلکه خود شخص نیز به هیچ عنوان حق ندارد آن را از بین ببرد.

?بر انسان واجب است پیوسته ازجان خویش پاسداری ومحافظت کند. زیرا مالک اصلی انسان خداود متعال است ونفس انسانی امانت الهی است،از این رو باید از این امانت خوب محافظت کرد و از بین بردن آن خیانت در امانت الهی است.

?آری خودکشی در شریعت اسلامی به معنای عقب نشینی از نیل به غایت کمال بندگی وسقوط به وادی حسرت وناکامی است.به این جهت این عمل ازنظراسلام حرام ومحکوم است.

? ورود فرد انتحاری به بهشت ممنوع

? عن أبي هريرة، قال: شهدنا مع رسول الله صلى الله عليه وسلم حنينا، فقال لرجل ممن يدعى بالإسلام: «هذا من أهل النار»، فلما حضرنا القتال قاتل الرجل قتالا شديدا، فأصابته جراحة، فقيل: يا رسول الله، الرجل الذي قلت له آنفا: «إنه من أهل النار» فإنه قاتل اليوم قتالا شديدا، وقد مات، فقال النبي صلى الله عليه وسلم: «إلى النار»، فكاد بعض المسلمين أن يرتاب، فبينما هم على ذلك إذ قيل: إنه لم يمت، ولكن به جراحا شديدا، فلما كان من الليل لم يصبر على الجراح، فقتل نفسه، فأخبر النبي صلى الله عليه وسلم بذلك، فقال: «الله أكبر، أشهد أني عبد الله و رسوله»، ثم أمر بلالا فنادى في الناس: «أنه لا يدخل الجنة إلا نفس مسلمة، وأن الله يؤيد هذا الدين بالرجل الفاجر.

✅ ابوهریره نقل می کند همراه پیامبرخدا صلی الله علیه وآله وسلم در جنگ حنین بودیم. آن حضرت درباره مردی که مدعی اسلام بود فرمود او اهل آتش است. (گذشت) تا زمانی که جنگ آغاز شد و این مرد جنگ سختی کرد تا اینکه مجروح شد؛ به پیامبرخدا گفتند یا رسول الله این مرد مجروح، همان کسی که فرمودید او اهل آتش است در حالی که امروز جهاد سختی کرد و کشته شد! پیامبرخدا صلی الله علیه وآله فرمودند: او اهل آتش است. عده ای از مسلمانان دچار تردید شدند تا اینکه گفته شد او مجروح شده است. شب هنگام، آن شخص بر جراحت صبر نکرد و خودکشی کرد؛ وقتی خبر خودکش به آن حضرت رسید فرمود الله اکبر شهادت می دهم که من فرستاده و بنده خدا هستم. سپس به بلال دستور داد که فریاد بزند که کسی جز مسلمان وارد بهشت نمی شود؛ امروز خدای سبحان دین خودش را با یک فرد فاجر نصرت بخشید.

✍️ گروه های تکفیری به گمان کشتن کافر و مشرک، با همراه داشتن مواد منفجره، خود و مسلمانان را می کشند. طبق روایت مذکور چنین شخصی به طریق اولی وارد بهشت نخواهد شد؛ زیرا فردی که خودکشی می کند تنها خود را می کشد اما فرد انتحاری نه تنها خود بلکه مسلمانان را نیز به قتل می رساند.

? آتش جهنم در انتظار فرد انتحاری

? عنِ النَّبِيِّ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ الَّذِي يَطْعَنُ نَفْسَهُ إِنَّمَا يَطْعَنُهَا فِي النَّارِ، وَالَّذِي يَتَقَحَّمُ فِيهَا يَتَقَحَّمُ فِي النَّارِ، یَخْنُقُ نَفْسَهُ يَخْنُقُهَا فِي النَّارِ.

♻️ پیامبرخدا صلی الله علیه وآله وسلم فرمودند: کسی که نفس خود را (در دنیا) مجروح کرده و بکشد در آتش جهنم نیز مورد طعن قرار می گیرد؛ کسی که نفس خود را به هلاکت بیاندازد در آتش جهنم هلاک خواهد شد؛ کسی که نفس خود را خفه کند در آتش جهنم نیز خفه خواهد شد.

 

✍️ از آنجائی که گروه های تکفیری به گمان کشتن مشرکین، مسلمانان بی گناه را کشته و در کشورهای اسلامی فتنه به پا کرده و اسلام هراسی را در دنیا به با آورده و دشمنان اسلام (استکبار جهانی و غرب) را منتفع کرده اند، عملیات های آنان نه تنها استشهادی نیست بلکه نوعی خودکشی و انتحار است.

? منابع:

 [1]لسان العرب  5/195.

2-سوره نساء29       

3-سوره انعام151

4-ابن عابدین1/584

5- صحيح البخاري؛ ج 4؛ ص 72؛ ح 3062.

6-صحيح مسلم؛ ج 1؛ ص 105؛ ح 111.

7- مسند أحمد ط الرسالة؛ ج 15؛ ص380؛ ح 9618.

8- صحيح البخاري؛ ج 2؛ ص 96؛ ح 1365. (عبارت «وَالَّذِي يَتَقَحَّمُ فِيهَا يَتَقَحَّمُ فِي النَّارِ» در صحیح بخاری نیست.

9-  صحيح مسلم؛ ج 1؛ ص 103؛ ح 47؛ جناب مسلم با عبارتی دیگر نقل می کند «وأن من قتل نفسه بشيء عذب به في النار، وأنه لا يدخل الجنة إلا نفس مسلمة» کسی که خودکشی کند در آتش جهنم عذاب خواهد شد و احدی جز نفس محترمه وارد بهشت نخواهد شد.

تحقیق و گردآوری در سرویس مذهبی اساس نیوز

 

 

 

مطالب مرتبط:

«گلاب منگل» والی ننگرهار و مشاور رئیس جمهور افغانس

روسیه بخش های مهمی از هوا و آب های مدیترانه را بست

علمای اهل سنت عراق: توافق هسته ای ایران، پیروزی ام

انفجار و تخریب مساجد از صفات چه کسانی است؟

شبه نظامیان قفقازشمالی تاکتیک داعش رابکار می برن

تشکیل تیم ترور علیه ایران توسط بحرین

روسیه از نشست آتی رهبران آمریکا و کره شمالی در سنگ

علل و پیامدهای موضعگیری اتحادیه ء اروپا بر علیه تر

ابتکار دانشجویان شیعه و سنی در عید قربان

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات