b_300_300_16777215_10_images_773x435_3872666666773.jpg

اساس نیوز : داعش شکست خورده پس از این چه خواهد کرد ؟ آیا به حیات خود ادامه خواهد داد ؟

اساس نیوز / "haberayyıldız" : گروه تروریستی داعش پس از شکست در سوریه چه راهی را در پیش خواهد گرفت ؟

1--همچنانکه می دانیم گروه تروریستی داعش در سوریه کاملا شکست خورد. این گروه تروریستی پس از این لحظه چه مسیری را می تواند برای خود ترسیم نماید ؟ آیا " تبدیل شدن به یک گروه زیرزمینی و انجام حملات تروریستی " می تواند یکی از این احتمالات باشد ؟

تخمین زده می شود که تا به امروز حدود 30 هزار جنگجوی خارجی به این گروه تروریستی ملحق شده است . در درگیری های اخیر در موصل و رقه چیزی که جلب توجه نمود حضور زیاد شبه نظامیان خارجی در گروه داعش بود . شبه نظامیان این گروه در پی شکست در عراق و سوریه احتمال دارد سه راه را در پیش بگیرند :

اول؛ تصور بر این است که بخشی از اعضای داعش در عراق و سوریه باقی بمانند . احتمال بر این است که آنها با شبه نظامیان محلی درهم آمیزند و به حملات چریکی دست بزنند و یا اینکه به یک گروه زیرزمینی تبدیل شوند و به انجام حملات تروریستی اقدام نمایند . در چنین شرایطی آنها اکثرا در عراق , سوریه و کشورهای همجوار اقدامات تروریستی خود را به انجام خواهند رساند.

دوم؛ به کشورهای خود بازگردند. شاید بخشی از آنهایی که به کشورشان باز می گردند در اقدامات تروریستی مشارکت نکنند . اما بخشی از آنان ممکن است دست به اقدامات تروریستی و خرابکارانه ای دست بزنند که ثبات کشور را مختل نماید . تونس , کشورهای آفریقای شمالی , روسیه , قفقاز و بعضی از کشورهای آسیای میانه می توانند در این گروه جای بگیرند . همچنین بازگشت 6 هزار شبه نظامی داعشی که از اروپا به این گروه پیوسته اند می توانند تهدید بزرگی برای این کشورهای اروپایی ایجاد نمایند .

سوم ؛ این احتمال نیز هست که شبه نظامیان داعشی حاضر در سوریه و عراق به مناطق دیگری که درگیری وجود دارد جابجا شوند .شاید  شبه نظامیان مذکور به مناطقی نظیر لیبی , افغانستان , یمن , شبه جزیره سینا , قفقاز شمالی , آسیای شرقی , جمهوری دموکراتیک کنگو , میانمار و فیلیپین  بروند . چنین ارزیابی می شود که رفتن این شبه نظامیان به آن کشورها , باعث قویتر شدن و تغییر جهت گروه های جهادی فعال در آن مناطق و وقوع درگیری های ویرانگر تازه خواهد شد .

نتیجه اینکه , داعش در عراق و سوریه شکست خورده و بخش کثیری از اراضی تحت کنترل خود را از دست داده است . ولیکن , در مناطق مختلف دنیا و بویژه در شرق میانه میدان های جنگ وجود دارند . داعش احتمالا با تشکل چریکی یا زیرزمینی به مناطقی خواهد رفت که کنترل دولت مرکزی بر آن مناطق ضعیف می باشند . تاوقتی که بعضی از کشورها از طریق گروه های تروریستی به جنگ نامتقارن ادامه می دهند گروه هایی همچون داعش با تغییر عنوان و ظاهر , به موجودیت خود ادامه خواهند داد.

 

2—حال که داعش شکست خورده , انتظار چه نوع تغییری را در سوریه دارید ؟ نیروهای دموکراتیک سوریه رقه را تحت کنترل خود گرفتند . آیا امکان دارد همانند عراق , در سوریه نیز در صدد تشکیل یک دولت کرد برآیند؟

از حضور داعش در سوریه , حزب اتحاد دموکراتیک (به کردی: PYD,Partiya Yekîtiya Demokrat) که شاخه گروه پ.ک.ک می باشد بیشترین بهره را برد . تقریبا تمامی اعضای نیروهای دموکراتیک سوریه را اعضای همین گروه " PYD " تشکیل می دهند . بهرحال ترکیه در بخشی از مرز خود با سوریه , با گروه تروریستی پ.ک.ک همسایه است . در حال حاضر گمان بر این است که گروه های  PKK/PYD  دارای حدود  80 هزار نیروی شبه نظامی مسلح می باشند. این گروه ها برای اعلام فدراسیون در شمال سوریه اقدام سه مرحله ای را پیش بینی نموده اند که مرحله اول آن اجرا گردید و در مرحله آخر پارلمان های ایالتی و یک پارلمان مرکزی تاسیس خواهند کرد که اگر چنین شود در شمال سوریه نیز موضوع برگزاری همه پرسی استقلال محتمل خواهد بود.

هدف از آن همه پرسی استقلال نیز بنا نمودن به اصطلاح یکی از پایه های چهارگانه کردستان در سوریه است . هدف نهایی این است که اسرائیل در خاورمیانه به آرامش برسد و منابع منطقه توسط قدرت های جهانی بلعیده شوند . برای امنیت ترکیه , سوریه و عراق لازم است که  PKK/PYD  در شمال سوریه نابود شوند .

نویسنده : دکتر  İlhan Yılmaz Cömert  , کارشناس مسائل خاورمیانه موسسه قرن 21 ترکیه

25/585

منبع: "haberayyıldız"

ترجمه سرویس بین الملل اساس نیوز / هلاکوئی

 

 

مطالب مرتبط:

همکاری نظامی روسیه با طالبان

ثبوت ماه رمضان و احکام روزه ماه شعبان

ادعای زنده بودن سرهنگ فراری تاجیک عضو ارشد داعش

حضور پررنگ زنان در مسابقات اتومبیل رانی عربستان

چرا مسلمانان به کشورهای غربی فرار می کنند؟

استعفای بیش از ۶۰ افسر عربستانی

کره شمالی: به هر حمله‌ای از سوی آمریکا، پاسخ می‌ده

خروج غیرمنتظره سفیرعربستان از مصر

ا

بخش‌هایی از شهر فراه افغانستان به دست طالبان افتاد

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات