b_300_300_16777215_10_images_9744maryam585_329.jpg

اساس نیوز: مقامات تاجیکستان درحال حاضر درتلاش هستند تا کودکان اعضای داعشی تاجیکستانی را از عراق وسوریه به تاجیکستان بازگردانند.

به گزارش سایت" سنترال آسیا.نیوز" ، نادین بهرام نویسنده تاجیک طی مقاله ای به بررسی وضعیت کودکان داعشی های تبعه تاجیک درسوریه وعراق پرداخته است. دراین مقاله آمده است: در ماه آگوست تلویزیون روسیه از وضعیت دختربچه ای تاجیک در یتیم خانه ای در عراق گزارشی را نشان داد.

  این گزارش مقامات تاجیکستان را به تکاپوی بازگرداندن این دخترک و دیگر کودکان تاجیک مشابه آن واداشت.

درفیلم نشان داده شده در تلویزیون روسیه ، مریم دختر تاجیک نه ساله اعلام می کند که از والدین تاجیک در مصر متولدشده است. خانواده مریم از سوریه به داعش پیوسته اند. مریم نه ساله افزود که یک خواهر و برادر کوچک نیز داشت. براساس اعلام این دخترکم سن وسال تاجیک همگی اعضای خانوده وی کشته شده اند.

چگونگی پیوستن تاجیک ها به داعش:

  بیشتر اعضای داعشی تاجیک از روسیه به این گروهک تروریستی تکفیری پیوسته اند. داستان مریم نه ساله تاجیک هم بدین گونه است که والدینش از روسیه به مصر رفته اند و از مصر هم به سوریه منتقل شده اند.

  عمرجان امام علی سخنگوی وزارت کشور تاجیکستان در مصاحبه با خبرگزاری کاروانسرای گفته است: برگرداندن کودکان تاجیک از سوریه وعراق دشواری های زیادی دارد، به طور مثال درپرونده مریم هم با این مشکلات روبروهستیم، چراکه وی حتی در تاجیکستان هم متولد نشده است واین پیگیری تلاش ما را برای بازگرداندن وی به کشور با مشکل روبرومی کند.

طبق گزارش دولت تاجیکستان از سال 2005 میلادی تا ماه می 2017 میلادی مسئولین این کشور توانسته اند 19 خانواده تاجیک را ازسوریه وعراق به تاجیکستان بازگردانند.

اما طبق گزارش سازمان ملل در سوریه وعراق 234 خانواده تاجیکستانی در کنار تروریست ها هستند والبته در بین آنها 252 کودک هم دیده می شوند.

b_400_400_16777215_10_images_9721______.jpg

زندگی زنان وکودکان در دستان دیگر شورشیان:

زندگی زنان وکودکان داعشی های تاجیکستانی در سوریه وعراق بعد از مرگ شان ( مرگ مردان تاجیک عضو داعش)بسیار دردناکتر وسخت تر هم می شود. با توجه به افزایش شمار کشته شدگان داعشی هیچ کس نمی داند کودکان آنها به چه سرنوشتی دچار می شوند.

  عمرجان امام علی سخنگوی وزارت کشور تاجیکستان در مصاحبه با کاروانسرای افزود: دولت تاجیکستان علاقمنداست تا با همکاری دولتهای عراق وسوریه تمامی کودکان تاجیک را به کشور بازگرداند، اما مافقط اطلاعات یک کودک به نام مریم را داریم.

خانم رجب ماه حبیب الله زاده بازرس حقوق کودکان هم در یک کنفرانس خبری در ماه اوت در دوشنبه پایتخت تاجیکستان اعلام کرد، برای اینکه به کودکان در سوریه وعراق کمک کنیم، آنها باید به ما مراجعه کنند اما این تاکنون اتفاق نیافتاده است.

   اگر این کودکان به ما مراجعه کنند ما ونیز سازمانها وارگانهای مربوطه به این کودکان نیازمند کمک مشاوره ها وکمکهای حقوقی وروانشناسی را ارائه خواهیم کرد.

  والدین تاجیکستانی که فرزندان رادیکال شده آنها به همراه نوه هایشان در سوریه وعراق به داعش پیوسته اند، امیدوارند خانواده هایشان را دوباره دور هم جمع کنند.

طبق گزارش مرکز مطالعات راهبردی نهاد ریاست جمهوری تاجیکستان  از سال 2015 میلادی از میان 1141 تاجیکستانی به عضویت داعش درآمده  سیصد شهروند تاجیک تاکنون کشته شده اند.

رنج ها از بی اطلاعی:

 در شهرها وروستاهای مختلف تاجیکستان ، والدین تاجیک از سرنوشت فرزندان خود که تحت تاثیرتبلیغات استخدام کنندگان داعش به عضویت داعش درآمده اند بی خبراند. این والدین نگران ابتدا از انتخاب راه نادرست فرزندانشان وبعد هم وازاین بی خبری در عذاب هستند.

  خانم مایرام بی عالموا شهروند تاجیک ساکن منطقه کولیاب استان خاتلون هر روزبه تماشای شبکه های روسی زبان می پردازد به این امید که تصویر دخترش را ببیند. گلرو دختر وی در سال 2015 میلادی به همراه شوهرش و نیز سه فرزندانش به داعش در سوریه ملحق شده بود.گلرو همچنین در سوریه چهارمین فرزندش را نیز بدنیا آورده بود.شوهر گلرو در نبردهای داعش کشته می شود، وی حتی فرزند تازه بدنیا آمده اش را نیز ندیده بود.

خانم مایرام بی عالموا همچنین گفت: دخترش به ندرت به وی زنگ میزد ودر آخرین تماس هم گفته است که بعداز گذشت چهل روز ازتولد فرزندش در سوریه دوباره ازدواج کرده است.

این خانم دردکشیده تاجیک در ادامه افزود ،به امید دیدن مجدد دخترش در جلوی در خانه می خوابد.

کودکان نباید جنگ را ببینند:

اما عظیم جان علی مردان اف دیگر شهروند تاجیک هم از منطقه قبادیان استان خاتلون هشت عضو خانواده اش  (فرزندان،عروس ونوه هایش) رادر سال 2014 بخاطر داعش ازدست داده است.

وی که دبیر ورزش می باشد گفته است چرا نوه هایش هم باید در منطقه خونریزی وجنگ باشند؟ وی حتی گفته است حاضر است با هزینه خودش به ترکیه برود وگم شده هایش را پیدا کند.

لازم به ذکراست 73 شهروند تاجیک از منطقه  قبادیان استان خاتلون در جنوب تاجیکستان به عضویت داعش درآمده اند .

ازدست دادن برادر:

خانم عاشورما سعیده ولیوا از ناحیه باختر استان خاتلون هم برادرش محمدشریف سی ساله را در سوریه از دست داده است. براساس اعلام این خانم وقتی برادرش در سال 2014 میلادی کشته شد، زن برادرش را به اجبار به ازدواج با دیگر عضو داعشی درآورده بودند.

همه خانواد های تاجیکستانی که بخاطر داعش افرادی را ازدست داده اند،امیدوراند که فرزندان ویا خویشاوندان فریب خورده وبه داعش پیوسته آنها به وطنشان برگردند.

 ترجمه سرویس بین الملل اساس نیوز

 

مطالب مرتبط:

بانوی فعال اهل سنت : امام حسین در راه دفاع از دین

معاون اول رئیس جمهور به آنکارا می رود

مولوی محمد مکفی:جوانان به مهم ترین هدف اقدامات انح

گریه های بچه شش ساله پدر را از اعدام نجات داد

احتمال رویارویی نظامی اسرائیل و روسیه

عناصر داعش در کمین خود گرفتار شدند

درخواست وزارت اوقاف اقلیم کردستان برای عدم ثبت دین

ا

وقتی امام جماعت کعبه در حق آمریکای امپریالیست دعای

شیرزنان فلسطینی و انتفاضه سوم

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات