b_300_300_16777215_10_images_kurdistan1545.jpg

اساس نیوز ،دکتر جلال الدین سیدی : روز دوشنبه سوم مهر ماه نودو شش صفحهء جدیدی در تاریخ منطقهء خاورمیانه گشوده می شود.

این همان روزی است که مسعود بارزانی رئیس حکومت خودگردان کردستان عراق بعد از چندین بار اقدام عقیم و خیزش ناکام در جهت اعلام جدائی بخش های بسیار مهمی از خاک کشور عراق که تحت حاکمیت حزب و عشیره اش بود، نهایتا برای عملی کردن نقشهء خود انتخاب کرده است.

     تقریبا هفت ماه پیش بود که مسعود بارزانی در مصاحبه‌ با روزنامه آلمانی «فرانکفورتر آلگماینه» اعلام کرد: «در 25 سپتامبر2017 (سوم مهر 1396) رفراندوم استقلال منطقه خودمختار کردستان از دولت مرکزی عراق برگزار خواهد شد».

   این سخنان بارزانی هفتاد و دو ساله و رئیس حزب دمکرات کردستان عراق با واکنش‌های منفی همسایگان وهمچنین خیل عظیمی از شهروندان عراقی روبرو گردید. هیمن هورامی، مشاور مسعود بارزانی، اعلام کرده است که رفراندوم در مناطق مورد مناقشه با حکومت مرکزی یعنی کرکوک، خانقین، مخمور و سنجار نیز برگزار خواهد شد.

    درگذشته ئی نزدیک نیز چندین بار پس از اعلام برگزاری رفراندوم و علیرغم حمایت نتانیاهو از آن، بارزانی نتوانسته بود گامی در جهت تحقق آرزوی بنیانگذاری دولت کردستان بزرگ متحد اسرائیل  پیش رود.  در این خصوص "آریل پولستین" یک شخصیت برجسته در حزب راست افراطی اسراییل، گفته بود: کردها هرگز فراموش نخواهند کرد که دولت صهیونیست از آنها حمایت کرده است. در نتیجه، زمانی که یک کردستان مستقل ایجاد شود، پرچم اسرائیل در آنجا برافراشته خواهد شد و دو بازیگر تبدیل به متحدان خوبی برای یکدیگر خواهند شد.

    عکس العمل همسایگان عراق و در راس آن ترکیه باعث پس رانده شدن او گردید. غربی ها و در راس آن آمریکا هر بار زمان را برای این کار مناسب ندانسته بودند. این به مفهوم آنست که آمریکائی ها با تجزیهء عراق موافق اند و تنها زمان اینکار را فرا نرسیده می دانند

   . وقتی بیاد بیاوریم که فلسفهء اشغال عراق توسط آمریکا ومتحدینش چیزی جز تجزیهء عراق و سایر کشورهای همسایه اش تحت عنوان پروژهء "خاورمیانهء جدید" نبوده است و حال بارزانی با  بی صبری علیرغم هشدار های آمریکا درصدد اعلام پیش از موعد آغاز این تجزیهء خونبار است، واگنی  از یک قطار در نظر تداعی می شوند که از لوکوموتیو درحال جلو زدن است. بی تردید حاصل این سبقت چیزی جز خارج شدن از ریل و واژگونی نخواهد بود.

   این که چرا اسرائیل تمام قد از بارزانی و تشکیل دولت مستقلش حمایت می کند جوابی ساده دارد. زیرا رژیم غاصب قدس صاحب اصل پروژه ئی است که بارزانی قرار است اجرایش کند.

    پروژه ئی که در آغاز نام "طرح خاورمیانهء بزرگ" داشت، سپس نام "خاورمیانهء جدید" به خود گرفت، پس از مدتی معلوم شد که هدفش اجرای پروژهء به اصطلاح "کردستان بزرگ" است و اینک عیان گردیده که چیزی جز یک فاز از پروژهء "اسرائیل بزرگ" نیست .

    در حالیکه بارزانی این بار مصمم است به هر قیمتی کلید تجزیهء عراق با به صحنه آوردن نمایش رفراندوم در روز دوشنبه سوم مهر نودو شش  مصادف با بیست و پنجم سپتامبر یا ایلول را بزند و پرچم های اسرائیل و اقلیم کردستان در کنار هم در محل رفراندوم در باد می رقصند، منطقه آبستن فاجعه ئی جدی است.

b_400_400_16777215_10_images_87558866.jpg

   بیست وپنجم ایلول که بارزانی آن را از ماهها پیش روز مقدسی برای رفراندوم تعیین کرده است  در گاهشمار قوم  یهود به نام "روز آفرینش" نامگذاری شده و از نخستین رویدادهای مهم گاهشمار یهودی محسوب می‌شود. احتمالا استقبال مشترک مسعود بارزانی و حامیان اسرائیلی‌اش از برگزاری همه پرسی در این تاریخ ناشی از جایگاه منحصر به فرد این روز در گاهشمار یهودی است.

   روابط خانواده مسعود بارزانی با اسرائیل به سال های بسیار دور و دوران ریاست ملا مصطفی بارزانی بر عشیره بارزانی برمی گردد. اولین سفر ملا مصطفی بارزانی پدر مسعود بارزانی به اسرائیل در سال 1968 انجام گرفت. او در این سفر به طور رسمی مورد استقبال قرار گرفت و در میهمان‌خانه دولتی اقامت کرده، دیدارها و مذاکراتی را با مائیر عمیت رئیس وقت موساد انجام داد.

    به هرحال این که دولت آیندهء بارزانی پیوندی ویژه با رژیم صهیونیستی خواهد داشت جای انکار و شبهه ندارد. این را همهء دولت های غربی پشتیبان بارزانی هم بخوبی واقف اند. اما آیا دولت های پشتیبان بارزانی نمی دانند جمهوری اسلامی هرگز یک همسایهء متحد تمام عیار با رژیم صهیونیستی را پشت دیوار های خانهء خویش تحمل نخواهد کرد.

    آیا بارزانی بدون علم به حساسیت جمهوری اسلامی به این موضوع که برجسته ترین خط قرمز استراتژیک اش را تهدیدات رژیم صهیونیستی و همپیمانی طرف مراوده اش با آن تشکیل می دهد اقدام به اجرای تانگو با اسرائیل در مقابل دیدگان ایران می کند؟ براستی منشاء این همه جسارت،جهالت است یا چیزی فراتر از آن؟

   درتمام مدتی که آمریکا درحال نابودی بنیان های سخت افزاری ونرم افزاری ارتش عراق بود، بارزانی مشغول سوهان کشیدن بر پایه های اقتدار وحاکمیت دولت مرکزی عراق بود. وقتی دولت پسا صدام در بغداد مشغول تعقیب و گریز افسران بعثی و بقایای حزب بعث در مناطق سنی نشین عراق بود، بارزانی مدتها بود از سنی بودن استعفا داده و ظاهرا دیگر خود را مقید به هیچ مذهبی نمی دانست و از طرح سه قسمت کردن عراق به شیعه نشین،سنی نشین و کرد نشین حمایت می کرد.

    وقتی هم که داعش پا به میدان بازی در عراق گذاشت، بارزانی با زیرکی بیرحمانه ئی بجای درگیر شدن با داعش با آن به توافق رسید و با استفاده از مشغول بودن دولت مرکزی به دفع تهدید داعش، درجهت تقویت بنیهء نظامی ارتش جدیدالتاسیس خود، انبار سازی سلاح و زاغه های مهماتش نهایت استفاده را نمود.

   در تمام این مدت هم ایران وهم ترکیه از بارزانی وحکومت خودمختارش تمام قد حمایت می کردند. ایران و ترکیه بزرگترین شرکای تجاری حکومت خودمختار اقلیم کردستان عراق بودند.

  ترکیه حتی پیشمرگه های بارزانی را آموزش می داد تا بارزانی بتواند هرچه زودتر ساختار شبه نظامی پیشمرگه های خود را تبدیل به یک ارتش کلاسیک قادر به واکنش درمقابل ارتش های منظم بکند. معلوم نیست در آن هنگام چه در سر استراتژیست های دو دولت بزرگ همسایهءعراق می گذشت!

     برای نگارنده قابل تصور نیست که استراتژیست های همسایگان عراق نتوانسته باشند در یابند  هدف غائی بارزانی از راهی که درپیش گرفته از همان اول هم زمینه سازی برای جدا کردن قسمت های مهم شمال عراق است. قسمت هائی که چهل درصد از ذخایر نفتی ذیر زمینی عراق را در بر می گیرند.

  قسمت هائی مثل کرکوک و تل اعفر که بارزانی حتی حاضر است ترکمن ها و عرب های ساکن آنجا را به قیمت توسل به "اتنو ژنوساید" یا پاکسازی و نسل کشی نژادی از بین ببرد و ضمیمهء پروژهء فرعی "کردستان بزرگ" سازد که شاخه ئی از پروژهء اصلی "اسرائیل بزرگ"است.

  به هرحال بنظر می رسد دولت های ایران وترکیه تصمیم گرفته اند جهت مقابله با  تجزیهء کشور همسایه با یکدیگر تشریک مساعی نمایند. اردوغان رئیس جمهور ترکیه به شدید ترین وجهی در مورد عواقب وخیم این اقدام بارزانی هشدار داده و آن را غیر قابل قبول دانسته است.

   بن علی یلدیریم نخست وزیر ترکیه هم رفراندوم مزبور را فاقد مشروعیت خوانده است. معاون نخست وزیر ترکیه بکیر بوزداغ بیان نموده که: بارزانی دارد با آتش بازی می کند. این در حالی است که ترکیه خود را برای هرنوع مقابله ومداخله در منطقهء تحت حاکمیت بارزانی آماده کرده است. از نرم ترین برخورد ها که بستن مرز های زمینی وهوائی و توقف مبادلات تجاری است تا مداخلهء نظامی وجنگ.

    ترک ها می گویند اگر لازم باشد صادرات خود به عراق را از طریق خاک ایران انجام خواهند داد و این برای هر تریلی چیزی حدود یکهزار وپانصد دلار هزینه اضافه در بر خواهد داشت که برای ایشان قابل قبول است و این اقلیم کردستان و بارزانی  هستند که بیشتر ضرر خواهند کرد.

  در عین حال مهم تر از همه این است که قرارداد تعیین خطوط مرزی بین ترکیه و عراق بر اساس معاهدهء آنکارا که در سال 1926 بین عراق و ترکیه منعقد گردیده است و در سال 1946 نیز دوباره مورد تائید قرارگرفته با همه پرسی بارزانی وتجزیهء عراق از اعتبار ساقط خواهد شد. بر مبنای مادهء پنجم معاهدهء آنکارا تفاهمات مرزی بین عراق وترکیه تنها در صورت تضمین امنیت ترکمن های عراق و کرکوک معتبر و در غیر این صورت ملغی شمرده خواهد شد. این موضوع احتمال درگیری نظامی و مداخله در خاک عراق توسط ترکیه را به شدت افزایش می دهد. بویژه آن که تروریست های پ.ک.ک هم مرتب از خاک اقلیم کردستان عراق وارد خاک ترکیه شده و به اجرای عملیات تروریستی می پردازند.

   به هرحال بنا بر اخبار واصله ، سخنگوی شورای عالی امنیت ملی ایران اعلام کرد: به درخواست دولت مرکزی عراق، کلیه پروازهای ایران به مقصد فرودگاه‌های سلیمانیه و اربیل و همچنین پروازهای عبوری از فضای کشورمان از مبدا اقلیم کردستان متوقف شد.

  بر اساس این تصمیم کلیه پروازهای ایران به مقصد فرودگاه‌های اقلیم کردستان نیز متوقف شده است. شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی پیش از این اعلام کرده بود: توافقات مرزی صرفاً با محوریت دولت مرکزی عراق پابرجا بوده و جدایی اقلیم کردستان از دولت مرکزی عراق به معنای مسدود شدن تمامی معابر و گذرگاههای مشترک مرزی خواهد بود.

    پس از آن ایران در چارچوب تامین امنیت مرزهای مشترک در رویکرد خود برای مقابله با حضور و فعالیت ضد انقلاب ایرانی که در مناطقی از کردستان عراق تردد دارند به صورت جدی تجدید نظر کرده و با شیوه‌های کاملاً متفاوت نسبت به گذشته رفتار خواهد کرد.

    از طرف دیگر شورای امنیت ملی ترکیه نیز اعلام کرد به درخواست دولت عراق، مرزهای هوایی اش را در مقابل کردستان عراق می بندد.  ایران حتی در مرز با اقلیم کردستان عراق اقدام به انجام مانور و بمباران بوسیلهء توپ نموده است. تحرکات نظامی ترکیه در مرز عراق نیز شدت و سرعت بیشتری گرفته است.

  در آخرین وجدید ترین تحولات روسای جمهوری اسلامی ایران و ترکیه در تماسی تلفنی، ضمن رایزنی درباره مهم ترین مسایل دوجانبه و منطقه‌ای و از جمله موضوع همه‌پرسی در اقلیم کردستان عراق، تاکید کردند که تمامیت ارضی و وحدت ملی عراق به هیچ وجه نباید مورد خدشه قرار گیرد.

   دکتر حسن روحانی و رجب طیب اردوغان در این تماس تلفنی اظهار داشتند: مواضع دو کشور در ارتباط با همه‌پرسی اقلیم کردستان کاملا با یکدیگر هماهنگ است.دکتر روحانی با ابراز خرسندی از تعامل خوب ایران و ترکیه در این زمینه اظهار داشت: برای جمهوری اسلامی ایران حفظ تمامیت ارضی و وحدت ملی عراق و امنیت منطقه بسیار مهم و حیاتی است و باید به برهم زنندگان ثبات و امنیت منطقه پیام روشنی داده شود.

   دکتر روحانی تصریح کرد: هماهنگی و همراهی کشورهای منطقه در این ارتباط بسیار مهم و اثرگذار خواهد بود و بی‌تردید کشورهای منطقه اجازه شکل گیری بی‌ثباتی جدیدی را در منطقه نخواهند داد.

   در عملی کاملا برجسته و هوشیارانه نمایندگان کُرد مجلس شورای اسلامی با صدور بیانیه‌ای برگزاری همه‌پرسی در اقلیم کردستان عراق توسط بارزانی  را محکوم کردند.در بخشی از این بیانیه آمده است: این اقدام، اقدامی محکوم، غیراصولی، غیرقانونی و غیرمنطقی است و از نهادهای  بین‌المللی مربوطه و متولیان امر در عراق و نیز کشورهای منطقه انتظار داریم اجازه ندهند سادگی و ناپختگی سیاسی و یا رؤیای قدرت خانوادگی در کردستان عراق، منافع اسرائیل را تأمین و موجبات بی‌ثباتی و ناامنی را در منطقه فراهم آورد.

     اعتراضات مردمی بر علیه بارزانی و همه پرسی تجزیهء عراق توسط او در داخل عراق نیز موجی از نارضایتی و بی ثباتی را به همراه خواهد داشت. تا جائی که جنگ داخلی به اقلیم کردستان کشیده شده و وضع وخیم تر از گذشته خواهد گردید.

   «لاهور شیخ جنگی» رئیس سازمان اطلاعات اتحادیهء میهنی کردستان عراق که حزب جلال طالبانی است در بیانیه ای مسعود بارزانی  و فرزند وی را متهم کرده که در تلاشند با اتهام زنی به وی و اتحادیه میهنی، این حزب و مردم کرکوک، را به جنگ داخلی کشانده  و زمینه را برای تک‌روی و منفعت‌طلبی‌های خود فراهم کنند.

 اما مسعود بارزانی علی رغم این همه واکنش منفی داخلی و خارجی همچنان بدنبال اجرائی کردن پروژه تجزیهء عراق می باشد. او در آخرین مصاحبه وکنفرانس خبری خود قبل از رفراندوم که در روز یکشنبه دوم مهر ماه برگزار کرد چنین گفت:

"شراکت ما با بغداد تمام شده است و ما بايد همسايگان خوبي براي هم باشيم. همه آنچه را که براي برقراري يک عراق فدرال لازم بود، انجام داديم. اگر کردها نبودند قانون اساسي عراق به سرانجام نمي رسيد. بارزاني افزود قانون اساسي براي دولت کردستان تدوين خواهد شد و پس از آن به همه‌پرسي گذاشته خواهد شد.وي خطاب به مسئولان عراقي تصريح کرد: ما بايد همسايگان خوبي براي هم باشيم و گفت و گوها ميان دو همسايه ادامه خواهد يافت، چرا که شراکت ما در گذشته شکست خورده و نمي خواهم تجربه هاي گذشته را تکرار کنيم. همه پرسي اولين گزينه براي استقلال مردم کُردستان عراق و ثبات آينده ما است."

    مسعود بارزانی در حالی که سعی می کرد خونسرد نشان بدهد با کمال تعجب از بسته شدن مرز های هوائی اش با ایران اظهار بی اطلاعی نمود و در مورد این سئوال که چه دولت هائی از شما حمایت می کنند جواب داد : بعضی دولت ها چیزی که در خفا به ما می گویند با آنچه در رسانه ها می گویند متفاوت است. احتمال دارد منظور بارزانی اشاره به آمریکا و همپیمانان  غربی اش داشته که در خفا به او قول حمایت داده اند.

   بنظر نمی رسد بارزانی از تصمیمی که گرفته است منصرف شود. این که دولت های ایران وترکیه نیز تجزیهء عراق را جزو خطوط قرمز سیاست داخلی وخارجی خود می دانند و به هیچ وجه از خواستهء خود عقب نشینی نخواهند کرد موضوع را بیش از پیش به سمت و سوی بحرانی جدید سوق می دهد.

    ورود اسرائیل به معادلات، باعث حیثیتی شدن مسئله برای ایران وکشورهای مسلمان منطقه است. بنظر می آید اقلیم کردستان و بارزانی به پیشواز بحرانی خونین می روند که با وجود عنصر تماما حل نشدهء داعش درمنطقه اوضاع را بسیار پیچیده تر از حد تصور می کند. هرچند که این وضع موجب نزدیکی هرچه بیشتر ترکیه و ایران به یکدیگر در امور همکاری ها و اتحاد امنیتی وانتظامی خواهد شد، لیکن جنگ داخلی این بار گریبان کردهای عراق را خواهد گرفت. اما اسرائیل بار دیگر منزوی تر از قبل به این نتیجه خواهد رسید که ایجاد اسرائیلی دیگر در منطقه با وجود اتحاد دولت ایران وترکیه و سایر کشورهای مسلمان  امکان پذیر نخواهد بود.

مطالب مرتبط:

سومین دوره مسابقات اروپایی قرآن کریم در هامبورگ آغ

تداوم سرکوب معترضان در دیاربکر ترکیه

مجری سرشناس الجزیره:بولتون بدنبال جنگ با ایران است

ورود جنگنده سوخو ۵۷ در آسمان حمیمیم

بی احترامی یک مأمور سعودی با عمره‌گزار در جوار کعب

 

ماموستا عبدالرحمان خدایی: دشمنان، در پوشش اسلامی د

کاندیدای مسلمان به دلیل اسلام هراسی در اسکاتلند مو

فرزندان امت اسلام از دست می روند !

موگرینی: حال برجام خوب نیست اما همچنان زنده است

 

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات