b_300_300_16777215_10_images_Ekran_A12122445454540.jpg

اساس نیوز : اختلافات اعضای خاندان سلطنتی آل سعود موضوعی است که هر از گاهی در رسانه های مختلف خبری به آن پرداخته می شود . مطلبی که تقدیم شما می شود این موضوع را مورد بررسی قرار داده است:

اساس نیوز / "mepanews" : بر اساس نطلاعات کسب شده , عربستان سعودی , برای ربودن شاهزادگان مخالفی که حکومت را مورد انتقاد قرار می دهند سیستم ربایش غیرقانونی ایجاد نموده است .

شواهدی از دست داشتن حکومت ریاض در ربوده شدن سه شاهزاده ای که در اروپا بودند و انتقال آنها به عربستان سعودی یافت شد . تصور بر این است که شاهزادگانی که خبری از آنها نیست به دلیل اینکه بطور آشکارا رژیم سعودی را مورد انتقاد قرار می دادند برای بریده شدن صدایشان ربوده شده اند .

بر اساس اطلاعات تازه ای که در مستند بی بی سی عربی با نام " ربوده شدند , شاهزادگان ناپدید شده  عربستان" مطرح می شود چنین به نظر می رسد که ربودن شاهزادگان یکی از تلاش های آل سعود برای خفه کردن صدای شخصیت های والا مقامی هست که به کشورهای دیگر پناهنده شده اند .

بنا به اطلاعات موجود , عربستان سعودی , برای ربودن شاهزادگان مخالفی که حکومت را مورد انتقاد قرار می دهند سیستم ربایش غیرقانونی ایجاد کرده است .

سلطان بن ترکی یکی از شاهزادگانی است که در دو سال اخیر ربوده شد. وی سران آل سعود و نقض حقوق بشر توسط آنها را به شدیدترین شکل مورد انتقاد قرار می داد .

بنا به آنچه که در مستند بی بی سی عربی گفته می شود , سلطان بن ترکی , در ماه ژانویه سال 2016 برای عزیمت از بوستون به قاهره سوار بر یک هواپیمای خصوصی شد . دو نفر که نخواسته اند نامشان فاش شود و در آن سفر همراه بن ترکی بوده اند تعریف می کنند که وقتی فهمیدند در ریاض فرود آمده اند بسیار شگفت زده و آشفته شده اند .

" پیش از آنکه هواپیما کاملا بر زمین بنشیند فهمیدیم که در عربستان هستیم . شاهزاده وقتی متوجه وضعیت شد حتی بدون آن که عصای خود را بردارد به پا خاست و سعی کرد به طرف درب هواپیما برود . از پنجره بیرون را نگاه کردیم و دیدیم که افراد مسلح بسیاری , هواپیما را محاصره کرده اند ."

بر اساس این ادعا , سربازان و خدمه هواپیما , سلطان بن ترکی و همراهان آمریکایی و اروپایی او را کشان کشان از هواپیما خارج کردند . همراهان شاهزاده پس از چند روز آزاد شدند اما از آن روز تاکنون از خود شاهزاده هیچ خبری نیست .

 

b_400_400_16777215_10_images_Ekran_Al2121212121212121212124.jpg

دیدار شاهزاده بن ترکی با شوکت عزیز وزیر اقتصاد پاکستان (2003)

از سال 2015 یعنی پس از بر تخت پادشاهی نشستن سلطان سلمان , شاهزادگان دیگری هم هستند که خبری از آنها نیست .

ترکی بن بندر , مدتها پیش با درجه سرگردی در تشکیلات پلیس مشغول خدمت بود . به دنبال اختلافاتی که بر سر میراث پیش آمده بود زندانی شد و پس از این که از زندان آزاد شد در سال 2012 به پاریس گریخت.

ترکی بن بندر در ویدئوهایی که از خانه اش در یوتیوب منتشر می کرد خواستار ایجاد اصلاحات در ساختار سلطنتی عربستان بود . حکومت سعود , برای اقناع کردن او جهت بازگشت به وطن تلاش کرد اما کارساز واقع نشدند و شاهزاده از بازگشت به عربستان امتناع ورزید .

ترکی بن بندر تا زمانی که در ماه جولای سال 2015 ناپدید گردید به منتشر کردن ویدئوهای خود در یوتیوب ادامه داد .

" وائل الخلف" وبلاگ نویس , فعال سیاسی و در عین حال دوست شاهزاده , در مستند مذکور  مورد ناپدید شدن آنی بن بندر چنین می گوید :

" شاهزاده هر ماه و یا هر دو ماه یک بار با من تماس می گرفت , بعدها چهار – پنج ماه خبری از او نشد و من نسبت به این وضعیت مشکوک شدم . با یکی از مسئولین رده بالا که در سلطنت سعودی ادای وظیفه می کرد تماس گرفتم و فهمیدم که بن بندر نزد آنهاست . یعنی او را ربوده و برده بودند".

پس از مدت کوتاهی , یکی از روزنامه هایی که در مراکش منتشر می شود چنین نوشت که ترکی بن بندر هنگامی که با هدف دیدار از مراکش از فرانسه به این کشور آمده بود دستگیر شده و بنا به خواست حکومت سعود به ریاض دیپورت شده است.

 

b_400_400_16777215_10_images_Ekran_12122121212120.jpg

بعضی از شاهزادگان ناپدید شده

همچنین " سعود بن سعید النصر" که یکی از شاهزادگان دون پایه خاندان سلطنتی آل سعود بوده و در میلان زندگی می کرد پس از آنکه طوماری را امضا کرد که خواهان به زیر کشیدن سلطان سلمان از تخت پادشاهی با بکار گیری زور بود , ناپدید شد .

" خالد بن فرحان" که خود یکی از شاهزادگان سعودی مخالف و همچنین دوست " النصر " می باشد در گفتگو با بی بی سی عربی توضیح داد که شاهزاد سعود بن سعید النصر به بهانه امضای یک قرارداد کاری برای سفر به رم فریب داده شده و در آنجا نیز ربوده شده و به ریاض انتقال داده شده است .

" خالد بن فرحان" که با فرار از خاندان سلطنتی به آلمان پناهنده شده , معتقد است که احکام شاهزادگان مخالف , توسط بالاترین مقام حکومتی صادر می گردد.

" در عربستان مخالفان  را به این شکل حل می کنند . اول سفر خارج از کشور را برای او ممنوع می کنند . در مرحله بعد اگر شخصی با ارتباطات قوی باشید و شما را خطرناک تشخیص دهند و احتمال سخن گفتن شما را بدهند می توانید حبس خانگی بشوید و حتی زندانی شوید . مخالفانی که در خارج از عربستان بسر می برند به دلیل اینکه تحت حفاظت قوانین بین الملل قرار دارند کوچکترین خطا می تواند روابط دو کشور را تیره سازد . به همین دلیل نیز تصمیم ربودن افراد خارج نشین را شخص پادشاه می گیرد".

او در ادامه گفت : از خانواده ما چهار نفر در اروپا ساکن بودیم خاندان و حکومت سعودی را مورد انتقاد قرار دادیم . سه نفر از ما را ربودند و بردند , فقط من ماندم.

از زمان تشکیل کشور عربستان سعودی در سال 1932 تاکنون , این کشور بصورت سلطنت مطلق اداره می شود و کسانی که به هر شکلی به مخالفت برمی خیزند با مجازات های سنگین مواجه می شوند.

25/558

منبع: "mepanews"

ترجمه سرویس بین الملل اساس نیوز / هلاکوئی

 

مطالب مرتبط:

استعفای مدیران ارشد وزارت خارجه و مرزبانی آمریکا

جنجال مسلمان شدن هنرپیشه مشهور روس میان کاربران ای

ساخت مسجدی در عربستان به نام ایوانکا ترامپ

احمد آخوند قربانپور در همایش تکفیر و افراط گرایی ا

کیف مدرسه ای باعث ترس و وحشت در استانبول شد

 

استقبال عمان از نهایی شدن توافق هسته ای ایران

مولانا حبیب‌الرحمان مطهری: اختلاف تضعیف و از بین

افزایش تعداد اماکن افراطی و تروریستی در قرقیزستان

ترامپ: از همکاری با روسیه بر ضد داعش استقبال می کن

ا

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات