b_300_300_16777215_10_images_imamobmor.jpg

اساس نیوز: روزنامه نگار ازبک نوشت: امامان خطیب مساجد ازبکستان ازچهره های پرحاشیه این کشور هستند.

روزنامه نگارازبکستانی با نام مستعار مارسل ادریس اف در مقاله ای در خبرگزاری "فرغانه.رو" همچنین نوشت: نمازگزاران ازبکستانی هنگامی که مسجد مشهور"منار" تاشکند پایتخت ازبکستان برای خواندن نماز روزانه نزدیک شدند،همگی از دیدن منظره ای جدید تعجب کردند و آن منظره این بودکه تعداد ماموران امنیتی و نگهبانان مسجد دوبرابرافزایش یافته بودند.

  اطراف مسجد به منطقه ای امنیتی تبدیل گشته بود. وقتی علت تجمع ماموران راپرسیدند، آنها جواب دادند که همه این اقدامات امنیتی به منظورتامین جانی امام جماعت این مسجد صورت می گیرد.براساس اعلام ماموران امنیتی درروزهای اخیر انور تورسونف امام خطیب مسجد منار تاشکند در شبکه های اجتماعی ازطرف شهروندان تاجیک مورد تهدید قرارگرفته است ونیز به وی توهین کرده اند.

مصاحبه جنجالی تورسونف علت این تهدیدها:

اما سخنرانی انور تورسونف امام خطیب ازبکستانی درروز11 سپتامبر در برنامه ای تلویزیونی تحت عنوان" آخرین شکار پیشگامان مذهبی" موجب خشم ازبک ها در شبکه های اجتماعی شده بود.دراین برنامه تلویزیونی موضوع فعالیت های مذهبی یک خانم 57 ساله ازبک به نام فاطمه عبدالله جانوا بررسی شده بود. گفته شده خانم فاطمه عبدالله جانوا به صورت غیرقانونی به آموزش مذهبی چندخانم ازبکستانی پرداخته بود.

اما امام جماعت مسجد منارازبکستان دراین برنامه گفته بود: براساس اصول مذهب حنفی اهل تسنن تحصیل علوم مذهبی ودینی به صورت گروهی برای زنان مکروه می باشد.

  انور تورسونف همچنین گفته بود، برای برگزاری چنین کلاس های مذهبی باید با امامان مشورت می شد وگرفتن اجازه نامه رسمی از طرف اداره روحانیت و امور دینی الزامی می باشد. توسونف همچنین دراین برنامه حساس تلویزیونی خاطرنشان کرد، در مذهب حنفی ازآنجایی که آموزش مذهبی زنان به صورت دسته جمعی مکروه می باشد، اداره اموردینی وروحانیت ازبکستان با برگزاری این کلاسها مخالف است.

 امام خطیب مسجد تاشکند پایتخت ازبکستان همچنین گفت: این قبیل افراد نیمه باسواد که کلاس های مذهبی گروهی رابرگزار می کنند، فعالیت شان غیرقانونی است وهمگی صرفآ بخاطر سود ومنفعت مالی فعالیت دارند ودرحقیقت همه این قبیل افراد برده گان تمایلات خود هستند.

مخالفت ها با اظهارات انور تورسونف در موضوع مذکور:

  براساس این گزارش برخی از فعالان مذهبی آزاد ازبکستان با آوردن آیاتی از قران کریم واحادیث نبوی با گفته های انور تورسونف مخالفت کردند. در پی این حوادث برخی از کاربران شبکه های اجتماعی انور تورسونف را تهدید کرده بودند.

نمونه مخالفت ها با گفته های تورسونف:

 شیخ فضل الله ناصر دکترای علوم دینی و مذهبی از ازبکستان در پاسخ به نظرات تورسونف گفت: با توجه به احادیثی از کتاب های " صحیح البخاری" و" صحیح مسلم" آموزش مذهبی زنان به صورت گروهی در خانه ها ایرادی ندارد.

برخی کابران عادی شبکه های اجتماعی هم گفته اند: خانم فاطمه عبدالله جانوا به این گروه از زنان علاقمند به مسائل مذهبی کتاب " تفسیر حلال" شیخ مرحوم محمد صادق محمد یوسف ازبکستانی را تدریس می کرد. کتابی که در طول سالهای استقلال کشور بارها تجدید چاپ شده است.

یک کاربر دیگر هم در فیس بوک گفته است: اگر کتاب تدریسی خانم عبدالله جانوا قانونی بوده پس چگونه برگزاری کلاس برای تدریس این کتاب غیر قانونی به حساب می آید.

اما انور تورسونف در سال های اخیر از امامان پرحاشیه ازبکستان بوده است:

 در ماه جولای گذشته  ساعت مچی گرانقیمت انور تورسونف مورد توجه مطبوعات قرارگرفت: گفته شده بود، ساعت "اولیسه ناردین" انور تورسونف بین ده هزار تا بیست هزار دلار آمریکا قیمت دارد. این درحالی است که تورسونف درآن زمان گفته بود ساعتش چندان هم گران قیمت نیست وحدود 250 دلار ارزش دارد و آن را یکی از شاگردانش به وی هدیه داده است.

b_400_400_16777215_10_images_imamobmor1.jpg

البته در جولای سال 2009 میلادی هنگامی که سه فرد ناشناس در خیابان با چاقو به قصد کشتن به تورسونف حمله می کنند، تورسونف که زمانی ورزشکار رشته رزمی سامبا بود توانست از این حمله بخاطر مهارت رزمی اش نجات یابد.

به هرحال امام مسجد بودن آن هم امام مسجد تاشکند پایتخت ازبکستان کار سختی است.

ترجمه سرویس بین الملل اساس نیوز

مطالب مرتبط:

سربازان روسی نامرئی می شوند

تلاش برای تنش بین اسلام و مسیحیت در چچن

دستور شاه عربستان برای محاکمه فعال سیاسی و مجری

هشدار روسیه درباره گسترش داعش درافغانستان

مجوز ندادن عربستان سعودی برای فرود پرواز زائران ما

ا

وارونه نمایی از مشکلات جهان اسلام ،شیعیان یا غرب

م

کرکوک؛ روزها در کنترل دولت و شب ها در کنترل داعش

تصاویری از بازدید ترامپ از دیوار بین آمریکا و مکزی

افشای جنایت تازه داعش بر علیه اهل سنت

گ

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات