b_300_300_16777215_10_images_mapburmabangladesh.gif

اساس نیوز : در پس بحران میانمار چه چیزی نهفته است ؟ منافع دول دیگر چه تاثیری در این بحران دارد ؟

اساس نیوز / روزنامه "birlik" : بحران موجود در میانمار فقط ناشی از سیاست فشار دولت میانمار بر مسلمانان نیست . دولت های بزرگ از روی میانمار دارای منافع مهمی هستند .

ایالت مسلمان نشین روهینگیا , همانند ایالت های همجوار خود , به مدت زیادی , بدون آنکه تابع هیچ حکومتی باشد به حیات خود ادامه می داد. این منطقه که در میان ایالت هایی با حکومت ضعیف قرار داشت از نظرها به دور مانده بود . وقتی میانمار از انزوای بین المللی به در آمد و به یک بازیگر بین المللی تبدیل گردید کنترل و تحت حاکمیت گرفتن ایالت هایی همانند روهینگیا که به ظاهر سرخود مانده بودند را آغاز نمود . در میانمار که با حمایت دول غرب دموکراتیزه شده بود پاسخگویی به خواسته های محافل مختلف دشوار گردید . وضعیت برای اقلیت مسلمانان روهینگیا که شمار آنها به یک میلیون نفر رسیده بود , تحت حاکمیت دولت بودایی که دین پنجاه میلیون نفر از جمعیت این کشور می باشد , بسیار سخت گردید. در منطقه روهینگیا , طلب خودمختاری و حتی استقلال افزایش یافت و گروه های مختلفی در این راستا تشکیل گردید. با افزایش فشارها , درگیری با نیروهای دولتی نیز افزایش یافت .

هندوستان : هندوستان که یکی از کشورهای بزرگ منطقه است در میانمار دارای منافع بسیاری می باشد . بعد از اجلاس بریکی که در ماه سپتامبر برگزار گردید , نخست وزیر هندوستان در پنجم سپتامبر , اولین سفر خارجی خود را به میانمار به انجام رسانید . همکاری اقتصادی متقابل , سرمایه گذاری زیربنایی و امنیت مشترک , بعنوان اهداف این سفر رسمی اعلام شدند. اما هدفی که اعلام نگردید , سرکوب سریع قیام و اقدامات تروریستی مسلمانان هندی که در ایالت های مجاور میانمار ساکن می باشند و بعد از برقراری امنیت این مرزها , دسترسی آسان به بازارهای جنوب شرقی آسیا بود .

سیاست " تمایل به شرق " هندوستان , تمامی کشورهای جنوب شرق آسیا را دربر می گیرد و میانمار نقطه آغاز این سیاست است . به همین دلیل نیز هندوستان در تلاش است تا راه ترانزیتی "  تایلند , میانمار , هندوستان " را تا سال 2020 به پایان برساند . پروژه " کالادان " هندوستان نیز با هدف اتصال میانمار از طریق دریا و خشکی به هندوستان طراحی شده است . از نظر مالی , بیشترین سرمایه گذاری ها را کشور چین در میانمار انجام می دهد . به همین جهت نیز میانمار با نزدیکتر شدن به هندوستان , در صدد افزایش قدرت چانه زنی خود در مقابل چین می باشد .

 

چین: کشور چین از طریق خلیج بنگال به بازارهای بین المللی راه می یابد و اساس آن را بنادر میانمار تشکیل می دهند . چین , بخش بزرگی از واردات انرژی خود را از طریق دو خط لوله ای که یکی آنها گاز و دیگری نفت را انتقال می دهد و در بنادر میانمار احداث کرده است تامین می نماید . خط لوله انتقال نفت ,  شش درصد از نیاز این کشور به نفت خام را تامین می کند . بر اساس اطلاعات موجود , چین 82 درصد از نیاز خود به نفت و 30 درصد از نیاز خود به گاز طبیعی را از کشورهای دیگر  وارد می نماید . چین بعد از آن که خط واردات انرژی در دریای سرخ را که از طریق آن بخشی از انرژی مورد نیاز خود را از کشورهای سودان و لیبی تامین می نمود از دست داد برای رفع نیازهای خود به عربستان و کشورهای خلیج فارس روی آورد . چین , نفت و گاز خریداری شده از این مناطق را از طریق خطوط لوله ای که در دو جزیره میانمار احداث نموده تا درون خاک خود انتقال می دهد . چین به دلیل به سرقت رفتن نفت و گاز در مسیر عبور این لوله ها توسط گروه های ناشناس , استفاده از این خطوط را متوقف نمود . چین به دلیل اینکه نمی تواند حوزه دریایی مالزی و پاکستان را تحت کنترل داشته باشد , راه میانمار را ترجیح می دهد . نفع دیگر چین در میانمار این است که با انجام صادرات خود از طریق بنادر میانمار , ایالت های ضعیف خود , همچون ایالت یوننان را از نظر اقتصادی شکوفا سازد . همچنین پروژه سد مایتسان (Myitsane) چین در میانمار , به دلیل نگرانی از زیر آب رفتن مناطق اطراف سد , هنوز به اتمام رسانیده نشده است . قرار است بخشی از برق تولیدی در این سد به چین صادر خواهد گردد.

 

بحران منطقه روهینگیا , در نقطه ورود خطوط لوله به خاک چین و مسیر عبور این خطوط روی می دهد . جنبش استقلال طلبی این منطقه می تواند منافع چین و هندوستان را تحت تاثیر قرار دهد . آمریکا در پی جلوگیری از صادرات چین می باشد از زمان هیلاری کلینتون تاکنون , مقامات آمریکایی به دفعات به میانمار و مناطق مسلمان نشین این کشور سفر کرده اند .

چنین پیش بینی می شود که افزایش فشار بر مسلمانان باعث تحریک نیروهای مسلمان در جنوب شرق آسیا خواهد شد . چین , روسیه , هندوستان و آمریکا در پی منافع خود در این منطقه , سیاست های مخالف یکیدیگر را دنبال می کنند . ترکیه نیز از نظر انساندوستانه , پس از سومالی دست یاری خود را به سوی مسلمانان میانمار دراز نموده است . در این میان , چین در جیبوتی و در نزدیکی پایگاه فرماندهی نظامی آمریکا در آفریقا , درحال احداث یک پایگاه دریایی می باشد . ترکیه نیز در سومالی در حال احداث یک پایگاه نظامی می باشد . باید دید که رویدادهای جنوب شرق آسیا , در آینده نزدیک چه پیامدهایی را بدنبال خواهد داشت .

25/552

منبع : "birlik"

ترجمه سرویس بین الملل اساس نیوز / احمد هلاکوئی

 

 

 

 

مطالب مرتبط:

در آستانه جنگ غزه قرار داریم

آخوند آرخی :افراط و تندروی موجب دین گریزی جوانان م

تیراندازی مرگبار در شرق عربستان

اعدام شهروندان اهل سنت عراق توسط داعش

ستایش پیامبر اسلام توسط بازیگر مشهور هالیوود

مولوی جمالزایی اختلاف افکنی را مهم ترین هدف دشمنان

برگزاری نخستین نماز مشترک اهل تسنن و شیعیان لاک دا

درآمد تلگرام از کاربران ایرانی روزانه حدود؟

خوابی که داعش را در موصل پریشان کرد

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز