b_300_300_16777215_10_images_mapburmabangladesh.gif

اساس نیوز : در پس بحران میانمار چه چیزی نهفته است ؟ منافع دول دیگر چه تاثیری در این بحران دارد ؟

اساس نیوز / روزنامه "birlik" : بحران موجود در میانمار فقط ناشی از سیاست فشار دولت میانمار بر مسلمانان نیست . دولت های بزرگ از روی میانمار دارای منافع مهمی هستند .

ایالت مسلمان نشین روهینگیا , همانند ایالت های همجوار خود , به مدت زیادی , بدون آنکه تابع هیچ حکومتی باشد به حیات خود ادامه می داد. این منطقه که در میان ایالت هایی با حکومت ضعیف قرار داشت از نظرها به دور مانده بود . وقتی میانمار از انزوای بین المللی به در آمد و به یک بازیگر بین المللی تبدیل گردید کنترل و تحت حاکمیت گرفتن ایالت هایی همانند روهینگیا که به ظاهر سرخود مانده بودند را آغاز نمود . در میانمار که با حمایت دول غرب دموکراتیزه شده بود پاسخگویی به خواسته های محافل مختلف دشوار گردید . وضعیت برای اقلیت مسلمانان روهینگیا که شمار آنها به یک میلیون نفر رسیده بود , تحت حاکمیت دولت بودایی که دین پنجاه میلیون نفر از جمعیت این کشور می باشد , بسیار سخت گردید. در منطقه روهینگیا , طلب خودمختاری و حتی استقلال افزایش یافت و گروه های مختلفی در این راستا تشکیل گردید. با افزایش فشارها , درگیری با نیروهای دولتی نیز افزایش یافت .

هندوستان : هندوستان که یکی از کشورهای بزرگ منطقه است در میانمار دارای منافع بسیاری می باشد . بعد از اجلاس بریکی که در ماه سپتامبر برگزار گردید , نخست وزیر هندوستان در پنجم سپتامبر , اولین سفر خارجی خود را به میانمار به انجام رسانید . همکاری اقتصادی متقابل , سرمایه گذاری زیربنایی و امنیت مشترک , بعنوان اهداف این سفر رسمی اعلام شدند. اما هدفی که اعلام نگردید , سرکوب سریع قیام و اقدامات تروریستی مسلمانان هندی که در ایالت های مجاور میانمار ساکن می باشند و بعد از برقراری امنیت این مرزها , دسترسی آسان به بازارهای جنوب شرقی آسیا بود .

سیاست " تمایل به شرق " هندوستان , تمامی کشورهای جنوب شرق آسیا را دربر می گیرد و میانمار نقطه آغاز این سیاست است . به همین دلیل نیز هندوستان در تلاش است تا راه ترانزیتی "  تایلند , میانمار , هندوستان " را تا سال 2020 به پایان برساند . پروژه " کالادان " هندوستان نیز با هدف اتصال میانمار از طریق دریا و خشکی به هندوستان طراحی شده است . از نظر مالی , بیشترین سرمایه گذاری ها را کشور چین در میانمار انجام می دهد . به همین جهت نیز میانمار با نزدیکتر شدن به هندوستان , در صدد افزایش قدرت چانه زنی خود در مقابل چین می باشد .

 

چین: کشور چین از طریق خلیج بنگال به بازارهای بین المللی راه می یابد و اساس آن را بنادر میانمار تشکیل می دهند . چین , بخش بزرگی از واردات انرژی خود را از طریق دو خط لوله ای که یکی آنها گاز و دیگری نفت را انتقال می دهد و در بنادر میانمار احداث کرده است تامین می نماید . خط لوله انتقال نفت ,  شش درصد از نیاز این کشور به نفت خام را تامین می کند . بر اساس اطلاعات موجود , چین 82 درصد از نیاز خود به نفت و 30 درصد از نیاز خود به گاز طبیعی را از کشورهای دیگر  وارد می نماید . چین بعد از آن که خط واردات انرژی در دریای سرخ را که از طریق آن بخشی از انرژی مورد نیاز خود را از کشورهای سودان و لیبی تامین می نمود از دست داد برای رفع نیازهای خود به عربستان و کشورهای خلیج فارس روی آورد . چین , نفت و گاز خریداری شده از این مناطق را از طریق خطوط لوله ای که در دو جزیره میانمار احداث نموده تا درون خاک خود انتقال می دهد . چین به دلیل به سرقت رفتن نفت و گاز در مسیر عبور این لوله ها توسط گروه های ناشناس , استفاده از این خطوط را متوقف نمود . چین به دلیل اینکه نمی تواند حوزه دریایی مالزی و پاکستان را تحت کنترل داشته باشد , راه میانمار را ترجیح می دهد . نفع دیگر چین در میانمار این است که با انجام صادرات خود از طریق بنادر میانمار , ایالت های ضعیف خود , همچون ایالت یوننان را از نظر اقتصادی شکوفا سازد . همچنین پروژه سد مایتسان (Myitsane) چین در میانمار , به دلیل نگرانی از زیر آب رفتن مناطق اطراف سد , هنوز به اتمام رسانیده نشده است . قرار است بخشی از برق تولیدی در این سد به چین صادر خواهد گردد.

 

بحران منطقه روهینگیا , در نقطه ورود خطوط لوله به خاک چین و مسیر عبور این خطوط روی می دهد . جنبش استقلال طلبی این منطقه می تواند منافع چین و هندوستان را تحت تاثیر قرار دهد . آمریکا در پی جلوگیری از صادرات چین می باشد از زمان هیلاری کلینتون تاکنون , مقامات آمریکایی به دفعات به میانمار و مناطق مسلمان نشین این کشور سفر کرده اند .

چنین پیش بینی می شود که افزایش فشار بر مسلمانان باعث تحریک نیروهای مسلمان در جنوب شرق آسیا خواهد شد . چین , روسیه , هندوستان و آمریکا در پی منافع خود در این منطقه , سیاست های مخالف یکیدیگر را دنبال می کنند . ترکیه نیز از نظر انساندوستانه , پس از سومالی دست یاری خود را به سوی مسلمانان میانمار دراز نموده است . در این میان , چین در جیبوتی و در نزدیکی پایگاه فرماندهی نظامی آمریکا در آفریقا , درحال احداث یک پایگاه دریایی می باشد . ترکیه نیز در سومالی در حال احداث یک پایگاه نظامی می باشد . باید دید که رویدادهای جنوب شرق آسیا , در آینده نزدیک چه پیامدهایی را بدنبال خواهد داشت .

25/552

منبع : "birlik"

ترجمه سرویس بین الملل اساس نیوز / احمد هلاکوئی

 

 

 

 

مطالب مرتبط:

تلفات انسانی یمنی ها از دو هزار نفر گذشت

 

مشاور پادشاه عربستان گفت: مانع ورود هیچ مسلمانی به

انفجار بمب در استانبول

ا

کنفرانس بین المللی امت اسلامی در استانبول برگزار ش

شرح حال مختصری از محمدسعید رمضان البوطی

ا

چگونه رمضان را در آغوش گیریم؟

عناصر طالبان در افغانستان به جان هم افتادند

پیش درآمدی بر آسیب شناسی پروژه داعش: تلفیق جنگ نرم

آمادگی ترکیه برای پذیرش مهاجران باز پس فرستاده شد

ا

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات