b_300_300_16777215_10_images_image30896003_f562127c4c38e58e38966436c60be64e.jpg

اساس نیوز: روز دوشنبه گذشته در پایتخت جمهوری چچن تظاهرات گسترده ای درحمایت از مسلمانان ساکن ایالت راخین میانمار( برمه سابق) برگزارشد.

به گزارش سایت "مایل رو"روسیه، تظاهرکنندگان چچنی با حمل پلاکاردهایی خواستار توقف فوری نسل کشی مسلمانان در میانمارشدند.در مسکو پایتخت روسیه هم حدود هزار نفر از مسلمانان روسیه در مقابل سفارت میانمار تجمع کردند و از دولت روسیه خواستند به اوضاع میانمار رسیدگی کنند.

دراین مقاله سعی شده است به تعدادی از سئولات پاسخ داده شود، ازجمله اینکه مسلمانان روهینگیایی چه کسانی هستند و چرا آنها این گونه مورد ظلم وستم قرار گرفته اند و منشا درگیریها درچیست؟

چه اتفاقی برای مسلمانان روهینگیایی در میانمار می افتد؟

   درکشور میانمار عمدتآ بودایی ها برای چندین دهه حکومت توسط دیکتاتوری نظامی هدایت می شود.دیکتاتوری که از سابقه طولانی از عدم اعتماد متقابل وتنش بین زندگی جوامع قومی ومذهبی برخورداراست.البته دولت هم ترجیح می دهد چشم های خود را ببندد و یا از نزاع ها به نفع خود استفاده می کند. درایالت راخین درغرب میانمار علاوه برجمعیت بودایی ، مسلمانان روهینگیا هم زندگی می کنند که از منطقه تاریخی بنگال که درحال حاضر جزو قلمرو بنگلادش است آمده اند.

مقامات میانمار زندگی مسلمانان روهینگیا را در این کشور غیر قانونی می دانند و حق شهروندی آنها را انکار می کنند.

  درایالت راخین حدود یک میلیون مسلمان روهین زندگی می کنند . در شهرهای هم مرز با بنگلادش بیشتر ساکنین مسلمانان هستند.دردرگیریهای خشونت بار بین قومی سال 2012 میلادی میان بودایی های ایالت و مسلمانان روهینگیایی بیش از 100 هزار مسلمان آواره شدند.

   از آن زمان تاکنون دهها هزار مسلمان روهینگیایی در اردوگاه های موقت زندگی می کنند و اجازه خروج از اردوگاه ها را ندارند.البته دهها هزار از مسلمانان روهینگیایی که از میانمار به بنگلادش فرارکرده اند هم اکنون بدون مدرک شناسایی هویت زندگی می کنند.

b_400_400_16777215_10_images_image30896003_c73c6bcdf408db9cd679a9bdce841614.jpg

چه موقع این خشونت ها شروع شد؟

اما اوضاع در میانمار هنگامی وخیم شد که 25 آگوست 2017 میلادی شبه نظامیان ارتش رستگاری روهینگیای آراکان که حامی مسلمانان روهینگیا در این کشورهستند حملات هماهنگ شده ای را به بیش از سی نقطه پلیس و نیز پایگاه ارتش میانمارانجام دادند.این حملات منجر به کشته شدن دست کم 12 مامورامنیتی میانمار شد.

 مقامات میانمار مدعی هستند که شبه نظامیان ارتش رستگاری روهینگیای آراکان اسلام گرایان شورشی هستند وبا تروریستها درارتباط اند، اما این فقط یک ادعاست و شبه نظامیان ارتش رستگاری هم این ادعا را رد می کنند. بعد از این وقایع، ارتش میانمار عملیات های خود را علیه ارتش رستگاری آغاز کرده است.

  ورود خبرنگاران به مناطق درگیری امکان پذیرنیست،اما سازمان های مدافع حقوق بشر همانند دیده بان حقوق بشر با استناد به عکسهای ماهواره ای گزارش داده اند دست کم ده ناحیه به کانون درگیری ها وحوادث خشونت بار تبدیل گشته است وخبرنگاران محلی هم از سوختن  روستاها ی مسلمانان در مرزهای بنگلادش گزارش داده اند.

  دولت میانمار ادعا کرده است شورشیان ارتش رستگاری خانه های روستائیان را آتش می زنند، اما خود مسلمانان روهینگیایی در حال فرار از کشته شدن وآتش گفته اند نظامیان ارتش دولت میانمار وبودایی های عصبی خانه های آنها را آتش می زنند.

b_400_400_16777215_10_images_image30896003_147b4791a45d90420624631fd8ee4f9f.jpg

ارتش رستگاری روهینگیای آراکان چه گروهی است؟

 ارتش رستگاری روهینگیای آراکان با نام های دیگر "آراکان الیقین" یا "جنبش ایمان"برای اولین بار در اکتبر 2016 میلادی بعد از حمله به یک مرکز پلیس وکشتن ده پلیس دولت میانمار اعلام موجودیت کردند.

شبه نظامیان این گروه هدف خود را حمایت از اقلیت نژادی مسلمانان روهینگیایی اعلام کرده اند. دولت میانمار معتقد است این گروه یک سامان تروریستی است واعضای آن درخارج آموزش دیده اند. اما اعضای جبهه رستگاری آراکان این ادعاها را بی اساس خوانده اند.

رهبران جبهه رستگاری آراکان در مصاحبه با آسیا تایمز اعلام کرده اند هیچ ارتباطی  با گروهک های جهادی وافراطی ندارند وهدف شان مقابله با خشونت های بودایی ها وارتش میانمار است.

 اما گروه ضد بحران بین المللی معتقد است دولت میانمار که حقوق شهروندی مسلمانان روهینگیا رازیر پا گذاشته است ، با گروه جبهه رستگاری که بخوبی سازمان یافته است مشکلات زیادی خوهد داشت.

گزارش سازمان ملل:

هرچند سازمان ملل طی گزارشی اعمال خشونت از طرف ارتش میانمارعلیه کودکان ، زنان ومردان مسلمانان روهینگیایی را خشونتی وحشتناک توصیف کرده است، اما مقامات میانمار آنرا قبول ندارند.

همچنین بیشترین انتقادها در کشور میانمار علیه خانم آنگ سان سوچی وزیرخارجه کشور، برنده جایزه صلح نوبل می باشد.

ناظران معتقدند با ورود این خانم در سال 2016 به دنیای سیاست میانمار هیچ بهبودی در وضعیت کشور دیده نشده است و وی نیز هیچ تاثیری برقدرت نظامیان کشورندارد.

ترجمه سرویس بین الملل اساس نیوز

مطالب مرتبط:

اعتراض دولت میانمار به راهپیمایی مالزی در حمایت از

ا

ناسیونالیسم یهودی

احتمال وتوی دوباره ممنوعیت تردد سرکرده 'جیش محمد'

احکام ساختن مسجد

بازتاب استعفای ظریف در رسانه های جهان

گشایش مسجد و مرکز فرهنگی اتحادیه ترک‌ اسلامی در آل

پیدا شدن جسد یک سرکرده داعش در لبنان

داعش یک "سازمان عربی" است که در پاکستان وجود خارجی

محمود عباس:طرح معامله قرن به جهنم خواهد رفت

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات