b_300_300_16777215_10_images_bay1111.jpg

اساس نیوز : " عید هم ,عیدهای قدیم " شاید این جمله را بسیار شنیده ایم. جمله ای نیست که فقط در بین بزرگترهای ما ایرانیان زیاد گفته می شود . این جمله در دیگر کشورها از جمله در ترکیه نیز زیاد به کار برده می شود . این مطلب را بخوانید :

اساس نیوز / روزنامه " yeniasya" چاپ ترکیه : اعیاد , مهمترین روزهایی هستند که ما را به یکدیگر پیوند می دهند .

اعیاد , روزهای استثنایی هستند که همیاری ها افزایش می یابند , قهر و کدورت ها به پایان می رسند , احساسات انسانی از قبیل شفقت و مهربانی , همدردی و خوشرویی شکوفا می شوند , اگر دردی به اندازه دنیا نیز داشته باشیم برای لحظاتی آن را فراموش می کنیم و کوچک و بزرگ , همه مانند کودکان خوشحال می شویم .

چندین روز پیش از فرارسیدن عید , هیجانی شیرین ما را در بر می گیرد . برای آن که هر چه زودتر به دیدار عزیزانمان شرفیاب شویم مشتاقانه به راه می افتیم . همیشه هم عجله می کنیم و لکن خطر مرگ در اثر سوانح رانندگی را فراموش می کنیم . از همین روی نیز , بعضی از اشخاص هرگز به عزیزان خود نمی رسند .

در هر عید , حسرت عید گذشته را می کشیم و می گوییم " کجاست آن عیدهای قدیم". در گذشته ها , روزهای عید را همچون روزهای جشن , جشن می گرفتیم . گویی اکنون معنی خود را از دست داده است . روزهای عید را با فرار از دوستان و خویشاوندان به روزهای تفریح خود تبدیل کرده ایم . دلهایمان از هم فاصله گرفته است . آرامش را در تنهایی و خوشبختی را در دوری از دیگران جستجو می کنیم . دوستی ها را از بین بردیم . دست هایی که باید می بوسیدیم خالی ماندند . حالا هم می گوییم " کجاست آن عیدهای قدیم ",  و غبطه می خوریم .

همچنانکه " عبدالرحیم کاراکوچ " شاعر و روزنامه نگار ترک در یکی از سریال های خود می گوید :

مادر , آیا عید این است ؟ شرم آور است .

 آن اعیادی که در دوران کودکی دیدم کجاست؟

کجاست آن عیدهایی که به دستبوس عزیزان می رفتیم ؟

کجاست آن شور و شوق و کجاست آن شیرینی عید ؟

کجاست آن عیدهایی که از هفته ها قبل , هر روز و هر ساعت از پدر می پرسیدم کی می رسد ؟

 آن شب ها و روزهای نورباران کجا ماندند ؟

 یتیمانی که در شادی شریک هم می شدیم کجایند ؟

 دوستی ها و دوستان کجایند ؟

 عیدهایی که باعث آرامش من می شدند کجایند ؟

.........................................................

دیگر از آن عیدهای قدیم خبری نیست و در این مورد خود ما مقصر هستیم . نگذاشتیم خانواده هایمان عید را همچون عید تجربه کنند . در هر عید آنها را با خود به سفر بردیم . از بزرگترهایمان , پدر و مادرمان , دوستان و آشنایان و همسایگان و عزیزان خود دور شدیم .

نگذاشتیم فرزندانمان عیدهایی را تجربه کنند که بعدها بتوانند آنها را بعنوان لحظات فراموش نشدنی تعریف کنند . تمامی خاطرات ما از عید , فقط در خاطرات سفرخلاصه شده است . شاید این همان چیزی است که باید درباره آن اندیشید . اعیاد موقعی مفهوم پیدا می کنند که همانند عید برگزار شوند . زیرا تمامی زیبایی ها , خوشحالی ها و لحظات شادی بخش , در خاطرات عید نهفته است .

این هم یک خاطره ای گرم از عید برای شما : چند روز قبل از فرارسیدن عید , راه سفر در پیش می گرفتم تا بتوانم نماز عید را در زادگاهم بخوانم و پس از نماز به دستبوس پدر و مادرم بروم . زیباترین روز عید , اولین روز آن است و زیباترین لحظه آن , لحظه ای است که پس از بازگشت از نماز عید , سفره  صبحانه پهن می شود و تمامی اعضای خانواده به دور آن جمع می شویم.

ابتدا پدر و مادر بر سر سفره می نشینند . پدرم همیشه بعنوان عیدی به ما پول می داد . همیشه جانب احتیاط را رعایت می کرد . اسکناس های پنج لیری را از قبل حاضر می کرد . برای بزرگ و کوچک , به همه یک اسکناس پنج لیری , عیدی می داد . اگرچه به دلیل پرجمعیت بودن , مقدار عیدی کم بود اما خوشحالی ما بی اندازه زیاد بود . بوسیدن دست بزرگترها و بعد هم درآغوش گرفتن یکدیگر و عید را به همدیگر تبریک گفتن , چیزی نیست که بتوان آن را با پول سنجید . با آن که اکنون پنجاه و هفت سال سن دارم اما هنوز هم بوسیدن دست پدر و دریافت عیدی , حس دیگری برای من دارد .

اما پدرم در عید گذشته ما را سورپرایز کرد . مقدار عیدی را از پنج لیر به سی لیر افزایش داد و همه ما را شگفت زده کرد . کاملا معلوم بود که اولتیماتوم نوه هایش در عید پیش تر از آن در مورد افزایش مقدار عیدی , کارساز بوده است .

پس از تبریک عید به یکدیگر و توزیع عیدی ها , دور هم صبحانه صرف می شود . همه مشغول خوردن و آشامیدن می شوند . به ظاهر همه چیز زیباست و هیچ مشکلی وجود ندارد . اما مانند هر سال , عرف و عادت مادرمان امسال نیز تکرار می شود . مادرمان چه می کند ؟ در چنین لحظاتی که فرزندان و نوه های او دور هم جمع شده اند گریه را آغاز می کند . بعضی اوقات نیز به تراس خانه می رود و به گریه کردن ادامه می دهد . برای گریه کردن نیازی نیست دلیلی داشته باشد . فرزندان و نوه هایی که در عید نتوانسته اند به منزل او بیایند , پدر و مادر و برادران و خواهران و آشنایان دور و نزدیک او که مدتها پیش وفات کرده اند همه را به خاطر می آورد و به یاد آنها گریه می کند . یکی – دو ساعت که گریه کرد دلش سبک می شود و آنوقت تازه عید مادر آغاز می شود .

این گریه موسمی مادر , در هر سه روز عید تکرار نمی شود و البته پایان خوشی هم دارد . مادر , پس از گریه , دلش سبک شده و نزد ما باز می گردد . کسی هم از او نمی پرسد که چرا گریه کرده است . او باید در اولین صبح هر عید گریه کند . همین و بس .

بعد از صرف صبحانه , به اتفاق بچه ها به زیارت مزار نزدیکان و آشنایان می رویم . در اولین صبح هر عید , در زیارت مزار نزدیکان و آشنایان هرگز اهمال نمی کنیم .

بعد از آن یک به یک به منزل نزدیکان , دوستان و آشنایان سر می زنیم . در روزهای عید , می خوریم و می نوشیم و تفریح می کنیم و عید را همچون عید و روزهای جشن با خوشی سپری می کنیم .

عید که با گریه مادر آغاز گردیده است پس از پایان روزهای عید و آغاز بازگشت همه به منازل خودشان , با گریه مادر نیز به پایان می رسد .

ای کاش همه مادران از خوشحالی بگریند . زیرا هزاران مادر هستند که یا از فرزندان خود دور هستند و یا فرزندان آنها در پشت میله های زندان هستند و نمی توانند در کنار فرزندشان لحظات عید را جشن بگیرند . کسانی هم هستند که روزهای عید را به سبب بیماری در بیمارستان ها خوابیده اند . همچنین مادران شهیدانی که در هر عید دردشان تازه می شود و از بس گریه می کنند چشمه اشک شان خشک می شود . مادرانی هستند که محتاج یک لقمه نان اند و فقط در عید قربان می توانند به فرزندانشان طعم گوشت را بچشانند .

دعا می کنم که : عید , روز افزایش امیدها , استحکام دوستی ها , ایجاد پل های اخوت , روزهای خندیدن یتیمان , روزهایی به دور از درد و رنج و روزهایی باشد که  چشمان هیچ مادری اشک آلود نباشد .

25/541

منبع: yeniasya

ترجمه سرویس بین الملل اساس نیوز / هلاکویی

 

مطالب مرتبط:

آماده باش ارتش آمریکا برای حمله به خاک سوریه

رقابت یک زن مسلمان در انتخابات آتی با پوتین

ملکه انگلیس از سوی داعش تهدید به مرگ شد

برگزاری ضیافت افطار در مسجد اوهایو به منظور ایجاد

هشدار سپاه پاسداران به عربستان

گروه جدیدی از ارتش ترکیه به قطر انتقال یافت

نماز وحدت شیعیان و اهل سنت در المقدادیه

نژادپرستی نوین، عقبگرد به جاهلیت و جایگاه آن در اس

تلاش همزمان 5 کشور برای میانجی گری میان ایران و آ

 

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات