b_300_300_16777215_10_images_IMG13112916.jpg

اساس نیوز : آیا عید قربان فقط به معنی قربانی کردن و ذخیره گوشت و برپایی چند روزی جشن و شادمانی است ؟! :

اساس نیوز / روزنامه "dogruhaber" چاپ ترکیه : قربانی یعنی " نزدیکی " و عید یعنی " مسرت و شادی " است . قربانی کردن در راه خدا , به معنی نزدیکی به خداوند و جشن و شادمانی برای  خداوند است . قربان ؛ با سمبل قرار دادن قربانی , اعلام آمادگی ما در صورت لزوم برای فدا کردن همه چیزمان در راه خداست. و عید ؛ شادمانی از فداکاری هایی است که در راه خدا انجام داده ایم .

قربانی کردن توسط حضرت آدم (ع) آغاز گردیده است . بعد نیز هابیل و قابیل , پسران او ادامه یافته و توسط حضرت ابراهیم نمادین گردیده است .

حضرت ابراهیم خلیل الله (ع) که سال های بسیار صاحب فرزندی نمی شد در پیشگاه خداوند دعا نمود که فرزندی صالح به او عطا نماید . بنا به روایات , خداوند در سن 86 سالگی فرزندی (اسماعیل ) را به او عطا نمود . حضرت ابراهیم , فرزندش را بسیار دوست می داشته و لحظه ای از او دور نمی شده است . خداوند به او امر کرد تا اسماعیل را قربانی کند . حضرت ابراهیم (ع) بدون لحظه ای تردید برای اجرای فرمان خداوند وارد عمل گردید و درست در لحظه ای که می خواست اسماعیل را ذبح نماید حضرت جبرائیل گوسفندی آورد و از او خواست تا به جای اسماعیل آن گوسفند را قربانی کند . بدین گونه بود که حضرت ابراهیم (ع) بدلیل آنکه از  این امتحان الهی سربلند بیرون آمده بود بسیار شادمان شد .

عید قربان در معنی به ما چنین فریاد برمی آورد که : ای مسلمانان ! برای عید گرفتن , لازم است آنچه را که بسیار دوست می دارید قربانی کنید .

اما در قرن بیست و یکم وقتی ما مسلمانان " قربانی " و " عید " را می شنویم چه درکی از آن داریم ؟ وقتی  قربانی  گفته شود  به یاد " خرج کردن پول و مقدار گوشتی که ذخیره خواهیم کرد " و  وقتی عید گفته شود  به یاد " چند روز تعطیلی " می افتیم در این صورت باید گفت که اعیاد امت اسلام بسیار دور است .

اما اگر با شنیدن کلمه " قربانی " اولین چیزی که به ذهن ما می رسد " گذشتن از بهترین دارایی , فرزند , مقام و تجارت در راه خدا بی هیچ تردیدی و چشم پوشی از هر چیزی که  در راه مبارزه با ذهنیت های نمرودی مانع او می شود " باشد و با شنیدن کلمه " عید " , " خوشحالی کردن برای فداکاری هایی که در راه خدا نموده " در ذهن متصور شود در آن صورت باید گفت که عید امت نزدیک است .

یا اگر وقتی عید و قربانی گفته شود در ذهن خود فقط یک مراسم فرهنگی و اجرای آداب و سنن متصور شویم باید گفت که این عید و قربانی در نزد خداوند برای ما نفع چندانی نخواهد داشت . باید معنی مراسمی که برگزار می کنیم را کاملا درک کنیم . اگر یک نماد , ارزش های نمادین گردیده را القا نکند نماد خالی به تنهایی معنی ای نخواهد داشت . باید بخوبی درک کنیم که هر کاری که بعنوان عبادت انجام می دهیم به چه معنی است.

نباید فراموش شود که عبادات همانند صندوقچه های هدایا برای خداوند هستند . محتویات این صندوقچه ها بسیار مهمتر از خود صندوقچه ها هستند . اگر درون این صندوقچه ها , همان چیزهایی باشد که خواست خداوند است در آن صورت پاداش آن را دریافت خواهید کرد . اما اگر درو صندوقچه ها خالی باشد و یا آنهایی نباشد که خواست خداوند است در آن صورت , خود آن صندوقچه هیچ ارزشی نخواهد داشت و چه بسا مورد نکوهش قرار گیریم و حتی به مجازات محکوم شویم .

به امید قربانی ای اسماعیل وار و عیدی ابراهیم گونه ...

25/539

منبع : dogruhaber

ترجمه سرویس بین الملل اساس نیوز / هلاکویی

 

مطالب مرتبط:

اعتراض مسلمانان استرالیا به قانون« سی 18 »

ا

داعش و بحران میانمار

نزول شدید ارزش روبل در برابر دلار

 

جابجایی سفارت آمریکا از تل‌آویو به قدس

ا

رقابت ۲۵ میلیون نفر برای نود هزار فرصت شغلی در راه

نیمی از درآمد داعشی‌ها از راه "غارت" است

امام جمعه اهل سنت گنبدکاووس: بهره مندی صحیح از نعم

مولوی موحدی:مسئولان شمشیر فاروقی و علوی را بر سر م

ترکیه صدها راس گاو قربانی در فلسطین ذبح کرد

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز