b_300_300_16777215_10_images_IMG13112916.jpg

اساس نیوز : آیا عید قربان فقط به معنی قربانی کردن و ذخیره گوشت و برپایی چند روزی جشن و شادمانی است ؟! :

اساس نیوز / روزنامه "dogruhaber" چاپ ترکیه : قربانی یعنی " نزدیکی " و عید یعنی " مسرت و شادی " است . قربانی کردن در راه خدا , به معنی نزدیکی به خداوند و جشن و شادمانی برای  خداوند است . قربان ؛ با سمبل قرار دادن قربانی , اعلام آمادگی ما در صورت لزوم برای فدا کردن همه چیزمان در راه خداست. و عید ؛ شادمانی از فداکاری هایی است که در راه خدا انجام داده ایم .

قربانی کردن توسط حضرت آدم (ع) آغاز گردیده است . بعد نیز هابیل و قابیل , پسران او ادامه یافته و توسط حضرت ابراهیم نمادین گردیده است .

حضرت ابراهیم خلیل الله (ع) که سال های بسیار صاحب فرزندی نمی شد در پیشگاه خداوند دعا نمود که فرزندی صالح به او عطا نماید . بنا به روایات , خداوند در سن 86 سالگی فرزندی (اسماعیل ) را به او عطا نمود . حضرت ابراهیم , فرزندش را بسیار دوست می داشته و لحظه ای از او دور نمی شده است . خداوند به او امر کرد تا اسماعیل را قربانی کند . حضرت ابراهیم (ع) بدون لحظه ای تردید برای اجرای فرمان خداوند وارد عمل گردید و درست در لحظه ای که می خواست اسماعیل را ذبح نماید حضرت جبرائیل گوسفندی آورد و از او خواست تا به جای اسماعیل آن گوسفند را قربانی کند . بدین گونه بود که حضرت ابراهیم (ع) بدلیل آنکه از  این امتحان الهی سربلند بیرون آمده بود بسیار شادمان شد .

عید قربان در معنی به ما چنین فریاد برمی آورد که : ای مسلمانان ! برای عید گرفتن , لازم است آنچه را که بسیار دوست می دارید قربانی کنید .

اما در قرن بیست و یکم وقتی ما مسلمانان " قربانی " و " عید " را می شنویم چه درکی از آن داریم ؟ وقتی  قربانی  گفته شود  به یاد " خرج کردن پول و مقدار گوشتی که ذخیره خواهیم کرد " و  وقتی عید گفته شود  به یاد " چند روز تعطیلی " می افتیم در این صورت باید گفت که اعیاد امت اسلام بسیار دور است .

اما اگر با شنیدن کلمه " قربانی " اولین چیزی که به ذهن ما می رسد " گذشتن از بهترین دارایی , فرزند , مقام و تجارت در راه خدا بی هیچ تردیدی و چشم پوشی از هر چیزی که  در راه مبارزه با ذهنیت های نمرودی مانع او می شود " باشد و با شنیدن کلمه " عید " , " خوشحالی کردن برای فداکاری هایی که در راه خدا نموده " در ذهن متصور شود در آن صورت باید گفت که عید امت نزدیک است .

یا اگر وقتی عید و قربانی گفته شود در ذهن خود فقط یک مراسم فرهنگی و اجرای آداب و سنن متصور شویم باید گفت که این عید و قربانی در نزد خداوند برای ما نفع چندانی نخواهد داشت . باید معنی مراسمی که برگزار می کنیم را کاملا درک کنیم . اگر یک نماد , ارزش های نمادین گردیده را القا نکند نماد خالی به تنهایی معنی ای نخواهد داشت . باید بخوبی درک کنیم که هر کاری که بعنوان عبادت انجام می دهیم به چه معنی است.

نباید فراموش شود که عبادات همانند صندوقچه های هدایا برای خداوند هستند . محتویات این صندوقچه ها بسیار مهمتر از خود صندوقچه ها هستند . اگر درون این صندوقچه ها , همان چیزهایی باشد که خواست خداوند است در آن صورت پاداش آن را دریافت خواهید کرد . اما اگر درو صندوقچه ها خالی باشد و یا آنهایی نباشد که خواست خداوند است در آن صورت , خود آن صندوقچه هیچ ارزشی نخواهد داشت و چه بسا مورد نکوهش قرار گیریم و حتی به مجازات محکوم شویم .

به امید قربانی ای اسماعیل وار و عیدی ابراهیم گونه ...

25/539

منبع : dogruhaber

ترجمه سرویس بین الملل اساس نیوز / هلاکویی

 

مطالب مرتبط:

اقدام جالب جنگنده های اندونزیایی برای بیدار کردن ر

ا

تلاش مسلمانان «مانیتوبا» برای مقابله با تعصب و نفر

چقدر پول شما را راضی می کند؟

سیلی که برای مردم طلا به ارمغان آورد(تایلند)

ا

آخوند ناصر محمد قزل: راهپیمایی 22 بهمن امسال با حض

سباستین گورکا هم از کاخ سفید خداحافظی کرد

فعالیت 1600 مسجد اهل سنت در استان گلستان

داعش شش نفر را به دلیل خودکشی نکردن اعدام کرد

افسران غربی و ترکیه‌ای در حندرات حلب/ 700 کشته از

ن

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات