b_300_300_16777215_10_images_635083764307071861.jpg

اساس نیوز ،یحیی دشتی : صلاح و نیکی دین شخص در دنیا ،یعنی سعادت و خوشبختی و پیروزی او در آخرت،سرمایه ی مسلمان همین دین اوست.

پس هرکه در مورد دینش کوتاهی ورزد و آن را در معرض فتنه ها قرار دهد زیان دیده و ورشکست می شود و آنکه دینش را حفظ کند و به صلاح و درستی آن توجه نشان دهد پیروز و کامیاب گشته است.

به همین خاطر است که رسول خدا(ص) در دعای خود می فرمود:(واصلح لی دنیای التی فیها معاشی و اصلح لی آخرتی التی فیها معادی واجعل الحیات زیاده لی فی کل خیر واجعل الموت راحه لی من کل شر.(1)و همچنین دعای:اللهم اصلح لی دین الذی هو عصمه امری.خداوندا دینم را به صلاح آور که حافظ همه امور من است .زیرا هر که دینش فاسد شد همه کارهای دیگرش نیز فاسد شده و در دنیا و آخرت ناکام و زیان دیده است.(2)

مسلمان با توفیق پروردگار می تواند دینش را از فتنه ها در امان نگه دارد واین با پیروی از راه مومنان ممکن است من جمله:

1-دوری از محیط فساد دینی و اخلاقی.او باید از زندگی در دیار کفر دوری کند و از هم نشینی با فاسقان خودداری نماید.کسی که از وسایل فساد دوری گزیند به اذن خدا دین خود را حفظ نموده است.زندگی در محیط کفر و هم نشینی با اهل آن به احتمال زیاد بر مسلمانی که میان آنان زندگی می کند اثر کرده و دچار عقب گرد شده اند و دین شان را به کالای ناچیز دنیا فروخته اند.

  چیزهای زیادی دیده و شنیده ایم که دل را آزرده می کند که سبب آن شگفت زده شدن شخص از محیط کفر وکافران و مردن قلب او به سبب زندگی میان آنان یا هم نشینی با آنهاست.

2-دوری از وارد شدن به عرصه های اختلافی و در گیری میان مسلمانان است.به ویژه اگر اختلاف آنان باعث قطع رابطه و قهر و درگیری شود کسی که احوال فتنه هایی که میان مسلمانان رخ می دهد را بررسی نماید متوجه می شود که هر کس وارد آن شود سر انجام نیکی نداشته است.زیرا از آن زیان دین و دنیا حاصل می شود.

3-از جمله عواملی که مسلمان را در حفظ دینش یاری می دهد تقویت ایمان از طریق انجام طاعات واجب و ترک حرام است. از بزرگترین طاعات واجب نماز است. بنابر این مسلمان باید در بر پا داشتن  آن در وقتش و با شرایط و ارکان و غایت خشوع محافظت نماید.خداوند متعال می گوید:واقم الصلاه ان الصلوه تنهی عن الفحشاء والمنکر.نماز را بر پا بدار همانا نماز از زشتی و منکر باز می دارد.(3)

4-از دیگر عوامل دعا است.پروردگار ما را به دعا توجیه نموده است:(اهدنا الصراط المستقیم) ما را به راه راست هدایت کن (4) وپیامبر گرامی نیز دعا فرموده:اللهم اهدنی فیمن هدیت.پروردگارا مرا در جمله ی کسانی که هدایت کرده ای هدایت نما.(5)

5-دوری از دوستان بد: از ابو هریره از پیامبر (ص) روایت است که فرمود:(انسان بر دین دوست خویش است پس هر یک از شما نگاه کند با چه کسی دوست است.(6)

علامه خطابی می فرماید:با هیچ کس دوستی نکن مگر آنکه دین وعقیده و امانتش را بپسندی. زیرا هر گاه با او دوستی کنی تو را به سوی دین وعقیده و مذهب خود خواهد کشاند .بنابراین به دین خود مغرور نشو و خود را به خطر مینداز با کسی که دین و مذهب و عقیده اش خوب نیست دوستی کنی.

6-یادگیری علم شرعی و رجوع به علمای مورد اعتماد از بزرگترین عوامل دور کردن فتنه ها از دین علم شرعی است.برای همین است که جاهل بیشتر دین خود را در معرض فتنه ها قرار می دهد.

کسی که دچار فتنه ای در دین خود شد باید به سرعت برای خروج از آن اقدام کند و با توبه ی نصوح به درگاه خداوند و اظهار پشیمانی نسبت به سهل انگاری خود بکند و از فتنه جدا شود و تلاش کند هرگز به آن بر نگردد ومحیط زندگی خود را به محیطی پاک و مناسب تغییر دهد.با صدق از پروردگارش بخواهد تا وی را از فتنه ها نجات دهد.

تهیه کننده:یحیی دشتی کارشناس علوم قرآن و حدیث

1-صحیح مسلم/2720                                      4-فاتحه/6

2-فیض القدیر2/17                                         5-ترمذی/464

3-عنکبوت/45                                               6-ابو داود/4833

مطالب مرتبط:

حكم خواندن سنن در سفر

سربازگیری داعش از شهری در صربستان

ا

آماده‌باش ناوگان روسیه در دریای خزر

فراخوان سازمان های بین المللی برای توقف جنگ در یمن

بشریت و بازی های قدرت های جهانی

مشاور ارشد دونالدترامپ تهدید به مرگ شد

ب

طالبان به دنبال توافق با پاکستان، روسیه و چین

ا

۱۰ رویداد جنجالی رئیس‌جمهور آمریکا در سال ۲۰۱۷

دین , سیاست و روز جهانی قدس

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات