b_300_300_16777215_10_images_Unti666775567676767tled1.jpg

اساس نیوز : ضمن عرض تسلیت به خانواده های محترم آق آتابای و پورقاضی و مردم گلستان که داغدار عزیزان سفر کرده خود هستند , خاطره ای از یک نویسنده ترک در مورد صبر یک پدر را ترجمه و تقدیم شما می کنیم که در پایگاه اینترنتی روزنامه " YeniBirlik " به چاپ رسیده است :

اساس نیوز / روزنامه " YeniBirlik " به قلم" Mahmut BIYIKLI ": سالها پیش بود . برای نماز عصر به مسجد رفتم .در حیاط مسجد فضای حزن انگیزی حاکم بود . از پیرمردی که قطرات آب از محاسن سفیدش بر زمین می چکید که معلوم بود تازه وضو گرفته است پرسیدم " آیا اتفاقی افتاده ؟" . او با چشمانی محزون پاسخ داد:" اتفاقی نیفتاده است . نماز میت یک بچه است". او در حالی که می گفت "  بچه به بهشت خواهد رفت و در آنجا منتظر پدر و مادر خود خواهد شد و – خوشا به حال آن پدر و مادری که – شفاعتِ آنها را خواهد کرد " برای نماز وارد مسجد شد .

ضمن آنکه صمیمیت پیرمرد را قبول کرده بودم  اما در دلم گفتم "صحبت از مرگ دیگران آسان است اما کسی چه می داند که پدر و مادر و حتی پدربزرگ آن بچه چقدر غصه می خورند ".

پس از نماز به میان کسانی که در حیاط مسجد بودند رفتم تا در نماز میت شرکت کنم. خودم را به صف اول رساندم . از میان هق هق زنان در انتهای صفوف و نگاه های پیرمردانی که آنها را به سکوت فرامی خواندند گذشتم. امام جماعت که احتمالا اولین سال خدمت او در این وظیفه می باشد با صدایی نرم , نمازگزاران را به صف ایستادن دعوت کرد و خاطرنشان کرد که این نماز , نماز میت می باشد . پس از نماز به میت نزدیکتر رفت . گلویش را صاف کرد و با صدایی آرام و متین گفت :

" برادران و خواهران عزیز ؛

ابو طلحه (رض) صاحب فرزند پسری شده بود . بسیار دوست داشتنی بود . در یک سالگی بیمار شد و مرد . در زمان مرگش ابو طلحه در منزل نبود . وقتی به منزل مراجعت کرد از همسرش حال فرزندش را پرسید. ام سلیم همسر ابوطلحه پاسخ داد : بچه خوب است . امروز دیرتر آمدی . حتما گرسنه هستی . برایت غذا بیاورم بعد از غذا بچه را ببین .

ام سلیم , بعد از اینکه غذا را آورد گفت : ای ابوطلحه , اگر امانتی متعلق به دیگری در نزد کسی باشد و صاحب امانت آن را پس بگیرد آیا شخصی که امانت در نزد او بوده حق دارد اظهار ناراحتی و دلخوری نماید ؟

ابوطلحه گفت : نه .

 سپس همسرش گفت : پسرت امانتی از طرف خداوند در نزد ما بود . الله امانت خود را باز پس گرفت .

ابوطلحه پرسید : الان بچه کجاست ؟

ام سلیم گفت : در اطاق پشتی است .

ابوطلحه به آن اطاق رفت . روی بچه را باز کرد و گفت :  إِنَّا لِلّهِ وَإِنَّـا إِلَيْهِ رَاجِعونَ 

ابوطلحه نزد پیامبر (ص) رفت و ما وقع را تعریف کرد. پیامبر (ص) گفت : سوگند به خدایی که مرا بعنوان پیامبر برحق فرستاد , بخاطر صبر ام سلیم بر مرگ فرزندش , خدا او را به فرزندی دیگر بشارت داد .

امام جماعت در ادامه این روایت گفت : بعضا , آنچه که از دست می دهیم بشارت دهنده هدیه ای است که خواهد آمد " و به بیان سخنان تاثیرگذار خود ادامه داد.

باز هم نتوانستم جلوی خودم را بگیرم و در دل با خودم گفتم " وعظ و سخنرانی برای امامان جماعت آسان است . غصه پدر این بچه چگونه تسکین خواهد یافت ؟

پس از پایان سخنان امام جماعت و طلب حلالیت برای میت , خواستم به صاحب عزا تسلیت بگویم. از جوانی که در کنارم بود پرسیدم " به چه کسی باید تسلیت بگوییم ؟"

جوان گفت : جنازه , فرزند همین امامی است که پیش نماز بود .

بعد به پیرمردی ( که پیش از نماز با او همصحبت شده بودم ) اشاره کرد و گفت : او هم پدر همین امام جماعت می باشد . می توانی به هردوی آنها تسلیت بگویی.

از شرمندگی دلم می خواست زمین دهان باز می کرد و مرا می بلعید .

وقتی فهمیدم پیرمردی که در ورودی مسجد گفته بود " خوشا به حال پدر و مادر او ..." , پدر بزرگ این میت بوده و آن امام جماعتی که با آرامش خاصی سخن گفته و نمونه ای از صبوری را تعریف کرده بود پدر این میت بوده است بشدت تحت تاثیر قرار گرفتم.

درحالیکه با خودم می گفتم " باید به این چنین کسانی که مرگ را بسیار زیبا استقبال می کنند و متوجه امانت هستند باید تبریک گفت , نه تسلیت " به طرف آنها رفتم و هر دوی آنها را به آغوش گرفتم .

 

"خداوند بزرگ روح عزیزان از دست رفته را قرین رحمت کند و به خانواده های آنان صبر عنایت فرماید"

25/526

منبع : gazetebirlik

ترجمه سرویس بین الملل اساس نیوز / احمد هلاکویی

 

مطالب مرتبط:

مولوی قهستانی: آنچه که مورد اهمیت است، حضور گسترده

ورق بازی چهار زن در مسجدالحرام در فضای مجازی جنجال

امام جماعت مسجد محمدیه شهر هرات ترور شد

نتانیاهو غزه را به جنگی سخت تهدید کرد

شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید: مسلمانان در قبال انت

عربستان از ورود اتباع قطری به مکه مکرمه ممانعت کرد

داعش به دیوار تاریخی موصل هم رحم نکرد

گ

سفر هیئت عربستانی به اسرائیل برای عادی‌سازی همکاری

ح

تقویت ناوگان روسیه در مدیترانه

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات