b_0_0_0_10_images_photo_20170621_103955.jpg

اساس نیوز : حاجیه خانم آسیه میرزاعلی متولد سال 1357 شهرستان آق قلا تحصیلات دینی و حوزوی اش را از حدود 12 سال قبل  با ورود به دانشگاه "دراسات" علوم اسلامی کشور سوریه  و معهد فقه اسلامی جامعه "ابوایوب انصاری" این کشورآغاز کرد.

وی در این مقطع  در رشته علوم اسلامی به  کسب علم و دانش پرداخت.وی در ادامه و بلافاصله  با سفر به کشور لبنان و تحصیل در دانشگاه مطالعات اسلامی طرابلس موفق به کسب دومین لیسانس خود گردیده است.

این بانوی اهل سنت ترکمن سپس در سال تحصیلی  78 تا 88 شمسی به مالزی رفت و در رشته اصول فقه مدرک کارشناسی ارشد خود را گرفت.خانم میرزاعلی با اتمام تحصیلاتش به کشور بازگشت و فعالیت های دینی اش را با برپایی کلاس های تجوید و روانخوانی پایه ریزی نمود.

  امروز با گذشت چهارسال ازآن زمان تعداد شاگردان ایشان به تعداد قابل توجهی افزایش پیدا کرده و به نظر می رسد درآینده بازهم بیشتر شود.جهت اطلاع از جزییات فعالیت حاجیه خانم آسیه میرزاعلی گفتگویی را با وی ترتیب دادیم که تقدیم تان می کنیم:

سوال:خانم میرزاعلی لطفا مختصری درباره  روند ساخت و احداث " دارالقرآن ام ابرار" خواهران آق قلا توضیحاتی ارائه بفرمایید؟

خانم میرزاعلی:همان طور که اشاره کردید دارالقرآن ام ابرار به جهت رسمیت بخشی به فعالیت های دینی خواهران شهرستان آق قلا در دست احداث است .چرا که با تعداد زیاد بانوانی که هم اکنون از سنین مختلف در زمینه های تجوید،روخوانی و روانخوانی مشغول گذراندن دوره هستند، ضرورت راه اندازی دارالقرآن بیش ازپیش احساس می شد.

لذا ضمن پیگیری امور ساخت این مجموعه سه طبقه،نسبت به کسب مجوز آن نیز اقداماتی را به انجام رساندیم و انشالله با اخذ مجوز و آماده شدن بنای ساختمان،فعالیت رسمی خودمان را آغاز خواهیم نمود.

سوال:هزینه ساخت بنای مورد نظر چگونه تامین شده است؟

خانم میرزاعلی:برای احداث این ساختمان یک یا چند نفر نقش ندارند .بلکه همه بانوان حاضر در کلاس ها از طریق جمع آوری خیرات و صدقات شان و اخذ وجوه زکات دراین امر خداپسندانه  همکاری می کنند و هر کس به نسبت بضاعتی که دارد کمک هایش را ارائه  می دهد.

  حتی نمایندگی های فروش مصالح  نیز بدون دریافت بهای  تجهیزات کمک های خوبی به کارهای ما کرده اند و بزرگوارانی که کار بنا و تعمیر ساختمان را بر عهده دارند، با قیمت پایین و گاها بدون دریافت دستمزد با همت و تلاش بی وقفه مشغول آماده سازی آن هستند.

سوال: شما درحال حاضر فعالیت هایتان را در چه مکانی انجام می دهید؟

خانم میرزاعلی:بنده جلسات بانوان را تحت عنوان برگزاری کلاس های قرآنی درمنزل شخصی خودم برگزار می کنم که البته به دلیل کثرت شرکت کنندگان اکثرا ااز همه فضای اتاق های منزل استفاده می شود.از طرفی منزل بنده مشرف به مسجد است که  در روزهای شلوغ  فضای حیاط  و ایوان آن  را فرش کرده و بخشی از جلسات مان درآن مکان شکل می پذیرد.

سوال:مجموعا چه تعداد از بانوان از جلسات قرآن کریم بهره مند می گردند و آیا اساتید دیگری هم  با شما همکاری می کنند؟

خانم میرزاعلی:در حال حاضر تعداد 250 شاگرد به صورت دائمی در جلسات قرآن کریم،تجوید،حدیث،مهارت های زندگی و احکام ویژه بانوان حاضر می شوند که برای تدریس این تعداد 4 مدرس بانو با بنده همکاری می کنند.این عزیزان دوره هایشان را  سابقا در همین کلاس ها گذرانده بودند.

درکنار این تعداد، 400 عضو کودک . نوجوان هم داریم که جلسات این عزیزان هر سال  در ایام تابستان تشکیل می شود و انشالله با شروع به فعالیت رسمی، این جلسات را در همه  طول سال فعال خواهیم نمود.جهت تدریس این اعضا نیزتعداد 20 نفر از بانوان قدیمی دوره فعلی همکاری می کنند.به علاوه درپایان هر هفته جلسه  تفسیرقرآن کریم داریم که درآن نزدیک به هشتصد نفر حضور پیدا می کنند.

b_0_0_0_10_images_photo_20170621_103946.jpg

سوال:جلساتی ختم قرآن کریم شما با زمینه ها و شاخصه هایی که اشاره فرمودید معمولا چه مدت به طول می انجامد؟

خانم میرزاعلی:اگربخواهیم برای تجوید اعضا 6 ماه کامل را مد نظر بگیریم و با توجه به اینکه در طول هفته برنامه تفسیر قرآن کریم را هم داریم ، یک دوره ختم، چهار سال و نیم تا پنج سال به طول می انجامد.البته ما هم اکنون در اواخر دوره اول قرار داریم و پس از آن دوره دوم را شروع خواهیم کرد.

  لازم به اشاره است که ما  حداقل یکروز در هفته  به یکی از روستاهای اطراف رفته و برای بانوان آنها کلاس تجوید و تفسیر می گذاریم.ضمنا بعد از ظهر پنج شنبه هرهفته در بندرترکمن (30 کیلومتری شهرآق قلا) جلسه تفسیر قرآن را برای بانوان آنجا ترتیب می دهیم.

سوال:تجربیاتی که درخارج از کشور به دست آوردید چقدر در پیشرفت فعالیت تان مفید بوده اند؟

خانم میرزاعلی:این نتیجه حاصل آمد که فهمیدم برای داشتن یک جامعه دینی قوی باید کار و تلاش انجام داد. بانوان برای اینکه بتوانند دین مدار واقعی شوند، نیاز دارند هر چه بیشتر بدانند.در دین و احکام شرعی مسائلی وجود دارند که حتی به گوش بانوان ما هم نرسیده است.در واقع ما رسانه قوی به آن معنا نداشته ایم که به بانوان آگاهی های لازم را بدهد.

   جای تعجب دارد چطور بانوی اهل سنتی  که قریب 40 سال ازعمرش می گذرد نسبت به مسائل مربوط به خود کم اطلاع است.این وضعیت درکشورهایی که بنده درآنها بودم ، متفاوت است.درآن کشورها کودکان از دوره خردسالی تحت آموزش های لازم  قرار می گیرد.

بچه های کم سن و سال ازهمان سنین پایین همراه والدین خود به مساجد می روند.دربرخی مساجد اتاقی برای کودکان خردسال تهیه شده است تا بتوانند در آنجا بازی کنند.

   درپیش گرفتن چنین  سیاستی مسلما باعث می شود تا کودکان جذب مساجد شده و به دین علاقه مند گردند.روش های دیگری هم در این باره مفید هستند از جمله آن که باید با کودکان مان خوش رفتار باشیم و با اخلاق مداری و روش های تشویقی کمک کنیم تا کم کم مسائل را یاد گرفته وعضو ثابت جمعیت مسجد شوند.

b_0_0_0_10_images_photo_20170621_104111.jpg

سوال:شما به عنوان یک استاد و کارشناس قرآن کریم تاثیر برگزاری  جلسات  بر روی مخاطبان را درچه می دانید؟

خانم میرزاعلی:الان دوره ای است که بانوان ما بیش از گذشته می توانند روی همسران و بچه های خود تاثیر بگذارند و به این مساله اذعان می نمایند.خانه های ما هر چقدرهم که دیدنی و چشم نواز هم که بنظر برسند تا مادامی که نور ایمان درآنها نباشد به درد نخواهند خورد.

    پس وظیفه ما این است که در محفل خانگی نور ایمان را به دل اعضا  بتابانیم  و این نور است که می تواند تحول مهمی را در آنها به وجود آورد.جلسات دینی همچنین روی اخلاقیات و روحیه  مادران تاثیر مستقیم می گذارد و بچه های خردسال وقتی که مادران شان به خانه بازمی گردند، به خوبی تحولات به وجود آمده را درک می کنند.

  اعضای ما امروز می دانند که در صدر اسلام زنان چه تاثیری روی موفقیت مردان شان درتحمل مشقات و پیکار با کفر داشته اند و این آگاهی توانسته است در تحول درونی آنها اثرگذار باشد.

سوال:ازنظر شما آیا والدین روی تربیت اسلامی فرزندان شان دقت کافی بعمل می آورند؟

خانم میرزاعلی:درخصوص این مساله نیاز به کار بیشتر احساس می شود.اکثر خانواده های ما هنوز به این شاخصه آن طور که علمای دین تاکید می کنند ،توجه کافی به خرج نمی دهند.امروز توجه والدین به امور درسی و آموزشی بسیار بیشتر از گذشته شده و به حدی است که  برای تقویت دروس بچه ها،آنها را به کلاس های تقویتی می فرستند و در صورت توان برایشان معلم خصوصی می گیرند.

  والدین ما نهایت مراقبت را به عمل می آورند که بچه ها از نظر خوراک و پوشاک کم نداشته باشند و کمبود هایشان برطرف گردد.از سوی دیگر متاسفانه برخی از مادران ما بچه های خردسال شان را به تماشای برنامه های شبکه های ماهواره ای عادت می دهند و خوشحالند به این که کودک شان ساکت و آرام جلوی گیرنده تلویزیونی می نشیند و برنامه مورد علاقه اش را نگاه می کند.

   اما آیا دقت می کنند که برنامه های ماهواره که ساخت دست دشمن یهودی است چه پیامدهایی را به کودک انتقال می دهند و این کودک تحت تاثیر چه فرهنگ مبتذلی رشد پیدا می کند؟آیا این برنامه ها صرفا برای سرگرم شدن بچه ها پخش می شوند یا فکر و اندیشه ای در پشت سرآن قرار دارد؟

   البته منظور بنده به این نیست که به کودک اجازه تماشای برنامه های تلویزیونی را ندهیم و بحمدالله شبک های داخلی خودمان به فراوانی برنامه پخش می کنند.بنده نمی گویم والدین جلوی پیشرفت های علمی فرزندان شان را بگیرند ، زیرا کشور به افراد متخصص نیاز فراوان دارد، ولی در کنار پیشرفت تحصیلی بچه هایمان چقدر به امور دینی شان توجه می کنیم؟

بچه های ما چقدر قرآن بلد هستند و چقدر به دستورات آن عمل می کنند؟ آیا بچه هایمان نمازهای روزانه شان را بجا می آورند و اگر نمی آورند سرانجام شان چه خواهد شد و چه کسی در برابر این نقصان پاسخگو خواهد بود؟

   بنده زمانی که درخارج از کشور بودم با افرادی آشنا شدم که در دانشگاه درس می دادند و درعین حال حافظ قرآن کریم هم بودند.شخصی را می شناسم که جراح معروف ارتوپد است، اما معلومات دینی اش با یک عالم حوزوی برابری می کند.دانشجویان هم ردیفم همه زبان انگلیسی را مانند زبان عربی صحبت می کردند لیکن مساله دین برایشان مهم تر ازهمه چیز بود.

پس خانواده های ما همچنان که روی تکالیف بچه هایشان وقت می گذارند وظیفه دارند آنها را مطابق با آموزهای دین مبین اسلام تربیت نمایند.

سوال:شما مشکلات امروز دنیای اسلام را ناشی از چه عواملی می دانید؟

خانم میرزاعلی:مشکلاتی که امروز دنیای اسلام درگیرآن شده به خاطر دورشدن از فرهنگ قرآنی است.قرآن کریم به این خاطر نازل نشده که ما فقط بتوانیم آن را بخوانیم بلکه  باید به دستورات آن مطابق دستورات اسلامی عمل نماییم.

  درحالی که امت نبی مکرم صلی الله علیه وآله وسلم اسلام را دین میانه رو و اعتدال معرفی می کنند عوامل تکفیری و داعشی می کوشند تا با کشتار مردم بی گناه و قربانی کردن زنان و کودکان چهره خشنی از امت اسلامی را به مردم دنیا نشان بدهند.همین چند روز پیش  داعشی ها که با خیالات و تصورات واهی خودشان را مسلمان و بهشتی می دادند، تعدادی از مردم بی گناه ما را به شهادت رساندند.با این حال آنها با دست زدن به این گونه اعمال وحشیانه راه به جایی نخواهند برد زیرا بویی از مسلمانیت نبرده اند.

اسلام بحمدالله با جلوه زیبایش پاک ترین دینی است که خداوند متعال آن توسط پیامبر بزرگوارش به امت آخر زمان معرفی نمود.

خبرنگار:طاهرجانی

 b_0_0_0_10_images_photo_20170621_103951.jpgb_0_0_0_10_images_photo_20170621_104001.jpgb_0_0_0_10_images_photo_20170621_104005.jpgb_0_0_0_10_images_photo_20170621_104014.jpgb_0_0_0_10_images_photo_20170621_104053.jpgb_0_0_0_10_images_photo_20170621_104024.jpgb_0_0_0_10_images_photo_20170621_104101.jpgb_0_0_0_10_images_photo_20170621_104120.jpg

مطالب مرتبط:

جنگنده های صهیونیستی باردیگر غزه را بمباران کردند

فرانسه به ۱۳۲ زن و کودک ایزدی قربانی داعش اقامت دا

برگزاری مراسم مولود خوانی در مسجد جامع اهل سنت بند

مولوی فاضلی:جنایت های اسرائیل با حمایت غرب و استیص

رونمایی داعش از موشک غول پیکر و وحشتناک خود

ابعاد و زمینه های چالش سازی برای جامعه اسلامی

شناسایی عامل حمله تروریستی آنکارا

ا

دونالد ترامپ تصمیم برای انتقال سفارت امریکا را به

تلاش آمریکا و اسرائیل برای جلوگیری از انتشار «لیست

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات