b_0_0_0_10_images_IMG_4841.jpg

اساس نیوز :مولوی عبدالغفار شیخ جامی امام جمعه اهل سنت روستای خیرآباد استان خراسان رضوی در سخنرانی اخیر خود در نماز جمعه این روستا با مهم شمردن اهمیت دین درجوامع اسلامی گفت: بنا بر فرمایش حضرت پیامبر صلی الله علیه وآله وسلم یک  لحظه فکر به  دین و اهمیت به آن از قیام بی ریا افضل تر است.دین الهی به ما می آموزد که با والدین، فرزندان و اطرافیان مان چه رفتاری را باید داشته باشیم.

امام جمعه اهل سنت روستای خیرآباد خصوصیات  یک انسان مومن را در ایمان کامل،ارتباط  مستحکم و پایدار و تفکر کامل برشمرد و افزود:درنزد خای متعال نیز تفکر و اندیشه به دین بسیار مهم است.درقرآن کریم نیز آمده است که ذات باریتعالی انسانیت را در تفکرشخص به مسائل معنا می کند.

مولوی شیخ جامی اظهار داشت:در این راستا فرازهای دین،فرازهای قرآن کریم و فرازهای فرمایش پیامبر صلی الله علیه وآله وسلم بسوی تدبر،تعهد و اندیشه است.همچنین آموزهای اسلامی نور ایمان را در تفکر به آن می داند.بدین معنی که اگر یک انسان بخواهد وجود خود را از دین اشباح نماید، باید تفکر کافی داشته باشد.

وی تاکید کرد:دراین جولانگاه و میدان وسیع اگر یک انسان تفکر دینی داشته باشد او می تواند یک انسان کامل باشد.اندیشه نیکو و اخلاق شایسته  انسان را به سوی اعمال نیکو راهنمایی می کند.پس اسلام به انسان مومن به اندیشیدن درخود دستور می دهد.به این که به خودمان فکر بکنیم و اینکه چکار باید بکنیم تا در زمره انسان های شایسته در بیاییم  و ازما بعنوان انسان های فرهیخته و نیک یاد شود.

مولوی شیخ جامی رابطه یک انسان نیکو و شایسته با خداوند متعال را مشروط به انجام عبادت واقعی ازسوی معبود نسبت به خالق دانست و تاکید کرد:نشر اطاعت از پروردگار و نشر فرمانبرداری از آموزه های اسلامی و طریقه نورانی نبی مکرم اسلام بر همه ما واجب است.

b_0_0_0_10_images_IMG_4862.jpg

b_0_0_0_10_images_IMG_4842.jpg

از دیگر مشخصات انسان شایسته این است که به سیطره الهی  و آنچه که خداوند متعال  برایش مقدر کرده است راضی باشد. بدین معنی که اگر در زندگی مشکلاتی به ما رو آورد، باید نسبت به آن صبر پیشه نماییم و اگر با تلخی ها و مصائبی  روبرو شدیم با آنها کنار بیاییم.

مولوی شیخ جامی گفت:اسلام از انسان های مومن و متعهد این انتظار را دارد که در اجتماع خود سرآمد باشند.انسان مومن از خداوند متعال  می خواهد که به علم  وی بیافزاید.برای رسیدن به چنین درجه و مرتبه  لازم است که جوینده دانش باشیم.امروز جهان اسلام نیازمند علم و دانش بیشتر است و لذا باید در هر لحظه به دانش خود بیفزاییم.

نامبرد ضمن اشاره به ضروری دانستن برخی احکام اسلامی درباره گناهکاران گفت:اگر اسلام در مواردی به اجرای احکام متناسب دستور می دهد برای این است که دیگر نظایر آن اعمال  درجوامع اسلامی رخ ندهد.

در زمان صدر اسلام زنی با اقرار به عمل زنا در نزد نبی مکرم اسلام از ایشان خواست تا حکم شرع را درباره وی اجرا نماید.آن حضرت صلی الله علیه وآله وسلم چند و با دلایل مختلف همچون تولد بچه ای که  آن زن  در شکم  داشت و دوران شیرخوارگی حکم را به تعویق انداخت. تا بلکه آن زن از اقرارخودش پشیمان شود. اما در نهایت چنین اتفاقی نیفتاد و با اصرار آن زن حکم درباره اش به اجرا درآمد.

آن زمان چنین اقداماتی باعث می شد تا توبه کنندگان  بخشیده شوند. زیرا آن حضرت صلی الله علیه وآله وسلم وقتی می خواست بر جنازه آن زن نماز بخواند در پاسخ به معترضین فرمود:اگر نصف ایمانی که این زن داشت دیگر امت من هم می داشتند دیگر مشکلی در دنیای اسلام پیش نمی آمد.

این عالم اهل سنت در بخش دیگری از سخنانش  بیان داشت:درمیان صحابه رسول الله صلی الله علیه و آله وسلم بودند اشخاصی که در همه حالات به کار و عبادت می گذراندند. حال آنکه جسم انسان نیز نسبت به صاحب خود دارای از حقوقی برخوردار است.انسان مومن باید به جسم و چشم و دیگر اعضای خویش استراحت بدهد تا  بتواند قوای کافی برای انجام دیگرضروریات زندگی را داشته باشد.

خبرنگار:طاهرجانی

مطالب مرتبط:

تقدیر برخی از علمای اهل سنت بلوچستان از خدمات دولت

مخالفت اتحادیه عرب با تصمیم کردهای سوریه

ا

حضور کودکان در اماکن مذهبی قزاقستان ممنوع اعلام شد

مولوی منصوری:افرادی که تمکن مالی دارند باید فریضه

ترکیه از روسیه عذرخواهی کرد !

ا

اسلام به سوی قتال یا به سوی صلح و امنیت

سازمان ملل به واگذاری حکومت به زنان فرا خواند

تصمیم اسرائیل برای دریافت مالیات از گوگل و فیسبوک

بررسی مسائل اهل سنت ایران و جهان اسلام در گفتگو با

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات