b_0_0_0_10_images_nooranii.jpg

اساس نیوز : شاه گلدی آخوند نورانی  استاد مدرسه علمیه رحیمی روستای بگ پولاد ازتوابع بخش جرگلان درسال 68 وارد حوزه علمیه عرفان آباد (دراستان گلستان) شد وتا سال  73 درآن حوزه ماند.

درآن سال ازآنجائی که نظر آخوند رستگاری امام جماعت فعلی مسجد روستای بگ پولاد به مرحله فارغ التحصیلی رسیده بود، آخوند نورانی بنا برتوصیه های عبدالرحمان آخوند تنگلی تانه موسس حوزه علمیه عرفان آباد،همراه آخوند رستگاری به بگ پولاد برگشته وبا کمک  وهمیاری های به عمل آمده اقدام به بازسازی مدرسه علمیه رحیمی نمودند.

شاه گلدی آخوند نورانی سپس به عنوان مدرس حوزه به همکاری با آخوند رستگاری پرداخت وضمن آن باقیمانده دوران تحصیلی خود را ازمحضرآخوند رستگاری کسب فیض برد.با ایشان درباره مسوولیت چگونگی ادامه فعالیتش درآن مدرسه علمیه گفتگویی را انجام دادیم که به اتفاق می خوانیم:

سوال:استاد درابتدای این گفتگو بفرمایید که انگیزه جنابعالی ازرفتن به حوزه علمیه عرفان آباد چه بود؟

آخوند نورانی:درایامی که هنوزسن وسالم کم بودم برادر بزرگم به نام "چاری نوری" به زبان های ترکی ،ترکمنی، فارسی ولاتین روسی مسلط بود.ایشان مدتی درترکمنستان به معلمی اشتغال داشت وبه جرات می توانم بگویم یکی ازاستثناهای دوران خود بود.

وی دربازگشت به موطن اصلی خود یعنی روستای بگ پولاد در زمینه سواد آموزی ودر کنارآن آموزش قرآن و احکام به افراد بی سواد همت گماشت. زیرا بنابربرشرایط آن زمان افراد زیادی بی سواد بودند.تدریس قرآن برادرم چاری نوری به طریقه هجی کردن بود که دراین روش هم  یاد دهی وهم یاد گرفتن بسیارسخت است. چون شما مجبورید یک کلمه را با تکرار چند باره وهجی کردن هرحرف آن به ذهن بسپارید.اما برادرم چاری به همان دلیل بی سواد بودن مردم ترجیح می داد ازاین روش استفاده کند.

  البته این روش هجی کردن مزایایی هم دارد وفردی که علم را به این طریق بیاموزد، علی رغم گذرایام به سادگی دانسته هایش را فراموش نمی کند.روش یاد دهی ازطریق هجی کردن  دقیقا مانند این است که شما کلمات را روی چوب کنده کاری کنید ومی دانید که با کنده کاری یک اثربرروی چوب،آن اثرتا سالیان سال باقی می ماند.

برادرم چاری تنها به آموزش مردم اطرافش بسنده نکرد و با سفربا اطراف واکناف و حتی تا مازندران رفته و تا می توانست به مردم سواد و قرآن یاد داد.ایشان شاید اگردست به تالیف کتاب می زد بیشتر شناخته می شد و به هرحال تا روزی که زنده بود درایامی که آن چنان وسایل تحریرمانند خودکار و کاغذ هم در دسترس نبود، با ابتکاراتی که داشت جوهرمی ساخت وبه جای کاغذ روی تخته می نوشت تا دانش آموزانش بتوانند ببینند ویاد بگیرند.

این همت وتلاش برادرم چاری بنده را نیز علاقمند کرد تا بار سفربسته وجهت تحصیل در زمینه علوم دینی ازجرگلان به حوزه علمیه عرفان آباد بروم.

سوال:حوزه علمیه رحیمی پیش ازبازسازی به چه نحو اداره می شد؟

آخوند نورانی:بنیانگذاراصلی حوزه کاکا آخوند رستگاری عموی نظرآخوند رستگاری است.ایشان ازمحضراستاد ارازآخوند محمدی فارغ التحصیل شده بود که پس ازوی نظرآخوند عهده دارمسوولیت شد.

سوال:اهالی بگ پولاد نمازجمعه را درکدام روستا برپا می دارند؟

آخوند نورانی:ما درحال حاضر به نماز جمعه روستای باغ لق رفت و آمد می کنیم.لیکن با اقدامات انجام شده امید می رود تا به زودی نمازجمعه را دربگ پولاد برگزارکرده ودیگرسختی های رفت وآمد را نداشته باشیم.

سوال:ازنظرجنابعالی بهترین زمان برای فرستادن فرزندان به حوزه علمیه چه سنی است؟

آخوند نورانی:تاکید و سفارش پیامبرگرامی اسلام صلی الله علیه وآله وسلم این است که بچه ها ازسن کودکی به مدارس دینی فرستاده شوند.این نظربنده به آن معنا نیست که بچه های خردسال از کلاس های درس مدرسه محروم گردند. بلکه هردو مقطع را با هم بخوانند. زیرا بچه ها وقتی که به سنین بالاترمی رسند، رغبت شان جهت تحصیل دحوزه کمتر می شود.هرفردی که دریک خانواده مسلمان زندگی می کند به نظر بنده باید ازعلوم حوزوی هم آگاهی پیدا کند تا مسائل جهان اسلام را با نگاه بازتری دنبال کند. 

سوال:استاد برای این که دشمنان دین اسلام نتوانند ازاختلافات درون امت به نفع خود استفاده نمایند چه کارباید کرد؟

آخوند نورانی:عمل به سفارشات قرآن کریم وتوصیه های نبی مکرم اسلام صلی الله علیه وآله وسلم بهترین راه جهت دوری ازاختلافات است.همدلی وهمزبانی امت واحده، باعث می شود تا دشمنان دین اسلام نتوانند به اهداف پلید و شوم خود دست پیدا کنند.

سوال:برای مقابله با داعش و تروریست های تکفیری که امروزدرکشورهای اسلامی برعلیه مردم مسلمان می جنگند چه راهکارهایی موثراست؟

آخوند نورانی:راهکاری متعددی برای مبارزه با عناصرداعشی وتکفیری وجود دارد. ازجمله همدلی و اتحاد بیش ازپیش مسلمین،مبارزه با تهاجم فرهنگی ازقبیل ماهواره وآگاه سازی جوانان توسط علماء می تواند جلوی نفوذ بیشتراین گروها را بگیرد.باید برای جوانان تشریح کرد که داعشی ها وتکفیری چگونه شکل گرفته اند وچه اهدافی را دنبال می کنند.

سوال:به عقیده جنابعالی تشکیلات اصلی این گروه ها که با برافراشته کردن پرچم الله می جنگند به کدام یک ازجریان ها وابستگی دارند؟

آخوند نورانی:به شخصه معتقدم که این گروها نمی توانند جزوهیچ یک ازمذاهب شیعه وسنی باشند وآنها را از اصالت های دینی دور می دانم. آنها با افساراستکبارجهانی و رژیم صهیونیستی کنترل می شوند.هدف این تشکیلات خود فروخته جلوگیری از رشد وتعالی بیش ازپیش اسلام ومسلمین وبرهم زدن زنجیر مستحکم وحدت مسلمانان جهان است.

سوال:به عنوان یک استاد مجرب حوزه بفرمایید که چرا رژیم صهیونیستی این همه با امت اسلامی مشکل دارد؟

آخوند نورانی:دراین زمینه مطالعه تاریخ می تواند پاسخ خوبی برای جواب این سوال باشد اما به طور اجمالی عرض می کنم که سابقه دشمنی یهود تنها به مسلمان ها برنمی گردد. بلکه آنها درپیش ازاسلام با مسیحی ها هم عناد ودشمنی داشتند.بنیاد واساس یهود در زمان مسیحیت واسلام برپایه ظلم وستم بر دیگران ازطریق مال واموال شان بود ویهودی ها تا روزی که متفرق شده وازهم بپاشند بدین گونه خواهند ماند.

سوال:شما مهم ترین اهداف شبکه های ماهواره ای منتسب به اهل سنت را چه می دانید؟

آخوند نورانی:البته همان گونه که آگاهی دارید درمقابل شبکه منتسب به اهل سنت،شبکه هایی هم هستند که ظاهرا به نفع اهل تشیع فعالیت می کنند وبا برنامه های هدفمند می خواهند روی زخم کهنه و قدیمی امت اسلامی نمک بریزند.

این به اصلاح شبکه های اسلامی ماموریت دارند تا صف امت واحده را مورد تاخت وتازعناصرخود قرارداده و ذهن جوانان را درگیرمسائل انحرافی نمایند.

بنده اعتقاد دارم جوان امت اسلامی متمایز ازجوانان سایرادیان هستند.چرا که دردین الهی خداوند مساله شهادت را وسیله ای برای دسترسی آسان به بهشت قرار داده وچه بسا جوانان بسیاری ازما از صدراسلام تاکنون در راه آرمان های مقدس الهی جان خودشان را ازدست داده اند ومطمئنا به پاداش عظیمی دست پیدا کرده اند.

بنابراین این شبکه ها به وجود آمده اند تا با تحریک غرورجوانان،آنها را درعراق وسوریه به جان هم بیاندازد وبا به راه انداختن جنگ های داخلی به اهداف شومی که درسر دارند برسند.

خبرنگار:طاهر جانی

 

 

مطالب مرتبط:

مولانا عبدالحمید : انقلاب اسلامی برای مردم یک نعمت

محمد آخوند پروانه: خداوند در قرآن زنان و مردان را

دستور رهبر کره شمالی برای پرستش مادربزرگش به جای م

ا

دختر آمریکایی به ابهامات اسلامی همشهریان خود پاسخ

امکان محکومیت نماینده دیاربکر ترکیه به 28 سال حبس

یک شهروند عربستانی ، نوزادی مدفون در زیر خاک را پی

ممنوعیت داعش برای چند رشته تحصیلی

ماموستا قادری : اگر عقل همراه علم نباشد مصیبت است

 

ظاهر شدن شهری معلق در آسمان چین

ا

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات