b_300_300_16777215_10_images_anvarweb000116.jpg

اساس نیوز :استاد محمد غفاری متولد 1355 از مدرسین مجرب اهل سنت حوزه علمیه انوارالعلوم روستای خیرآباد خراسان جنوبی و فارغ التحصل رشته الهیات از دانشگاه مشهد ازسال 1385 جهت تدریس وارد حوزه علمیه گردید.کارنامه وی حکایت از موفقیت در علوم مختلف قرآنی دارد و تا به امروز طلاب بسیاری از کلاس هایش بهره برده اند.غفاری معتقد است که سطح حفظ قرآن در بین اهل سنت کشور به نسبت خوب بوده اما وی سطح قرائت قرآن را پایین می داند.

این کارشناس امور حوزه و دانشگاه با این حال امیدوار است که در سنوات آتی سطح قرائت اهل سنت بهبود یافته و آینده را روشن می بیند.با استاد غفاری پیرامون علوم قرآنی و مسائل جهان اسلام گفتگویی را ترتیب دادیم که تقدیم تان می گردد:

سوال:استاد در ابتدا چه عاملی باعث جذب شما به سوی قرآن شد؟

استاد غفاری:مهم ترین جذابیتی که قرآن برای بنده داشت آوای زیبای قرآن و به معنای بهتر و کامل تر آهنگ و صوت زیبای آن بود.

سوال:جنابعالی ازچند سالگی شروع به تلاوت قرآن کردید؟

استاد غفاری:سال 1365 در مدرسه چند دانش آموز را انتخاب کردند تا در مجلسی قرآن بخوانند و یکی از انتخاب شده ها بنده بودم که بعد از انجام  یک تمرین 10 دقیقه ای توانستم قرائت خوبی را در مراسم به اجرا بگذارم.

سوال:آیا صرفا داشتن صدای خوب می تواند باعث ترغیب یک شخص به سوی تلاوت قرآن شود؟

استاد غفاری:داشتن صدای خوب البته تاثیر گذار است، اما به تنهایی کافی نیست.ممکن است یک نفر صدای خیلی خوبی داشته باشد. اما چیز زیادی از قرآن نداند.بنابراین وظیفه دیگران این است تا شخص را به سوی قرآن ترغیب و تشویق نمایند.

سوال:نظر شما راجع به تقلید در تلاوت چیست و آیا در این راه از قاریان دیگر نیز تقلید می کنید؟

استاد غفاری:باید بگویم که در ابتدای یادگیری، تقلید یک امر اجتناب ناپذیر است.بنده خودم از قاریان زیادی تقلید کردم که کمک کردند تا با نعمات نشناخته ای که در ذهنم خطور کرده بودند آشنایی پیدا کنم.بنابراین درآغاز راه تقلید حتما باید صورت بگیرد. ولی در ادامه بهتر است که قاریان محترم به دنبال ابداع یک روش جدید برای خودشان باشند.

سوال:به عنوان یک کارشناس امور حوزوی و قرآنی، چه ساعاتی را برای قرائت قرآن توصیه می کنید؟

استاد غفاری:به کسانی که می خواهند تمرین صوت و لحن انجام دهند ،بیشتر حد فاصل نماز عصر تا عشاء توصیه می شود.ولی اشخاصی که پیشرفته هستند و می توانند نغماتی را کشف کنند ، انجام تمرین در بعد از نماز صبح مناسب ترخواهد بود.

سوال:درسوابق شما آمده است که از 18 سالگی یعنی پیش از پایان تحصیلات دانشگاهی وحوزوی تدریس قرآن می کردید.دلیل این مساله چه بود؟

استاد غفاری:آن زمان که بنده سطح تدریس قرآن به شکل امروزی به لحاظ علمی گسترده وسطح بالا نبود و عموما با نغمات قرآنی( نغمه ها) آشنایی نداشتند.لذا درشهرخودم تربت جام به تدریس کتاب آسمانی با شیوه مورد نظر پرداختم و جالب این که با استقبال خوب مردم مواجه می شدم.

سوال:آیا شروع  تدریس رسمی شما ازحوزه علمیه  خواف آغاز شد؟

استاد غفاری:خیر بنده ازحدود 5 الی 6 سال پیش ابتدا درحوزه علمیه اهل سنت استان فارس به تدریس پرداختم،سپس مدتی به بلوچستان رفتم و بعد از آن  به خراسان آمدم.

سوال: مبانی تدریس شما درحوزه های علمیه چیست؟

استاد غفاری:بنده در زمینه علم قرائت قرآن کریم،علم لحن و صوت، علم تجوید، علم صرف و نحو که برای فهم قرآن لازم است وعلم ترجمه و قصیده تدریس می کنم.

سوال:استاد جنابعالی علت جنگ و درگیری در کشورهای اسلامی را درچه عواملی می دانید و به نظر شما در این بین چه  نقاط  ضعفی  وجود داشته است؟

استاد غفاری:بنده معتقدم دلیل مشکلاتی که اشاره فرمودید به نبودن فراست دینی نزد گروه های درگیر متخاصم و به کسانی برمی گردد که خواهان ادامه درگیری ها هستند.این مساله می تواند شامل برخی عالم نماها نیز بشود.عالم نماهایی که به جای انجام وظایف دینی مربوط به خودشان،دین را وسیله ی پیشرفت های دنیوی خود  قرار داده و ازهمان طریق به سیاست رو آورده اند.بنابراین نبود فراست دینی و  اتحاد و انسجام و همچنین کم شدن ایمان دربین مردم دست به دست هم داده است تا این همه جنگ و خون ریزی شکل عینی به خود بگیرد.

ازسوی دیگر گروه های تندرو با سوء استفاده از نقاط ضعفی که به هر حال بوده است  وارد صحنه عمل شده و درجهت تخریب وحدت و انسجام بین امت واحده به این اختلافات دامن می زنند.اوضاع نابسامان در دیگر کشورهای اسلامی درگیر نیز از همین نقاط ضعف سرچشمه می گیرد.

 بدین معنی که بی تدبیری و نبود فراست درنزد افرادی که هدفی جز ایجاد فتنه به وسیله راه انداختن جنگ و خونریری ندارند متاسفانه باعث سردرگمی و آشفتگی جوانان شده و آنها را هم درگیر مسائل خودشان کرده اند.

لذا مردم تحت تاثیر این جریانات قرار گرفته و چه بسا به این جریان های تند می پیوندند.پس همان طور که عرض کردم این ها آدم های ساده و معمولی نیستند.درمیان این گروها از بزرگان  قبایل گرفته تا عالم نماهایی که در لحظه  فتوا صادرکرده و دست شان را به جنایت آلوده می کنند، وجود دارند.

سوال:شما هدف دشمنان اسلام را که تقویت کننده جریانات تندرو هستند را درچه می دانید؟

استاد غفاری:بدون شک منظور و هدف آنها دنیا خواهی از راه اسلام ستیزی و برافروختن جنگ در بین امت اسلامی است.در برنامه های دشمنان دین اسلام مساله مذاهب اسلامی  به هیچ وجه مطرح نبوده و نیست.یعنی آنها دلسوز شیعه و یا سنی نبوده و نیستند. زیرا نبود اسلام  را چه از لحاظ  اقتصادی وسیاسی به نفع خودشان می بینند.

مسلما اسلام این را نمی خواهد که مردم دنیا پرست باشند. اسلام این را نمی خواهد که عده ای برای به دست آوردن منافع بیشتر بر دیگران ظلم بورزند واین ها دقیقا چیزهایی هستند که دشمنان اسلام انجام می دهند.

این شکل قضیه در آغاز رسالت نبی مکرم اسلام صلی الله علیه و آله وسلم نیز وجود داشت.یعنی کفار به خودی خود مشکلی با شخص پیامبر صلی الله علیه وآله وسلم نداشتند .چون که ایشان پیش ازآغاز رسالت شان نیز در بین کفار ومشرکان زندگی می کردند .اتفاقا همان کفار درتایید شخصیت ایشان به عنوان فردی امین و راستگو ازهم سبقت می گرفتند.

مشکل آنها  با ایشان از زمان آغاز رسالت پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله وسلم شروع شد. یعنی مواردی که آنها را از منافع دنیوی شان مانند برده داری،تجارت از راه بت پرستی،تفاوت بین سیاه و سفید و ... محروم می کرد.

امروزهم دشمنان اسلام همین احساس خطر را کرده و با اتاق فکرهایی که تشکیل می دهند مترصد آنند که از طریق اقدامات شان روز به روز ممالک اسلامی را ضعیف تر سازند.

سوال:استاد درخصوص تصمیم اخیر ترامپ ( رئیس جمهورآمریکا) مبنی برانتقال سفارت کشورش به بیت المقدس،مجموعه کشورهای اسلامی می بایست چه واکنشی از خود نشان بدهند؟

استاد غفاری:درباره این قضیه اولا باید کشورهای اسلامی به یک نوع  دغدغه مشترک و یکپارچگی فکری برسند.در وهله بعدی وحدت و انسجام مابین امت اسلامی لازم است.وحدت و انسجام بدین معنی که کشورها در جهت حمایت از فلسطین و مسجد الاقصی از برخی منافع دنیوی خود بگذرند.باید از داشتن برخی امتیازات اقتصادی چشم پوشی کنند تا بتوانند به این هدف الهی برسند. هرچند که این گذشتن و چشم بستن قدری سخت باشد.

  اسرائیل تحت حمایت کشورهای ابرقدرتی مثل آمریکا قرار دارد و مسلما اتخاذ موضع مخالف مدت زمانی بر روی تجارت برخی از کشورهای اسلامی تاثیر منفی خواهد گذاشت.علی هذا همه ما باید به فکر این باشیم که سرزمین بیت المقدس سرزمین اولیاء الله است و همان طور که حج عمره را بر خود فرض می دانیم ،زیارت مسجد الاقصی را نیز باید واجب بشماریم و برای رسیدن به این هدف حتما لازم است که چاره اندیشی نماییم.

خبرنگار:طاهر جانی

 

 

 

 

مطالب مرتبط:

تبریک جماعت اخوان المسلمین و حزب فردای انقلاب مصر

مولوی حسینی:دشمنان اسلام بر علیه مسلمانان هم صدا ش

سازمان ملل به واگذاری حکومت به زنان فرا خواند

انتخابات ریاست جمهوری ترکمنستان و حاشیه های آن

پیام داعش به ترامپ در روز انتصابش

شبه نظامیان کرد سوریه: عملیات رقه ابتدای آوریل آغا

اعتراض عفو بین‌الملل به برپایی سوپر جام ایتالیا در

چین به اعتقادات و آداب مذهبی شهروندان احترام می گذ

بلند کردن ریش، پوشیدن روسری یا چادر، خواندن نماز د

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات