b_0_0_0_10_images_samanniii.jpg

اساس نیوز :محمد یعقوب سامانی معاونت آموزشی و اداری حوزه علمیه سنت نبوی امام خمینی (ره) مشهد طی گفتگوی  انجام شده وقایع این روزهای جهان اسلام  را به گفتگو نشست که از نظرتان می گذرد.

سوال:با توجه به آن چه که طی چند سال گذشته قوای داعشی و تکفیری بر سر مردم مسلمان عراق و سوریه آوردند به نظر می رسد وجود پاره ای اختلافات در میان سران برخی سران کشورهای اسلامی منطقه باعث شده بود تا فضای کار برای نیروهای متخاصم چند ملیتی بازتر باشد.دراین باره چه تحلیلی دارید؟
سامانی:اجازه بدهید دراین خصوص ابتدا نگاهی به اهداف گروهی موسوم به مستشرقین بیاندازیم.مستشرقین درتعریف عامیانه آن،به عوامل زبده،متخصصین و متفکرین سران استکبار اطلاق می شود کهتلاش می کنند ،جامعه اسلامی را به انحراف کشاند.
مستشرقین در نتیجه بسیاری فعل و انفعالات رخ داده قبلی و با تجربیاتی که از جنگ در کشورهایی مانند افغانستان به دست آمد به این نتیجه رسیده اند که گروهی ازمسلمانان را به جنگ گروه دیگری از مسلمانان بفرستند .تا بدین ترتیب اولا با این نقشه آنها نیازی نبود تا رودرروی  نیروهای امت اسلامی قرار گرفته و دچار صرف هزینه های سنگینی بشوند.
این برنامه علاوه بر هزینه کمتر برای مستشرقین به لحاظ سیاسی تبعات کمتری را متوجه آنها می کرد و امیدوار بودند ادیان دیگر دید منفی نسبت به مسلمان ها پیدا کنند.در این راستا اگر گروهک های نوپا با عناوین اسلامی و تفکرات غربی تشکیل داده نمی شدند یقین بدانید که می توانستیم اروپای اسلامی داشته باشیم.
یقینا آمریکای اسلامی و آفریقای اسلامی می داشتیم.اما مستشرقین چنین برنامه هایی را پیاده کردند تا جلوی گسترش اسلام به سرزمین های اطراف و دور را بگیرند.تلاش دوم مستشرقین براین بود که ذهنیت جوانان مسلمان را به دین اسلام تغییر دهند.لذا کم هزینه ترین و نزدیک ترین راهی که می توانست آنها را به اهداف شان برساند این بود که با شمشیر مسلمان گردن مسلمان را قطع نمایند.
زیرا کفار با شمشیر خودش هیچگاه نمی تواند ونخواهد توانست گردن مسلمان را قطع نماید و اگر می خواستند دست به  چنین کاری بزنند پاسخ کوبنده ای دریافت می کردند.اما درکمال تاسف وقتی مسلمان بر علیه مسلمان بجنگد درصورت غفلت بیشتر،اوضاع می تواند به نفع دشمنان اسلام بچرخد که البته با بیداری ملت های مسلمان و قرار گرفتن درکنار نیروهای ارتشی این توطئه اکنون دیگر خنثی شده است.

  توطئه ای که از اول می توانستیم جلوی حرکت آن را بگیریم با سهل انگاری و ساده انگاری برخی سران کشورهای مسلمان،هزینه های زیادی را به دنبال داشته است.
سوال:درشرایط فعلی نگاه جنابعالی به مقوله امنیت چیست و چگونه می توان امنیت پایدار را به کشورهای آسیب دیده برگرداند؟
سامانی:پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه وآله وسلم می فرماید چند نعمت هستند که وقتی نباشند قدر و منزلت شان مشخص می شود.ازجمله این نعمت ها باید به بحث امنیت اشاره کرد.درصدر اسلام و زمان حضرت ابوبکرصدیق و حضرت عمر فاروق رصی الله عنهما قلمرو اسلامی ضریب امنیتی بالایی داشتند و دلیل موفقیت این دو خلیفه بزرگوار در فتوحات شان  به خاطر همین مساله بود.
لیکن اندک اندک امنیت به تزلزل افتاد طوری که خود مسلمان ها با نام های مختلف و ازجمله خوارج مخل امنیت می شدند و این زمانی بود که فتوحات و کشور گشایی ها مانند سابق ممکن نمی شد.به خاطر همین امنیت حرف اول را در کشورهای اسلامی می زند.از گذشته و تا الان کشورهای غربی دراین فکر بوده و هستند که امنیت  ممالک اسلامی را مخدوش نمایند .
  به عنوان مثال اگر جنگ 8 ساله به ما تحمیل نمی شد ودرگیر بحث امنیت شهرهای مرزی نمی شدیم، امروز درصد پیشرفت ما بیش از این ها بود.اگر برای کشور سوریه بحران به وجود نمی آوردند تصور کنید چقدر می توانست به پیشرفت دست یابد.

یقینا ما مسلمانان استعداد های ناب و خاصی داریم، چرا که درقلب مراکزی مثل ناسا از دانشمندان مسلمان استفاده می شود.چرا این دانشمندان نمی توانند در داخل کشورهای خودشان  فعالیت انجام بدهند.چون همان موسسین ناسا امنیت ما را به خطر انداختند، تا دانشمندان مسلمان زمینه فعالیت هایشان را در ممالک آنها دنبال کنند.
پس امنیت شاخصه مهمی برای رشد، زندگی ،پیشرفت های دینی و دنیوی است.اگر هرفرد مسلمان امنیت خودش را با دیدگاه خودش ایجاد بکند و در این راه همیار نیروهای ویژه این کار باشد امنیت ما مختل نخواهد شد.این مساله به صورت خودجوش ازسوی مردم صدر اسلام انجام می شد.لذا اگر تک تک ما به اصول انسانیت خود اعتقاد داشته و پیروی راه پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله وسلم را بکنیم کشورهای اسلامی در کنار امنیت سالم به رشد و شکوفایی  مورد نظرشان دست خواهند یافت.
خبرنگار:طاهر جانیمطالب مرتبط:

خریداری هتلی در قدس توسط آمریکا برای انتقال سفارت

مولوی علی بایی:دشمنان در پی معرفی یک چهره خشن از ا

تقلید ضرورتی عقلی و واجبی شرعی

افزایش بی‌سابقه تعداد قربانیان تروریسم در جهان

عبدالرحمان آخوند کر: هیچ یک از ما حق تصرف زکات از

توصیه ناشر نیویورک تایمز به ترامپ:رسانه ها را دشمن

قدیروف مسابقه بهترین شعر در ستایش پوتین را ترتیب م

تصمیم کلمبیا برای به رسمیت شناختن کشور فلسطین قطعی

انفجار بمب جان شش پلیس مصری را گرفت

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات